9.4 C
2 Δεκεμβρίου 2022

Από την κολαση στον παράδεισο… σε ένα ημίχρονο (photos)

Ταξίδι από την κόλαση στον παράδεισο έκανε στη Νίκαια ο ΠΑΣ Γιάννινα!

Το 2-0 του α’ ημιχρόνου έγινε ένα ψυχωμένο 2-2 που θα μπορούσε με λίγη ακόμη προσπάθεια να γίνει και σούπερ διπλό!

Ο ΠΑΣ έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να γυρίσει ένα καταδικασμένο ματς που θα σήμανε και κίνδυνο υποβιβασμού!

Οι κυανόλευκοι του Θανάση Στάικου μπορεί να δείχνουν τρωτοί φέτος, όμως έχουν ψυχή!

Η ενίσχυση της ομάδας παραμένει αναγκαία τον χειμώνα, αλλά τουλάχιστον ο ΠΑΣ δείχνει ότι δεν θα τα παρατήσει!

Καταστροφικό εξάλεπτο…

Ένα καταστροφικό εξάλεπτο στο α’ ημίχρονο ήταν αρκετό για να ρίξει στο καναβάτσο τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Για ένα ακόμη παιχνίδι η άμυνα δεν μπόρεσε να μείνει αλώβητη και οι κυανόλευκοι βρέθηκαν για πολλοστή φορά στα σχοινιά.

Για να γίνει αυτό χρειάστηκε ο Λοβέρα να πετύχει ένα εκπληκτικό γκολ στο 26ο με φοβερό σουτ.

Και ο Άοσμαν να εκτελέσει στο 31ο με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ο ΠΑΣ είχε την ευκαιρία να μειώσει στο 36ο αλλά η κεφαλιά του Εραμούσπε βρήκε το δοκάρι.

Έβγαλε αντίδραση! Εκτέλεσε ο Εραμούσπε!

Το κακό α’ ημίχρονο έδωσε στη θέση του σε ένα ελπιδοφόρο δεύτερο.

Ο ΠΑΣ έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να σώσει την παρτίδα!

Το “μούδιασμα” από το 2-0, έδωσε τη θέση του στην πίεση και το αίσθημα αυτοσυντήρησης.

Αρχικά ο Εραμούσπε με πέναλτι μείωσε το σκορ στο 55ο και έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΣ να πάρει τις απαραίτητες ανάσες για να αντιδράσει δυναμικά.

Κάπου εκεί ο αγώνας απέκτησε άγρια ομορφιά. Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω με τον ΠΑΣ να ρισκάρει για τον βαθμό.

Τελικά στο 83ο ο Τζίμας ανατράπηκε από τον Βαλεριάνο, ο Τζήλος δεν είδε την φάση, αλλά το VAR την είδε, και με πέναλτι ο Εραμούσπε στο 85ο ισοφάρισε!

Και κάπου εκεί αποκτώντας ψυχολογία ο ΠΑΣ κυνήγησε την ανατροπή με τον Μπάλαν να μην καταφέρνει να σκοράρει στο 88ο.

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)

Βοηθοί: Γεώργιος Στεφανής (Καρδίτσας) – Παναγιώτης-Δημήτρης Σακκάς (Θεσσαλίας)

Τέταρτος διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)

Διαιτητής VAR: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Διαιτητής AVAR: Βασίλειος Νικολακάκης (Λασιθίου)

Παρατηρητής: Γεώργιος Λιαχούδης (Μακεδονίας)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Ρομαό, Λοβέρα (86′ Μεντόσα), Φαντιγκά, Άοσμαν (80’  Μάσας), Κάνιας, Ελευθεριάδης (59’ Σεμπά), Μάντζης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Καραχάλιος, Μπιλμπάο (46’ Κιάκος), Ροσέρο, Παμλίδης (75’ Μορέιρα), Εραμούσπε, Ριένστρα (46’ Τζίμας), Μπάλαν.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εραμούσπε, Μπιλμπάο, Βαλεριάνος

6’ Γύρισμα του Παμλίδη στην περιοχή, απομάκρυνε ο Ρομαό, στην εξέλιξη της φάσης, χλιαρό σουτ του Ροσέρο, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

13’ Ο Εραμούσπε απομάκρυνε με το κεφάλι φάουλ στην περιοχή.

17’ Μακρινό σουτ του Καραχάλιου, άουτ.

22’ Συρτό σουτ του Άοσμαν, άουτ.

23’ Σέντρα του Βαλεριάνου, γυριστό του Ελευθεριάδη, πάνω από τα δοκάρια.

24’ Ο Μάντζης την παράλληλη σέντρα, η μπάλα χτύπησε στο κολλημένο με το σώμα χέρι του Εραμούσπε.

26’ ΓΚΟΛ! 1-0! Φοβερό σουτ του Λοβέρα στη δεξιά γωνία, δεν αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αθανασίου και ανοίγει το σκορ!

31’ ΓΚΟΛ! 2-0! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άοσμαν, η μπάλα στα δίχτυα!

36’ Εκτέλεση φάουλ του Μπιλμπάο, ο Χουτεσιώτης έχασε τη μπάλα από τα χέρια του, κεφαλιά του Εραμούσπε στο οριζόντιο δοκάρι.

37’ Κεφαλιά-ψαράκι του Σόρια, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

49’ Φάση διαρκείας στα καρέ του ΠΑΣ, έδιωξε ο Παντελάκης σε κόρνερ.

50’ Μονοκόμματο σουτ του Λοβέρο, άουτ.

51΄Σεντρα του Ροσέρο, κεφαλιά του Παμλίδη, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

52’ Ο Ιωνικός βρήκε στην κόντρα, ο Άοσμαν σούταρε και ο Αθανασίου απομάκρυνε με τα πόδια.

52’ Ο Τζίμας ανατράπηκε έξω από την περιοχή, αλλά ο Τζήλος «έπνιξε» το καθαρό φάουλ.

54’ Ο Ροσέρο σέντραρε στην περιοχή, η μπάλα βρήκε το χέρι του Βαλεριάνου, πέναλτι.

55’ ΓΚΟΛ! 2-1! Ο Εραμούσπε νικάει τον Χουτεσιώτη και μειώνει!

59’ Σουτ του Σόρια σε χέρι αμυντικού ο οποίος όμως το είχε κολλημένο στο σώμα.

65’ Κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι μετά το κόρνερ του Άοσμαν, μπλόκαρε ο Αθανασίου.

66’  Ο Ροσέρο γύρισε στον Παμλίδη, ατομική ενέργεια και σουτ από το σημείο του πέναλτι η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

74’ Φάουλ του Σόρια, κεφαλιά του Κιάκου, άουτ.

82’ Σουτ του Τζίμα πάνω στα σώματα, κόρνερ.

82’ Ο Τζήμας ανατράπηκε στην περιοχή από τον Βαλεριάνο. Μέσω VAR υποδείχτηκε πέναλτι.

85’ ΓΚΟΛ! Ο Εραμούσπε αλάνθαστος από την άσπρη βούλα και 2-2!

88’ Ο Κιάκος το παράλληλο γύρισμα στον Μπαλάν ο οποίος έκανε την προβολή αλλά δεν πήρε πορεία για τα δίχτυα.

90’ Σουτ του Σεμπά, άουτ.