10 C
2 Δεκεμβρίου 2022

Ήττα… “χαστούκι” και μεγάλος προβληματισμός (photos)

Δυσκολεύει τη ζωή του ο ΠΑΣ Γιάννινα και κάνει εύκολη αυτή των αντιπάλων του! Η βαριά ήττα με 4-1 στους “Ζωσιμάδες” από τον Παναιτωλικό ήρθε σαν δυνατό χαστούκι, και δείχνει ότι η φετινή χρονιά όχι μόνο εύκολη δεν θα είναι, αλλά κινδυνεύει από νωρίς να βρίσκεται στα σχοινιά!

Ο φιλοξενούμενος, κυριολεκτικά στο… ρελαντί πήρε το διπλό με απίστευτη αποτελεσματικότητα. Ενδεικτικό είναι οι τελικές και τα γκολ!

Αντίθετα ο ΠΑΣ Γιάννινα, συνεχίζει να αδικεί τον εαυτό του! Δέχεται… παιδιάστικα γκολ, και σπαταλάει ευκαιρίες με το τσουβάλι! Και αυτό αποτυπώνεται στη συγκομιδή βαθμών που τον έχει φέρει κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Η ομάδα του Θανάση Στάικου καλείται πλέον να βγάλει αντίδραση. Καλείται να βρει την ταυτότητα της που ακόμη την ψάχνει. Είναι νεανικό σύνολο, είναι μία νέα ομάδα, αλλά δεν μπορεί να υπάρχει ικανοποίηση από την εικόνα και τα αποτελέσματα.

Ο ΠΑΣ χρειάζεται ενίσχυση και το δείχνει! Μπορεί να υπάρχει ταλέντο αλλά φέτος είναι απαιτητική χρονιά και όλες οι ομάδες δείχνουν δυνατές.

Ο χρόνος υπάρχει για να μην χαθεί το τρένο της παραμονής. Όμως θέλει πολύ δουλειά και ψυχραιμία. Να μάθουμε επιτέλους από τα όποια λάθη.

Άλλος την πρωτοβουλία… άλλος τα γκολ!

Εφιαλτικό το πρώτο 25λεπτο για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι «κυανόλευκοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, και τη δημιουργία φάσεων, κυκλοφόρησαν τη μπάλα… αλλά μόνο μέχρι εκεί!

Ο Παναιτωλικός με κυνικό τρόπο έφτασε στην επίτευξη δύο τερμάτων στις μετρημένες ευκαιρίες που δημιούργησε!

Στο 7ο ο Μόρσεϊ με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ, και ο Καρέλης στο 25ο με κοντινό σουτ το 0-2.

Ο ΠΑΣ στη συνέχεια έβγαλε αντίδραση παρά την εις βάρος του εξέλιξη και συνέχισε να πιέζει.

«Οξυγόνο» έδωσε στο 34ο ο Εραμούσπε με κεφαλιά όπου μείωσε σε 1-2.

Ο Σταματελόπουλος έχασε μοναδική ευκαιρία στο 41ο απέναντι στον Ανέστη.

Ξεκίνησε δυνατά, αλλά…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΣ να έχει κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο αλλά πλήρωσε και πάλι την έλλειψη αποτελεσματικότητας.

Από το πουθενά ο Παναιτωλικός με τον Καρέλη, μετέτρεψε το ρευστό 1-2 σε 1-4 κάνοντας πάρτι στην άμυνα. Χατ-τρικ από τον Έλληνα επιθετικό που δείχνει το πόσο λείπει ένας τέτοιος αποτελεσματικός ποδοσφαιριστής από τους Ηπειρώτες.

