15.9 C
Ιωάννινα
16 Αυγούστου 2022
ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Άνοιξε η αυλαία με ανταγωνισμό κι ενθαρρυντικές επιδόσεις

Με σπουδαίες επιδόσεις και δυνατό ανταγωνισμό, κυρίως στους απογευματινούς τελικούς, άνοιξε την Τετάρτη (13/7) στο συγκρότημα κολυμβητήριων του ΟΑΚΑ η αυλαία της Β’ φάσης του Πανελλήνιου πρωταθλήματος κολύμβησης κατηγοριών (Εφήβων / Νεανίδων, Παίδων / Κορασίδων, Παμπαίδων / Παγκορασίδων Α-Β).

Το πανελλήνιο ρεκόρ Παμπαίδων / Παγκορασίδων Α’ κατέρριψε στο κλείσιμο της πρώτης ημέρας των αγώνων, με την πρωτιά της στα 4Χ100 μ. ελεύθερο mixed, η ομάδα του ΑΣΚ Ντερή με τους Ευτσράτιo Πατσουρέα, Προκόπη Δημητρό, Γεωργία Λυδία Σωτηρίου, Αντωνία Ρακοπούλου με 3.51.21 (το προηγούμενο κατείχε το ΑΣΚ Ντερή με 3.56.18 από 12/2 φέτος στους χειμερινούς κατηγοριών).

Οι καλύτερες επιδόσεις που ξεχώρισαν ακόμα ανάμεσα σε όσους πρώτευσαν στους τελικούς της πρεμιέρας ήταν:

100 μ. πρόσθιο Εφήβων, μετά από τρομερό συναγωνισμό, Δημήτρης Τσαλιαγκός (ΑΣΚ Ντερή) 1.03.37 και Θεόδωρος Κυπριανίδης (Νέος Ηρακλής) 1.03.42.

100 μ. πρόσθιο Νεανίδων, Χαρά Αγγελάκη (Ωκεανός) 1.09.52.

100 μ. πρόσθιο Κορασίδων, Ευανθία Κόκκοτα (Μίλων) 1.12.57.

800 μ. ελεύθερο Παγκορασίδων Α’, Αντωνία Ρακοπούλου (ΑΣΚ Ντερή) 8.56.39.

400 μ. μικτή ατομική Παίδων, Ιάσων Ρούτουλα (ΣΚ Ροή) 4.32.94.

400 μ. μικτή ατομική Κορασίδων, Μαρία Ζαφειράτου (Εθνικός Πειραιά) 4.55.86.

50 μ. ελεύθερο Παμπαίδων Β’, Φίλιππος Γεώργος Ζαβιτσάνος (Ωκεανός) 25.35.

50 μ. ελεύθερο Παγκορασίδων Α’, Δέσποινα Πυρίλη (Πανσερραϊκός) 26.84.

200 μ. ελεύεθρο Παίδων, Νικόλαος Σπαθαράκης (Αργοναύτης Ηρακλείου) 1.53.07

200 μ. ύπτιο Παμπαίδων Β’, Γιάννης Πετράκης (Αργοναύτης Ηρακλείου) 2.17.84.

Εύκολα νίκησαν τα φαβορί, αλλά χωρίς να πλησιάσουν τα ρεκόρ τους, ο Απόστολος Σίσκος (Άρης Θεσσαλονίκης) στα 200 μ. πεταλούδα Εφήβων με 2.03.26 και ο πρόσφατα χάλκινος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων Βασίλης Σοφικίτης (Ολυμπιακός) στα 400 μικτή ατομική Εφήβων με 4.29.65.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Το απογευματινό πρόγραμμα του πρωταθλήματος μεταδίδεται καθημερινά απευθείας από το KOE TV ΕΔΩ.

Το πρόγραμμα των υπολοίπων ημερών:

Πέμπτη, 14/7: 09.00 (Προκριματικοί), 16.30, 18.15 (Τελικοί)

Παρασκευή, 15/7: 09.00 (Προκριματικοί), 16.45, 18.15 (Τελικοί)

Σάββατο, 16/7: 09.00 (Προκριματικοί), 15.45, 17.00 (Τελικοί)

Related posts

Πρωταθλητής Ευρώπης στα 50μ. ύπτιο ο Απόστολος Χρήστου

Κώστας Γεωργιάδης

Μόναχο 2022: Και τώρα ο τελικός για τον Μίλτο Τεντόγλου

Κώστας Γεωργιάδης

Μόναχο 2022: Η Κατερίνα Στεφανίδη έφυγε για τον τελικό του επί κοντώ

Κώστας Γεωργιάδης