23.8 C
2 Οκτωβρίου 2022

“Έπαιξε” με τη φωτιά αλλά πήρε βαθμολογική ανάσα (photos)

Με τη φωτιά έπαιξε ο ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στον Λεβαδειακό, όμως δεν “κάηκε” και έφτασε στην πρώτη και πολύτιμη νίκη.

Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 2-1 επί των Βοιωτών και πήραν βαθμολογική ανάσα στο δύσκολο ξεκίνημα τους.

Ο ΠΑΣ είχε την ευκαιρία να “καθαρίσει” από νωρίς το ματς, δεν τα κατάφερε, και είδε τον Λεβαδειακό να ισοφαρίζει και να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Όμως οι ποδοσφαιριστές του Θανάση Στάικου είχαν τα ψυχικά αποθέματα και με γκολ του Εραμούσπε έφτασαν στο τρίποντο.

Γρήγορο προβάδισμα αλλά και… “φτηνή” ισοφάριση

Το σκορ αδικούσε τον ΠΑΣ Γιάννινα στο α’ ημίχρονο.

Οι κυανόλευκοι κυριάρχησαν στο πρώτο 25λεπτο του αγώνα, διάστημα που άνοιξαν το σκορ, αλλά απέτυχαν να «καθαρίσουν».

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό με τον Ροσέρο να βρίσκει δίχτυα στο 2ο μετά από σέντρα του Μπιλμπάο.

Οι παίκτες του ΠΑΣ είχαν γρήγορο ρυθμό και πίεσαν αρκετά με τους Βοιωτούς να περνάνε δύσκολες στιγμές.

Το 2-0 όμως αν και ήρθε… δεν μέτρησε (ακυρώθηκε γκολ του Μπαγκαλιάνη για ελάχιστα εκατοστά).

Στη συνέχεια ο Λεβαδειακός ισορρόπησε και τελικά βρήκε ένα ανέλπιστο γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Μουτίνιο, στις ελάχιστες επισκέψεις με αξιώσεις στα καρέ του Σούλη επισκέψεις.

Χτύπησε” με αντεπιθέσεις

Στο β’ ημίχρονο ο Λεβαδειακός, με την ψυχολογία με το μέρος του, μπήκε πιο δυνατά και κρατώντας περισσότερο τη μπάλα, προσπαθώντας να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Όμως ο ΠΑΣ είχε τις ευκαιρίες, παίζοντας με αντεπιθέσεις.

Οι γηπεδούχοι ήταν απειλητικοί αλλά δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες. Αυτό όμως κράτησε ως το 73ο.

Ο Ροσέρο έβγαλε τη σέντρα, ο Σταματελόπουλος μπήκε στη φάση με κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Εραμούσπε ο οποίος σκόραρε και… έβαλε την καρδιά στη θέση, “γράφοντας” το 2-1.

Ο αγώνας στη συνέχεια κύλησε στο ίδιο μοτίβο. Ο Λεβαδειακός να προσπαθεί να φέρει τη μπάλα στα καρέ του Σούλη με αξιώσεις, και ο ΠΑΣ να απειλεί στην κόντρα.

Με δόση άγχους τελικά το 2-1 δεν άλλαξε και ο ΠΑΣ πανηγύρισε το πρώτο τρίποντο.

Διαιτητής: Ανδρέας Γκάμαρης (Αθηνών)

Βοηθοί: Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών) – Δημήτριος Σαμοΐλης (Αθηνών)

Τέταρτος διαιτητής: Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας)

Διαιτητής VAR: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Διαιτητής AVAR: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών)

Παρατηρητής: Δαμιανός Ευθυμιάδης (Μακεδονίας)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Σούλης, Σόρια, Εραμούσπε, Κιάκος, Μπαγκαλιάνης, Μπιλμπάο, Καραχάλιος, Λιάσος (68’ Σταματελόπουλος), Μορέιρα (92’ Παντελάκης), Ροσέρο, Παμλίδης (60’ Τζίμας).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Μεχία (46’ Χάμοντ), Μουτίνιο, Σκβάρκα (46’ Λούα Λούα) , Βήχος Βρακάς (79’ Τορό), Δούμτσιος (79’ Τσιριγώτης), Κωνσταντινίδης (68’ Ντεντάκης), Μπελμόντ, Τζημόπουλος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μεχία, Κωνσταντίδης, Τζημόπουλος, Σόρια

2’ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Ροσέρο, από μπαλιά του Μπιλμπάο, με γυριστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ!

