12.2 C
23 Απριλίου 2021

Αλώβητος… και στη Λαμία (photo)

Έναν βαθμό που τον αφήνει ικανοποιημένο, πήρε ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα στη Λαμία.

Στο “Αθανάσιος Διάκος”, η αναμέτρηση έληξε με τη “λευκή” ισοπαλία, σε παιχνίδι που είχε κύριο χαρακτηριστικό τις δυνατές μονομαχίες.

Μπορεί να έλειψαν οι πολλές φάσεις, αλλά και οι δύο ομάδες είχαν κλασσικές ευκαιρίες για γκολ.

Μετά το 25λεπτο κυνήγησε το γκολ ο ΠΑΣ

Οι δυνατές μονομαχίες ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του α’ ημιχρόνου.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη κυκλοφόρησε καλά την μπάλα απέναντι στη Λαμία η οποία προσπάθησε να κλείσει τους χώρους και πίεζε στην πρώτη πάσα.

Αμυντικά οι φιλοξενούμενοι, άντεξαν στην αρχική πίεση των φιλοξενούμενων και απείλησαν μετά το 25λεπτο.

Δύο σπουδαίες στιγμές είχε ο ΠΑΣ με κεφαλιά του Κάργα από φάουλ του Σάλιακα στο 26ο, που απέκρουσε δύσκολα ο Επασί. Ο Γάλλος τερματοφύλακας απομάκρυνε με τα πόδια τετ-α-τετ του Κρίζμαν στο 30ο.

Γλύτωσε και πήγε να το… κλέψει

Στην επανάληψη η Λαμία προσπάθησε να κλείσει στα καρέ τον ΠΑΣ και είχε σημαντική ευκαιρία στο 66ο με τον Αραμπούλι εξ επαφής να νικιέται από τον Λοντίγκιν, ενώ στο 69ο ο Εραμούσπε έκοψε τον Καραμάνο στην περιοχή. Ήταν ένα διάστημα στο οποίο κινδύνεψαν οι “κυανόλευκοι”.

Με τις αλλαγές του Γιαννίκη ο ΠΑΣ, δυνάμωσε στο κέντρο και κατάφερε να ελέγξει και πάλι την αναμέτρηση. Πέρασαν ως αλλαγή ο Μπρένερ, ο Μιλιντσεάνου και ο Λιάσος.

Στις καθυστερήσεις από λάθος του Γκαζαριάν ο Μιλιντσεάνου βγήκε τετ-α-τετ με τον Επασί ο οποίος έκανε έξοδο και σωτήρια απομάκρυνε με τα πόδια, σε μία φάση που ο ΠΑΣ θα μπορούσε να κλέψει τη νίκη.

Με τον βαθμό ο ΠΑΣ ανέβηκε στους 25 βαθμούς και έπιασε τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Διαιτητής: Ο Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Ηλίας Αλεξέας (Μεσσηνίας) – Κωνσταντίνος Τριανταφύλου (Αρκαδίας)

Τέταρτος διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)

Διαιτητής VAR: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)

Διαιτητής AVAR: Μιχαήλ Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής)

Παρατηρητής: Ιωάννης Τοπούζης (Τρικάλων)

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Αραμπούλι, Ρόμανιτς (58’ Μπα – 73’ λ.τρ. Γκαζαριάν), Ντέλετιτς (89’ Πίτι), Καραμάνος.

Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Ντομίνγκεθ, Κάστρο (78’ Λιάσος), Καρτάλης, Ελευθεριάδης (73’ Μπρένερ), Κρίζμαν (73’ Μιλιτσεάνου), Παμλίδης (90’ Παντελάκης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Επασί, Μπεχαράνο, Κάστρο, Τζανετόπουλος, Ντομίνγκεθ

3’ Ο Σκόνδρας στην περιοχή τη σέντρα, σε κόρνερ ο Εραμούσπε.

4’ Ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα, ο Καρτάλης έκανε την κούρσα αλλά η μπαλιά του στην περιοχή της Λαμίας ήταν δυνατή και κατέληξε άουτ.

6’ Μετά από πάσα του Κάστρο ο Ελευθεριάδης την πάσα στην περιοχή που κατέληξε στον Επασί.

7’ Παράλληλη σέντρα του Πίρσμαν ο Ελευθεριάδης την προβολή αλλά υποδείχτηκε οφσάιντ.

18’ Γυριστό του Αραμπούλι, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

23’ Ο Πίρσμαν έκοψε προσπάθεια του Ντέλετιτς και παραχώρησε κόρνερ.

24’ Σέντρα σουτ του Μαρτίνεθ άουτ.

26’ Φάουλ του Σάλιακα, κεφαλιά του Κάργα, απέκρουσε ο Επασί, στην εξέλιξη της φάσης, σουτ του Κάστρο, άουτ.

30΄ Ο Ελευθεριάδης μετά από κούρσα έβγαλε σε θέση βολής τον Κρίζμαν, πρόλαβε με έξοδο ο Επασί και απομάκρυνε πέφτοντας στα πόδια του Κροάτη, ενώ στη συνέχεια έκανε φάουλ στον Καρτάλη που κυνήγησε την μπάλα.

31’ Φάουλ του Καρτάλη από διαγώνια θέση, βγήκε και με διπλή προσπάθεια απέκρουσε ο Επασί.

35’ Σουτ του Ντομίνγκεθ από το ημικύκλιο, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

36’ Σουτ του Σάλιακα, άουτ.

38’ Γύρισμα του Καρτάλη, δεν έπιασε καλά το σουτ ο Κάστρο που έστειλε την μπάλα αρκετά μέτρα πάνω από την εστία.

44’ Σέντρα του Ντέλετιτς, απομάκρυνε με το κεφάλι ο Σάλιακας.

45’ Σέντρα σουτ του Πίρσμαν, άουτ.

48’ Γέμισμα του Σκόνδρα, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

49’ Σέντρα του Καρτάλη, δεν έπιασε την κεφαλιά ο Παμλίδης και πέρασε ανεκμετάλλευτη η φάση.

55’ Παράλληλη σέντρα του Ελευθεριάδη, μπλόκαρε ο Επασί.

60’ Βαθιά μπαλιά του Κάργα, δεν μπόρεσε να γίνει αποδέκτης ο Πίρσμαν στην περιοχή, και η μπάλα πέρασε άουτ.

62’ Ο Ντέλετιτς από πλάγια το γύρισμα, ο Εραμούσπε απομάκρυνε σε κόρνερ.

66’ Ο Μπα με κεφαλιά βρήκε τον Αραμπούλι στην μικρή περιοχή, το σουτ εξ επαφής, απέκρουσε δύσκολα ο Λοντίγκιν.

69’ Ο Εραμούσπε έκοψε τελευταία στιγμή τον Καραμάνο στην περιοχή.

87’ Ψιλοκρεμαστό σουτ του Μπρένερ, μπλόκαρε ο Επασί.

90’+1’ Λάθος γύρισμα του Γκαζαριάν ο Επασί πρόλαβε τον Μιλιντσεάνου και απέκρουσε έξω από την περιοχή, μεγάλη στιγμή για τον ΠΑΣ.