15.9 C
16 Οκτωβρίου 2021
ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ

Αμπελόκηποι-Περίβλεπτος 1-1: Ισόπαλο το ντέρμπι στη Λιμνοπούλα (photo)

Με δυνατό ματς ξεκίνησε η 1η αγωνιστική του Α Ομίλου στη Β΄ Ερασιτεχνικής, όπου οι Αμπελόκηποι φιλοξένησαν στη Λιμνοπούλα την Περίβλεπτο και το ματς έληξε ισόπαλο 1-1!

Δυνατή φέτος η Περίβλεπτος, με ποιοτικές μεταγραφές, ενώ οι Αμπελόκηποι πάντα πιστοί στη φιλοσοφία του νεανικού συνόλου, συν 2-3 προσθήκες. Το ματς είχε φωνές ως προς τη διαιτησία κυρίως από τους γηπεδούχους στο 2ο ημίχρονο. Είχαν μια αποβολή στο 57΄όταν ο Παπαδημητρίου, που μπήκε αλλαγή, έκανε τάκλιν από πίσω σε αντίπαλο και αντίκρισε την 2η κίτρινη κάρτα. Διαμαρτύρονται και για μια φάση στο τελευταίο 10λεπτο για χέρι μέσα στην περιοχή. Στο βίντεο φαίνεται πως ο παίκτης της Περιβλέπτου έχει απλωμένα τα χέρια. Ο διαιτητής δεν έδωσε κάποια παράβαση. Επίσης στα πρώτα λεπτά του ματς είχαμε κίτρινη κάρτα για έναν κάπως περίεργο λόγο. Ο διαιτητής ρώτησε τον παίκτη Καλλιακούδα των φιλοξενούμενων αν έχει σκουλαρίκι (κάτι που απαγορεύεται εν ώρα αγώνα) αυτός του είπε ψέματα και αντίκρισε την κίτρινη κάρτα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 1ο κιόλας λεπτό ο Τσιούρης σέντραρε από δεξιά, ο Ηλίας Μ. πήγε να πιάσει ένα γυριστό σουτ στο 2ο δοκάρι, δεν βρήκε καλά τη μπάλα και την έστειλα άουτ. Στο 11΄ ατομική ενέργεια του Ηλιά Μ. και σουτ από το ύψος της περιοχής, βγάζει σε κόρνερ ο Πέτρος. Στο 23΄ ασίστ του Αγγέλη στον Ηλία Α., αυτός μόνος σε κενή εστία καταφέρνει και στέλνει τη μπάλα άουτ. Στο 30΄ η Περίβλεπτος κόντρα στην μέχρι τότε ροή του αγώνα ανοίγει το σκορ με ένα πανέμορφο γκολ. Ο Ρίζος Α. πιάνει ένα ψηλοκρεμαστό σουτ λίγο πιο μπροστά από το κέντρο και νικάει τον Κατσίγιαννης για το 0-1. Από εδώ και μετά η ψυχολογία και η απόδοση των “μπλε” ανεβαίνει και στο 33΄ ο Μπισέλας σε φάση αντεπίθεσης σπάει ωραία στον Μπάρκα, αυτός πλασάρει, αλλά αποκρούει ο Κατσίγιαννης. Στο 34΄ βαθιά μπαλιά από την άμυνα προς τον Μπισέλα, αυτός σουτάρει, αποκρούει και πάλι ο Κατσίγιαννης. Στο 42΄ μετά από ώρα ξανά στο προσκήνιο οι Αμπελόκηποι, σέντρα σουτ του Ηλία Α. από δεξιά, αποκρούει ο Πέτρος, ο Τσιούρης πεσμένος στο έδαφος ξανασουτάρει, ξανά απόκρουση του Πέτρου. Στο 44΄έρχεται η ισοφάριση, όταν ο Έξαρχος Αγ. έκανε την κούρσα από δεξιά, παράλληλη μπαλιά και ο Ηλίας Μ. από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-1. Στο 45΄ κόρνερ του Πασχάλη από αριστερά, κεφαλιά του Μπάρκα, λίγο πάνω από την εστία η μπάλα.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι μπαίνουν και πάλι δυνατά, με τον Ρίζο Αγ. να πασάρει στον Λαμπράκη, αυτός τετ-α-τετ με τον Κατσίγιαννη, δεν μπορεί να τον νικήσει, η μπάλα στον Μπάρκα αριστερά, φαλτσαριστό σουτ, δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι η μπάλα. Στο 55΄ ο Ηλίας Α. εκτελεί απευθείας φάουλ και η μπάλα περνάει λίγο άουτ. Στο 68΄πολύ καλά εκτελεσμένο φάουλ του Ηλία Α., πέφτει στη γωνία και μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Κατσίγιαννης. Στο 71΄ πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους Αμπελόκηπους να πάρουν κεφάλι στο σκορ, σε φάση αντεπίθεσης ο Τσιούρης κάνει την κούρσα από αριστερά, παράλληλη μπαλιά και ο Ηλίας Μ. μέσα από την περιοχή δεν μπορεί να νικήσει τον Πέτρο. Στο 81΄ η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα με τον Μπάρκα από δεξιά μέσα στην περιοχή, να σουτάρει και η μπάλα να φεύγει για λίγο άουτ.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ : Κατσίγιαννης, Έξαρχος Αγ., Έξαρχος Αλ. (Παπαδημητρίου 46΄), Μανούσης (Χριστογιώργος 46΄), Γαλάνης, Αγγέλης, Ηλίας Α. (Γιώτης 79΄), Παπαλάμπρης, Τσιούρης, Ηλίας Μ., Κολιός (Γεωργαλής Θ. 87΄)

ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟΣ : Πέτρος, Λαμπράκης, Ρίζος Α., Ρίζος Χ., Σπυρόπουλος, Καλλιακούδας, Φειζουλά, Μπέλλος (Καταγής 81΄), Μπάρκας, Πασχάλης, Μπισέλας