4’ Γύρισμα του Ροσέρο, ο Παμλίδης το σουτ στην κίνηση πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

8’ Ο Κιάκος επιχείρησε να βρει τον Ροσέρο στην περιοχή, απομάκρυνε την τελευταία στιγμή ο Τζημόπουλος.

12’ Παράλληλη σέντρα σουτ του Σόρια, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

15’ Ο Μπαχανάκ έκανε την σέντρα, απομάκρυνε ο Σούλης προ του Δούμτσιου.

16’ Ο Βρακάς βρέθηκε απέναντι από τον Σούλη, πλάσαρε με το αριστερό αλλά απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ.

19’ Από εκτέλεση φάουλ του Μπιλμπάο, ο Μάρκιβιτς απομάκρυνε με υπερένταση σε κόρνερ.

19’ Ο Εραμούσπε μετά από απομάκρυνση της άμυνας, δεν έπιασε καλά το σουτ στην περιοχή, άουτ.

22’ Διαγώνιο σουτ του Ροσέρο άουτ.

24’ Ακυρώθηκε γκολ του Μπαγκαλιάνη με κεφαλιά από φάουλ του Μπιλμπάο, ως οφσάιντ.

35΄Μακρινό σουτ του Παμλίδη, μπλόκαρε ο Μάρκοβιτς.

38’ Σέντρα του Σόρια, απομάκρυνε ο Μάρκοβιτς.

42’ Κεφαλιά του Κωνσταντινίδη, άουτ.

45’+1’ Ο Ροσέρο βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε την ατομική ενέργεια αλλά το τελείωμα δεν ήταν καλό με τον Μάρκοβιτς να μπλοκάρει.

45’+2’ ΓΚΟΛ! 1-1! Μακρινό συρτό σουτ του Μουτίνιο η μπάλα στα δίχτυα!

49’ Βαθιά σέντρα του Μορέιρα για τον Παμλίδη, μπλόκαρε ο Μάρκοβιτς.

50’ Διαγώνιο σουτ του Ροσέρο, απέκρουσε σε κόρνερ ο Μάρκοβιτς.

54’ Διαγώνιο σουτ Μπιλμπάο, άουτ.

56’ Γέμισμα του Βήχου, απομάκρυνε με γροθιές ο Σούλης.

56΄ Γύρισμα του Λούα Λούα. προβολή του Βρακά άουτ.

63’ Συρτή σέντρα του Λούα Λούα, μπλόκαρε ο Σούλης.

69’ Ο Σταματελόπουλος βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή αλλά σούταρε άουτ.

73’ ΓΚΟΛ! 2-1! Ο Εραμούσπε βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ σκόραρε από σέντρα  του Ροσέρο και κεφαλιά του Σταματελόπουλου!

76’ Σέντρα του Λούα Λούα, γυριστή κεφαλιά του Βήχου, μπλόκαρε ο Σούλης.

78’ Ο Ροσέρο βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά η μπαλιά στον Σταματελόπουλο κόπηκε από τον Μπαχανάκ.

79’ Κεφαλιά του Σταματελόπουλου, μπλόκαρε ο Μάρκοβιτς.

81’ Ο Μορέιρα «έστρωσε» στον Τζίμα, αλλά το σουτ στην κίνηση ήταν πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

86’ Σέντρα του Τζημόπουλου, μπλόκαρε ο Σούλης.

90’+1’ Ο Ντεντάκης μπήκε στην περιοχή αλλά ο Μπαγκαλιάνης τον έκοψε.

• Παιχνίδι των πρώην. Εκτός της παρουσίας των Ταουσιάνη και Τζημόπουλου που βρίσκονται στον Λεβαδειακό, στις εξέδρες βρέθηκε και ο Νίκος Μπαδήμας που είναι πλέον προπονητής της Κοζάνης.