18.4 C
14 Μαΐου 2021

Έμεινε με το α”Χ”!

xeirapsiesΈνα διπλό που θα μπορούσε να σημαίνει και 6η θέση έχασε στις καθυστερήσεις ο ΠΑΣ Γιάννινα στη Λιβαδειά.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη προηγήθηκε στο 85′ με τον Γιάκο, αλλά ο Γιακουμάκης του πήρε την μπουκιά από το στόμα στις καθυστερήσεις.

Παρά τη πίκρα από ένα αποτέλεσμα που θα μπορούσε να ήταν νικηφόρο, ο ΠΑΣ έδειξε για μία ακόμη αγωνιστική ότι είναι μία ομάδα που αξίζει της προσοχής. Συνεχίζει μάλιστα ένα αήττητο σερί το οποίο ελπίζει να το διευρύνει στα δυο ματς που απομένουν.
Το παιχνίδι ήταν ένα ματς ειδικών αποστολών. Σε μία έδρα και κόντρα σε μία υπολογίσιμη ομάδα, ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε και κυνήγησε το γκολ, ενώ κατάφερε να μπλοκάρει τα ατού των γηπεδούχων.

Στο μηδέν οι προσπάθειες

Το πρώτο μέρος κύλησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό. Ήταν ένα παιχνίδι που καμία από τις δύο δεν κλείστηκε στο καβούκι της και προσπάθησε να βγει με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ.
Το πρώτο 45λεπτο παρ’ όλα αυτά ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Οι συγκινήσεις στο φινάλε

Λίγο πολύ το σκηνικό επαναλήφθηκε και στην επανάληψη. Τόσο ο ΠΑΣ όσο και ο Λεβαδειακός προσπαθούσαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους.
Και ενώ τα λεπτά έδειχναν να κυλούν και να οδηγούμασταν σε ένα στείρο αποτέλεσμα, ήρθε το 85′ όταν ο Τσουκαλάς βρήκε ωραία τον Γιάκο στην περιοχή ο οποίος με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Μοσχονά για το 0-1.
Ο ΠΑΣ είχε αγκαλιάσει ένα… ευρωπαϊκό διπλό. Όμως σε μία από τις τελευταίες φάσεις του παιχνιδιού, και σε αδράνεια της άμυνας ο Μερεμασβίλι βρήκε τον Γιακουμάκη ο οποίος με προβολή ισοφάρισε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Μιχάλης Βοσκάκης από το Ρέθυμνο.
Βοηθοί ο Δημήτριος Βερρής (Λέσβου) και ο Αντώνιος Πυλαρινός (Ζακύνθου).
Τέταρτος διαιτητής ο Χαράλαμπος Καλογερόπουλος (Αθηνών) και παρατηρητής ο Μιχαήλ Καλαθενός (Δωδεκανήσου).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Άκης Μάντζιος): Μοσχονάς, Μανωλάς, Τριποτσέρης (86′ Μερεμασβίλι), Μαχαίρας (58′ Μπελγκαζουανί), Γιακουμάκης, Μεντί, Μπεν (71′ Μίνγκας), Ατζαγκούν, Μάντζιος, Μουλόπουλος, Μαχαμάτ.
Στον πάγκο: Βερέμκο, Παππάς, Μάγκας, Μερεμπασβίλι, Μίνγκας, Μπελγκαζουανί, Τόπι.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Ναδάλες (92′ Καρανίκας), Ίλιτς (74′ Φερφελής), Λίλα, Μιχαήλ, Μπέριος, Τσουκαλας, Τζημόπουλος, Ακόστα (79′ Κοζορώνης), Γιάκος, Στρούνα.
Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Καρανίκας, Φερφελής, Κοζορώνης, Νικολιάς, Γαρουφαλιάς, Ηλιάδης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λίλα, Μπέριος, Τζημόπουλος, Γιάκος

6′ Σέντρα του Ατζαγκούν, κεφαλιά του Μάντζιου άουτ.
6′ Σέντρα του Γιάκου από πλάγια στην περιοχή, μπλόκαρε ο Μοσχονάς.
11′ Σέντρα του Ατζαγκούν, ο Μπεν την κεφαλιά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
13′ Σέντρα του Γιακουμάκη, ο Μιχαήλ με το στήθος έδιωξε επικίνδυνα σε κόρνερ.
16′ Σουτ του Ατζαγκούν, μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
22′ Σουτ του Μπεν στην περιοχή, μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
23′ Κεφαλιά του Τσουκαλά, μπλόκαρε ο Μοσχονάς,
23′ Σουτ του Μαχαίρα, άουτ.
29′ Σουτ του Τσουκαλά, η μπάλα γκέλαρε μπροστά από τον Μοσχονά που απέκρουσε ασθενώς. Στην εξελιξη της φάσης ο Ακόστα σέντραρε, αλλά ο Γιάκος δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ.
31′ Σουτ του Μέντι άουτ.
32′ Σουτ του Λίλα άουτ.
36′ Σουτ του Ατζαγκούν, απόκρουση με το σώμα από τον Περιστερίδη.
38′ Φάουλ του Μπεν άουτ.
39′ Σουτ του Μανωλά πάνω από τα δοκάρια.
42′ Σουτ του Λίλα άουτ.
47′ Ο Μανωλάς πρόλαβε και ανέκοψε σε κόρνερ τον Ίλιτς που έμπαινε επικίνδυνα στην περιοχή.
52′ Ο Μπεν βρήκε τον Μάντζιο στην περιοχή ο οποίος υπό την πίεση του Ναδάλες σούταρε άουτ.
59′ Γέμισμα στην περιοχή, ο Μοσχονάς μπλόκαρε μπροστά από τον Τσουκαλά.
62′ Ο Γιακουμάκης μετά από πάσα του Μπελγκαζουανί, μπήκε στην περιοχή επικίνδυνα αλλά κλείστηκε από τον Ακόστα, έστρωσε στον Μπελγκαζουανί, έξω από την περιοχή ο οποίος σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
64′ Σουτ του Μεντί, πάνω από τα δοκάρια.
67′ Σέντρα του Μιχαήλ, κεφαλιά του Γιάκου, άουτ.
85′ ΓΚΟΛ! 0-1! Μπαλιά του Τσουκαλά, ο Γιάκος στην περιοχή με πλασέ στην κίνηση σκόραρε!
87′ Ο Μπελγκαζουανί ένα αδύναμο σουτ που μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
90′ Μετά από κόρνερ ο Μερεμασβίλι σούταρε η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
90’+3′ ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Γιακουμάκης στην πλάτη της άμυνας, από κοντά ισοφάρισε με προβολή.