21.9 C
23 Σεπτεμβρίου 2021

«Ήχησαν» καμπανάκια στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε πρόβα πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Άρη, και «ήχησαν» καμπανάκια ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος.

Η ήττα με 4-1 έδειξε ότι πρέπει να δουλέψει ακόμη αρκετά ο Ηρακλής Μεταξάς σε θέματα αμυντικής λειτουργίας αλλά και στην τελική προσπάθεια. Και μπορεί ο αντίπαλος να ήταν πιο έτοιμος αγωνιστικά και να έκανε εξαιρετική και γεμάτη εμφάνιση, όμως φάνηκαν αρκετές αδυναμίες στο παιχνίδι των κυανόλευκων.

Οι κίτρινοι στο φινάλε του α’ ημιχρόνου και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, έκαναν πάρτι από τα αριστερά και εκτός από τα τέσσερα γκολ, δημιούργησαν αρκετές τελικές.

Από την πλευρά του ο ΠΑΣ, δείχνει ότι χρειάζεται παιχνίδια στα πόδια του.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο 20λεπτό α’ ημιχρόνου.

Όμως σταδιακά ο Άρης πήρε τα ηνία του αγώνα, και από το 38ο και μετά ήταν καταιγιστικός. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν αρκετές τελικές και σκόραραν δύο τέρματα, ενώ αρκετή δουλειά είχε ο Λοντίγκιν.

Στο 37ο ο  γκολκίπερ του ΠΑΣ απομάκρυνε σε κόρνερ σουτ στη γωνία του Λούμορ έξω από την περιοχή ο οποίος επιχείρησε να αιφνιδιάσει.

Ο Λοντίγκιν απέκρουσε τετ-α-τετ του Καμαρά στο 38ο. Όμως στην εξέλιξη της φάσης ο Καμαρά άνοιξε το σκορ με διαγώνιο φαλτσαριστό σουτ στο «παραθυράκι» της εστίας.

Στο 41ο ο Ρώσος τερματοφύλακας απέκρουσε σε κόρνερ προσπάθεια του Μπερτόγλιο.

Στο 44ο από σέντρα του Σάσα, ο Φαμπιάνο με κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας το 2-0.

Λίγο πριν την ανάπαυλα ήρθε η αντίδραση του ΠΑΣ και το πρώτο γκολ στη σειρά των φιλικών.  Ο Μορέιρα με ωραία προσπάθεια βρήκε τον Σάλιακα, ο οποίος με διαγώνιο σουτ στην περιοχή, μείωσε στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου σε 2-1.

Σαν χαμένος στον αγωνιστικό χώρο έμοιαζε ο ΠΑΣ στην επανάληψη. Ο Άρης έφτασε με άνεση στην επίτευξη νέων τερμάτων.

Το 3-1 ήρθε στο 54ο μετά από ωραίο συνδυασμό Μαντσίνι-Καμαρά και την ασίστ με παράλληλη σέντρα στον Ματέο Γκαρσία, που από κοντά την έστειλε στα δίχτυα.

Στο 59ο ο Λοντίγκιν αποσόβησε σε κόρνερ σουτ στην κίνηση από τον Ματέο Γκαρσία.

Ο Ιτούρμπε βγήκε στην πλάτη της άμυνας στο 61ο , απέφυγε τον Λοντίγκιν και με πλασέ το 4-1.

Για τον ΠΑΣ η καλύτερη στιγμή ήταν στο 65ο όταν ο Κάργας είχε κεφαλιά στο κάθετο δοκάρι, στην εξέλιξη της φάσης νέα κεφαλιά του Γκαρντάφσκι απέκρουσε δύσκολα ο Ντένις πάνω στη γραμμή.

Ο Κάργας αποβλήθηκε με 2η κίτρινη στο 68ο λίγο πριν γίνει αλλαγή. Είχε προηγηθεί μαρκάρισμα στον Ιτούρμπε που έφερε νεύρα.

Με τις διακοπές και τις συνεχείς αλλαγές ο ρυθμός έπεσε και οι φάσεις ήταν μετρημένες.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ντένις (80’ Σιαμπάνης), Σούντγκρεν (84’ Μαρμαριδης), Λούμορ (76’ Σάκιτς), Μπεναλουάν (76’ Ματίγια), Φαμπιάνο (57’ Ασλανίδης) , Εντιαγέ (70’ Τζέγκο), Σάσα, Μαντσίνι (84’ Χατζηπιρπιρίδης), Μπερτόγλιο (53’ Ιτούρμπε), Γκαρσία (80’ Ντουάρτε, Καμαρά (70’ Χαΐροβιτς).

Στον πάγκο: Σιαμπάνης, Χαΐροβιτς, Ιτούρμπε, Τζέγκο, Γκάνεα, Ματίγια, Δεληζησής, Σάκιτς, Μάνος, Ντουάρτε, Ασλανίδης, Μαρμαρίδης, Χατζηπιρπιρίδης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας (88’ Οικονομόπουλος), Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Γκαρντάφσκι (88’ Λώλης), Καραχάλιος (80’ Σιόντης), Ντομίνγκεζ, Μορέιρα (56’ Τριάδης), Κόντε (71’ Παντελάκης), Περέα (79’ Μιλιντσεάνου).

Στον πάγκο: Σούλης, Οικονομόπουλος, Παντελάκης, Σιόντης, Λιάσος, Μπρένερ, Μιλιντσεάνου, Τριάδης, Λώλης, Καραγιάννης.

Παραλειπόμενα:

• Πριν την έναρξη του αγώνα, ο Άρης παρουσίασε τα φετινά μεταγραφικά του αποκτήματα.
  • Αρκετά νεύρα στο παιχνίδι με τους παίκτες να αντιμετωπίζουν τον αγώνα σαν επίσημο παρά σαν φιλικό.