14.1 C
12 Μαΐου 2021

Ήταν όνειρο , έγινε στόχος και θα παραμένει στόχος – Στο “Γ. Καραϊσκάκης” σταμάτησε το αήττητο σερί στο κύπελλο (photos)

Με το κεφάλι ψηλά ο ΠΑΣ Γιάννινα ολοκλήρωσε στα ημιτελικά την παρουσία του στο Κύπελλο Ελλάδας.

Η αναμέτρηση κόντρα στον Ολυμπιακό στη ρεβάνς του 1-1 στο “Ζωσιμάδες” έληξε με 3-1 που σήμανε ότι το όνειρο της πρόκρισης σε τελικό έμεινε ημιτελής. Ήταν όνειρο, έγινε στόχος, όμως πήρε αναβολή σε προσεχή σεζόν!

Μόνο χειροκροτήματα και όχι δάκρυα αξίζει η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη. Πάλεψε με τις δυνάμεις του, είχε μπροστά του να ανέβει ένα βουνό, δεν είχε την τύχη με το μέρος του,  και μπορεί να μην έκανε την υπέρβαση, κέρδισε τον σεβασμό όλων! ΄Κοίταξε στα μάτια κάθε αντίπαλο και δεν λογάριασε φανέλες και ιστορίες.

Δέχτηκε γκολ σε κομβικά σημεία

Διάθεση να χτυπήσει από τα πρώτα λεπτά το ματς έδειξε ο ΠΑΣ Γιάννινα ο οποίος άσκησε πρέσινγκ από την αρχή και προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να μην υποχωρήσει.

Μάλιστα αν ήταν πιο προσεκτικός στις μεταβιβάσεις, είχε προοπτικές για να κάνει επιθετικά αισθητή την παρουσία του.

Ο Ολυμπιακός χωρίς να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνος κατάφερε να βρει το γκολ.

Αρχικά με πέναλτι που υπέπεσε ο Πίρσμαν και μετέτρεψε σε γκολ ο Ελ Αραμπί στο 26ο.

Και σε κομβικό σημείο του ματς ήρθε το 2-0 με τον Ελ Αραμπί να εκμεταλλεύεται τις κόντρες και με ωραίο τελείωμα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στο 41ο.

Έδωσε ελπίδες ο Καρτάλης αλλά…

Η εξέλιξη του παιχνιδιού και το 2-0 δεν άφηνε και πολλά περιθώρια. Ο ΠΑΣ έψαχνε την αντίδραση και ο Αργύρης Γιαννίκης έκανε νωρίς-νωρίς τις διορθωτικές κινήσεις. Ο προπονητής του ΠΑΣ πέρασε στον αγώνα τον Κρίζμαν και τον Μπρένερ και προσπάθησε να βρει το γκολ που θα έβαζε και πάλι την ομάδα στο παιχνίδι.

Και αυτό ήρθε στο 51ο με τον Καρτάλη που με συρτό σουτ μείωσε σε 2-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Η φάση που ίσως έκρινε το παιχνίδι ήρθε αμέσως μετά, στο 53ο. Ο Καρτάλης εκτέλεσε φάουλ, ο Παντελάκης έπιασε την κεφαλιά η οποία πέρασε ελάχιστα άουτ σε μία μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΣ για το 2-2 που θα έδινε πρόκριση.

Στο 56ο και πάλι οι κόντρες δεν βοήθησαν τον ΠΑΣ. Η άμυνα δεν μπόρεσε να απομακρύνει σουτ του Καμαρά, ο Ελ Αραμπί πήρε την μπάλα στην περιοχή και τροφοδότησε τον Μπρούμα ο οποίος σκόραρε για το 3-1.

Στα επόμενα λεπτά οι κυανόλευκοι προσπάθησαν να μείνουν ψηλά και να κυνηγήσουν τα δύο γκολ που χρειάζονταν και έτσι ο Ολυμπιακός έβγαινε στην κόντρα χάνοντας ευκαιρίες με τον Μπρούμα.

Παρά την προσπάθεια του ΠΑΣ το… θαύμα δεν έγινε και η πρόκριση σε τελικό πήρε αναβολή για επόμενη φορά!

Διαιτητής: Pawel Raczkowski (Πολωνία)

Βοηθοί: Radoslav Siejka (Πολωνία) – Adam Kupsik (Πολωνία)

Τέταρτος διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)

Διαιτητής VAR: Boekel Pol Van (Ολλανδία)

Διαιτητής AVAR: Dobrynin Zbigniew (Πολωνία)

Παρατηρητής: Χαράλαμπος Καρατζάς (Εύβοιας)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μάρτινς): Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά (83’ Τιάγκο Σίλβα), Καμαρά (71’ Μπουχαλάκης), Μπρούμα (71’ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί (84’ Χασάν), Μασούρας (92’ Βρουσάι).

Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Παντελάκης, Εραμούσπε (69’ Κάργας), Πίρσμαν, Σάλιακας, Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Καρτάλης, Ελευθεριάδης (46’ Κρίζμαν), Παμλίδης (46’ Μπρένερ), Μιλιντσεάνου (69’ Λώλης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πίσρμαν, Ανδρούτσος, Χολέμπας, Σεμέδο, Παντελάκης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Χολέμπας (2η κίτρινη στο 89ο)

2’ Ο Ανδρούτσος κόπηκε στην περιοχή του ΠΑΣ αρχικά από τον Καρτάλη και στη συνέχεια από τον Σάλιακα.

4’ Κεφαλιά του Ελ Αραμπί, άουτ.

6’ Ο Ελευθεριάδης σούταρε στην περιοχή, μπλόκαρε ο Σα.

9’ Ο Ελευθεριάδης μπήκε στην περιοχή αλλά ανακόπηκε από τον Ανδρούτσο πριν σουτάρει.

9’ Σουτ του Καρτάλη άουτ.

12’ Γέμισμα του Μασούρα, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

13’ Ο Καρτάλης δεν μπόρεσε να συνεννοηθεί καλά με τον Μιλιντσεάνου και χάθηκε καλή στιγμή μετά από γλίστρημα του Καμαρά.

13΄ Σουτ του Μπρούμα, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

14’ Κόρνερ του Καρτάλη στο πρώτο δοκάρι, ο Σεμέδο απομάκρυνε σε κόρνερ.

15’ Σουτ του Ελευθεριάδη έξω από την περιοχή, άουτ.

18’ Ο Ανδρούτσος την πάσα στον Ελ Αραμπί στην περιοχή το σουτ μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

21’ Φάση διαρκείας στα καρέ του ΠΑΣ, ο Μασούρας σούταρε αλλά μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Λοντίγκιν.

24’ Ο Παπασταθόπουλος έκοψε μπαλιά του Μιλιντσεάνου στον Ελευθεριάδη.

25’ Ο Πίρσμαν υπέπεσε σε πέναλτι πέφτοντας στη μπάλα με το χέρι σε σουτ του Μπρούμα.

26’ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Ελ Αραμπί σκόραρε από την άσπρη βούλα!

36’ Ο Σάλιακας ανέκοψε τον Μπρούμα στην περιοχή.

36’  Ο Παπασταθόπουλος απομάκρυνε σε κόρνερ προσπάθεια του Μιλιντσεάνου να μπει στην  περιοχή.

41’ ΓΚΟΛ! 2-0! Ο Ελ Αραμπί στην περιοχή εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες από σουτ του Καμαρά, απέφυγε τον Παντελάκη, πλάσαρε και σκόραρε!

44’ Φάουλ του Καρτάλη, απομάκρυνε με γροθιές ο Σα.

47’ Ο Εραμούσπε απέκρουσε προσπάθεια του Ελ Αραμπί σε κενή εστία καθώς ο Λοντίγκιν και Εραμούσπε δεν συνεννοήθηκαν σωστά και έχασαν τη μπάλα σε γέμισμα.

51’ ΓΚΟΛ! 2-1! Ο Καρτάλης με συρτό διαγώνιο σουτ μειώνει στο σκορ!

53’ Φάουλ του Καρτάλη από τα πλάγια, κεφαλιά του Παντελάκη ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

56’ ΓΚΟΛ! 3-1! Και πάλι οι κόντρες ευνοούν τους παίκτες του Ολυμπιακού, ο Μπρούμα με σουτ σκόραρε από πάσα του Ελ Αραμπί στην περιοχή.

61’ Ο Σα μπλόκαρε γέμισμα προς τον Κρίζμαν.

62’ Ο Καρτάλης μπήκε στην περιοχή αλλά απέτυχε να τροφοδοτήσει τον Κρίζμαν.

63’ Σουτ του Κρίζμαν, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε άουτ.

64’ Ο Μπρούμα στην περιοχή, από πάσα του Μασούρα, σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

65’ Γέμισμα του Καρτάλη μπλόκαρε ο Σα.

65’ Ο Μπρούμα βγήκε σε θέση βολής αλλά ο Λοντίγκιν τον νίκησε.

67’ Ο Μπρούμα σούταρε άουτ.

70’ Ο Σα πρόλαβε γέμισμα στον Κάστρο ο οποίος όμως έπεσε σε τράβηγμα από τη φανέλα του Σεμέδο.

73’ Συρτό σουτ του Κάργα απομάκρυνε ο Ρέαμτσουκ.

75’ Σουτ του Καρτάλη στην αγκαλιά του Σα.

77’ Ο Μασούρας σε θέση βολής αλλά ο Λοντίγκιν απέκρουσε.

90’+1’ Σουτ του Κάστρο η μπάλα χτύπησε στον Καρτάλη και πέρασε άουτ.

• Με τις φανέλες που θυμίζουν «Άγιαξ της Ηπείρου» αγωνίστηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα.
  • Μετά το 3-1, υπήρξε διακοπή στο παιχνίδι γιατί με τη δύση του ηλίου οι Μουσουλμάνοι παίκτες του Ολυμπιακού έπρεπε να φάνε κάτι λόγω του Ραμαζανιού.