Διαιτητής: Δημήτριος Μαλούτας (Ημαθίας)

Βοηθοί: Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας) – Ιωάννης Μηνούδης (Πιερίας)

Τέταρτος διαιτητής: Γεώργιος Τακίδης (Κιλκίς)

Διαιτητής VAR: Ανδρέας Γκάμαρης (Αθηνών)

Διαιτητής AVAR: Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)

Παρατηρητής: Χρήστος Δαγκλής (Μακεδονίας)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Σούλης, Σόρια, Εραμούσπε, Κιάκος, Μπαγκαλιάνης, Σταματελόπουλος (72’ Παμλίδης), Καραχάλιος, Λιάσος (59’ Τζίμας), Μορέιρα (81’ Μπάλαν), Ροσέρο, Ποζνάνσκι (81’ Λώλης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μπακάκης (85’ Αποστολάκης), Λάρσον, Κουρνέλιους, Χατζηθεοδωρίδης, Μλάντεν (80’ Φλόρες), Ντίας (59’ Μάρτεσον), Ντουάρτε Ντόρσεϊ (59’ Νταγκό), Σενγκέλια (58’ Κολοβός), Καρέλης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λάρσον, Σόρια, Καρέλης, Σενγκέλια, Μπαγκαλιάνης, Καραχάλιος

2’ Κεφαλιά του Κιάκου, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

5’ Σέντρα του Λιάσου, προβολή του Κορνέλιους σε κόρνερ.

7’ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Μόρσεϊ μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ!

14’ Ο Ρόσερο τροφοδότησε τον Λιάσο, σουτ η μπάλα κόντραρε στον Κορνέλιους και κατέληξε κόρνερ.

14’ Διαγώνιο σουτ του Καρέλη, άουτ.

20’ Σέντρα του Καραχάλιου, ο Εραμούσπε την κεφαλιά, άουτ.

23’ Παράλληλη σέντρα του Μορέιρα, δεν μπόρεσε να μπει στη φάση ο Σταματελόπουλος.

25’ ΓΚΟΛ! 0-2! Ο Λάρσον στην περιοχή την ασίστ στον Καρέλη ο οποίος ανενόχλητος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

34’ ΓΚΟΛ! 1-2! Από κόρνερ του Μορέιρα, κεφαλιά του Εραμούσπε στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα στα δίχτυα!

36’ Ο Κιάκος την ατομική ενέργεια αλλά «χλιαρό» σουτ, μπλόκαρε ο Ανέστης.

41’ Διαγώνια σέντρα του Μορέιρα, ο Σταματελόπουλος δεν κατάφερε να πιάσει καλά την μπάλα που κατέληξε άουτ και ενώ βρέθηκε απέναντι από τον Ανέστη.

47’ Πάσα του Μορέιρα, απομάκρυνε ο Κορνέλιους προ του Ροσέρο.

50’ Ατομική ενέργεια του Κιάκου και σέντρα, ο Σταματελόπουλος δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα.

53’ Φάση διαρκείας στα καρέ του Παναιτωλικού, τελειώνει με κεφαλιά του Καραχάλιου που μπλόκαρε ο Ανέστης. Η φάση ξεκίνησε από ωραία ατομική ενέργεια και γέμισμα του Μορέιρα που πέρασε αρχικά ανεκμετάλλευτη.

61’ Μακρινό διαγώνιο σουτ του Ντουάρτε, ο Σούλης απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

62’ Μακρινό σουτ του Μάρτεσον, άουτ.

63’ Μακρινό σουτ του Μπαγκαλιάνη, άουτ.

66’ Ο Τζίμας στην περιοχή, δεν έκανε το σουτ σε  πρώτο χρόνο, πέρασε ανεκμετάλλευτη η φάση.

67’ Ο Μορέιρα από διαγώνια θέση το σουτ, απέκρουσε ο Ανέστης.

71’ ΓΚΟΛ! 1-3! Κεφαλιά του Κορνέλιους, ο Καρέλης από κοντά σκόραρε!

73’ Ο Μπακάκης πρόλαβε τον Παμλίδη στην περιοχή.

74’ Ο Νταγκό το σουτ στην περιοχή μπλόκαρε ο Σούλης.

81’ Ο Ροσέρο το σουτ στην περιοχή, δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

84’ Κεφαλιά του Τζίμα αρκετά μέτρα άουτ.

87’ ΓΚΟΛ 1-4! Ο Καρέλης με ατομική ενέργεια και πλασέ σκόραρε και έκανε χατ-τρικ!

90’+5’ Μακρινό σουτ του Καραχάλιου άουτ.