21 C
27 Φεβρουαρίου, 2021

“Καθάρισε” ο Παμλίδης και αναρριχήθηκε βαθμολογικά (photos)

Την ημέρα της 108ης Επετείου της Απελευθέρωσης των Ιωαννίνων, ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα, πανηγύρισε μαζί με την πόλη, μία πολύ σημαντική νίκη επικρατώντας με 1-0 του ΟΦΗ στο «Ζωσιμάδες».

Ήταν η δεύτερη νίκη στην έδρα της για την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, η οποία είναι υπερπολύτιμη, την απελευθερώνει από το άγχος, και την ανεβάζει στους 24 βαθμούς δίνοντας σημαντική ανάσα στη μάχη της παραμονής.

Γρήγορο γκολ, δυνατό 20λεπτο

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα, και ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στο παιχνίδι.

Ήταν το 4ο λεπτό όταν από φάουλ του Καρτάλη, ο Παμλίδης με καλοζυγισμένη κεφαλιά, σημείωσε το 1-0.

Γενικά ο ΠΑΣ είχε ένα πολύ καλό 20λεπτο που δεν άφησε τον ΟΦΗ να πάρει ανάσα, ο οποίος μετά από εκείνο το σημείο έκανε αισθητή την παρουσία του με Διαμαντή και Στάικο.

Στο 19ο ο Λεό και ο Ελευθεριάδης δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Σωτηρίου σε μία κλασική ευκαιρία.

Γενικά οι γηπεδούχοι, είχαν τον έλεγχο, κυκλοφόρησαν την μπάλα και πίεσαν και για ένα δεύτερο γκολ και ανησύχησαν σε ελάχιστες περιπτώσεις.

Ανέβηκε ο ΟΦΗ, κυριάρχησε η δύναμη

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ μπήκε πιο επιθετικά σε σχέση με το πρώτο μέρος.

Ο Γιαννίκης με τις αλλαγές που έκανε ενίσχυσε την μεσαία γραμμή και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να γίνουν πιο απειλητικοί.

Γενικά στο δεύτερο 45λεπτο κυριάρχησε περισσότερο η δύναμη και δεν σημειώθηκαν πολλές φάσεις, με τον ΠΑΣ να διαχειρίζεται καλά τον αγώνα και να φτάνει στην τελική επικράτηση.

Στις καθυστερήσεις ο Πήλιος άγγιξε το 2-0 καθώς ο ΟΦΗ είχε κερδίσει κόρνερ και ανέβηκε και ο Σωτηρίου, ο νεαρός παίκτης του ΠΑΣ πήρε την μπάλα πλάσαρε σε κενό τέρμα αλλά πρόλαβε ο Λυμπεράκης και απομάκρυνε.

Με την νίκη ο ΠΑΣ ανέβηκε στους 24 βαθμούς και ταξιδεύει στη Λαμία σε ένα ακόμη κομβικό παιχνίδι.

Διαιτητής:  Στέφανος Κουμπαράκης (Κυκλάδων)

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας) – Δημήτριος Σαμοΐλης (Αθηνών)

Τέταρτος διαιτητής: Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας)

Διαιτητής VAR: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Διαιτητής AVAR: Λάζαρος Δημητριάδης(Μακεδονίας)

Παρατηρητής: Γεώργιος Μπίκας (Χαλκίδικης)

Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Πίρσμαν, Παντελάκης, Εραμούσπε, Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Καρτάλης (60’ Κρίζμαν), Ελευθεριάδης (89’ Πήλιος), Παμλίδης (60’ Μπρένερ), Λεό (78’ Λιάσος).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης (64’ Λυμπεράκης), Διαμαντής, Γιαννούλης, Ουές, Στάικος, Ντε Γκούζμαν (69’ Σόουζα), Νέιρα (15’ λ.τρ. Βαφέας), Στάρτζεον, Γρίβας (69’ Μπαλογιάννης), Καστάινιος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παμλίδης, Ντε Γκούζμαν, Εραμούσπε, Σάλιακας, Λυμπαράκης, Σόουζα

4’ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Καρτάλης εκτέλεσε φάουλ και ο Παμλίδης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ!

10’ Ο Πίρσμαν τη σέντρα, δεν μπόρεσε ο Λεό να μπει στη φάση.

14’ Ο Γιαννούλης πρόλαβε και έκοψε την μπάλα προ του Λεό.

15’ Μετά από φάση διαρκείας ο Καρτάλης το διαγώνιο σουτ ελάχιστα άουτ.

19’ Από κλέψιμο του Ελευθεριάδη και πάσα, ο Λεό βγήκε σε θέση βολής, ο Σωτηρίου απέκρουσε, στην εξέλιξη της φάσης σουτ του Ελευθεριάδη απέκρουσε σε κόρνερ ο Σωτηρίου.

21’ Κεφαλιά του Διαμαντή μετά από κόρνερ του Στάικου, απέκρουσε δύσκολα ο Λοντίγκιν.

24’ Σουτ του Διαμαντή από το ημικύκλιο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

29’ Σέντρα του Σάλιακα από τα πλάγια, ο Ελευθεριάδης έπιασε την κεφαλιά αλλά απομάκρυνε η άμυνα.

36’ Ο Ελευθεριάδης κόπηκε από τον Ουές στην περιοχή.

36’ Κεφαλιά του Στάικου, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

39’ Σουτ του Ντομίνγκεθ πάνω στον Γιαννούλη.

41’ Φάουλ του Καρτάλη, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.

52’ Φάουλ του Ντε Γκούζμαν, κεφαλιά του Διαμαντή, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

54’ Σέντρα από πλάγια του Κοροβέση, απομάκρυνε ο Παντελάκης.

59’ Ο Σωτηρίου πρόλαβε λάθος γύρισμα του Ούες και απομάκρυνε με τα πόδια προ του Λεό.

63’ Ο Κρίζμαν μετά από κοντρόλ επιχείρησε να βρει τον Λεό, έκοψε η άμυνα.

65’ Ο Λυμπεράκης την σέντρα από πλάγια απομάκρυνε ο Παντελάκης με το κεφάλι.

67’ Ο Σάλιακας την ατομική κέρδισε την κόντρα αλλά ανακόπηκε στην περιοχή.

71’ Σέντρα του Μπρένερ από τα πλάγια, γυριστό του Ελευθεριάδη, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.

72’ Κόρνερ του Μπρένερ, κεφαλιά του Κάστρο στο πρώτο δοκάρι, άουτ.

81’ Ο Κρίζμαν ανατράπηκε έξω από την περιοχή  σε διεκδίκηση της μπάλας αλλά δεν δόθηκε φάουλ.

85’ Σέντρα του Μπρένερ, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.

85’ Ο Πίρσμαν τη σέντρα, βγήκε και μπλόκαρε ο Σωτηριου.

89’ Φαλτσαριστό σουτ του Στράτζενον, η μπάλα δεν βγήκε άουτ και ο Λοντίγκιν απομάκρυνε σε πλάγιο.

90’+2’ Και ενώ είχε ανέβει σε κόρνερ ο Σωτηρίου, ο Πήλιος πήρε την μπάλα έκανε την κούρσα, πλάσαρε αλλά ο Λυμπεράκης απομάκρυνε στη γραμμή σε κόρνερ.

• Γιορτινή η ατμόσφαιρα στις ταράτσες των πολυκατοικιών από τους οπαδούς του ΠΑΣ οι οποίοι έριξαν και πυροτεχνήματα!
  • Τους οπαδούς που ήταν συγκεντρωμένοι στις ταράτσες χαιρέτησαν με τη λήξη οι παίκτες του ΠΑΣ!