12.2 C
23 Απριλίου 2021

Από το… “Καραϊσκάκης” περνάει η πρόκριση στον τελικό (photos)

Το σκορ δεν είναι καλό, πλην όμως κρατάει το όνειρο της πρόκρισης στον τελικό, “ζωντανό”!

Ένας σπουδαίος και ανταγωνιστικός Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα, έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό και ο πρώτος ημιτελικός στο “Ζωσιμάδες” έληξε με 1-1.

Έτσι η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη θα πάει στο “Γ. Καραϊσκάκης” για την πρόκριση που θα είναι ένας άθλος!

Μοιραίος παίκτης του ΠΑΣ ο Μιλιντσεάνου ο οποίος έχασε σημαντικές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ που ίσως έδινε και τη νίκη.

Η εμφάνιση του ΠΑΣ όμως έφερε ενθουσιασμό στους φιλάθλους που έκαναν τις ταράτσες και πάλι εξέδρα, και το σύνθημα “ΠΑΣ μπορείς να προκριθείς!” ακούστηκε αρκετές φορές!

Διαβασμένος ο ΠΑΣ, εκτελεστής ο Εραμούσπε

Καλές εντυπώσεις άφησε ο ΠΑΣ Γιάννινα στον  α’ ημίχρονο. Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να περιορίσει τα λάθη.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 12ο και άνηκε στον Ολυμπιακό. Ο Χασάν βγήκε τετ-α-τετ αλλά ο Λοντίγκιν απέκρουσε.

Στο 16ο ο Μιλιντσεάνου βρήκε χώρο και σούταρε στην περιοχή αλλά ο Σα μπλόκαρε.

Στα επόμενα λεπτά έλειψαν οι κλασικές ευκαιρίες, όμως στις καθυστερήσεις ήρθε το γκολ του ΠΑΣ.

Ο Κάστρο σούταρε στην περιοχή, η μπάλα βρήκε το χέρι του Μπα, και με τη βοήθεια του VAR υποδείχτηκε πέναλτι. Ο Εραμούσπε το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0.

Μπορούσε και το… 2-0 αλλά μίλησε η ποιότητα!

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ όχι μόνο έλεγχε το παιχνίδι, αλλά για 70 λεπτά απειλούσε τον Ολυμπιακό και με δεύτερο γκολ.

Ο Μιλιντσεάνου τροφοδοτήθηκε στο 56ο και το 65ο αλλά νικήθηκε ισάριθμες φορές από τον Σα.

Κάπου εκεί ο Μάρτινς χρειάστηκε να περάσει στο παιχνίδι τα… βαριά χαρτιά του Ολυμπιακού για να αλλάξει τη ροή του αγώνα και στο 73ο φάνηκε η ποιότητα του Χασάν ο οποίος με εντυπωσιακό γυριστό ισοφάρισε στο 73ο.

Στο 78ο ο Λοντίγκιν νίκησε τον Ελ Αραμπί ο οποίος βγήκε απέναντι του, ενώ στο 82ο ο Καρτάλης είχε καλή στιγμή με σουτ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Διαιτητής: Andris Treimanis (Λετονία)

Βοηθοί: Haralds Gudermanis (Λετονία) – Aleksejs Spasjonnikovs (Λετονία)

Τέταρτος διαιτητής; Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Διαιτητής VAR: Daniel Stefanski (Πολωνία)

Διαιτητής AVAR: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας)

Παρατηρητής: Γεώργιος Σταθόπουλος (Αχαΐας)

Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Πίρσμαν, Εραμούσπε, Παντελάκης, Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Καρτάλης (93’ Λιάσος),, Ελευθεριάδης (81’ Πανουργιάς), Παμλίδης (87’ Μπρένερ), Μιλιντσεάνου (81’ Κάργας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μάρτινς): Σα, Σεμέδο, Μπα, Παπασταθόπουλος (46’ λ.τρ. Χολέμπας) Λαλά (46’ Ανδρούτσος), Ρέαμπτσιουκ (61’ Μασούρας), Καμαρά (69’ Εμβιλά), Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Μπρούμα (69’ Ελ Αραμπί), Χασάν.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παντελάκης, Εραμούσπε, Ρέαμπτσιουκ, Κάστρο, Πίρσμαν, Μπα

9’ Γέμισμα του Παλμίδη μπλόκαρε ο Σα.

11’ Τετ-τα-τετ του Χασάν αλλά ο Λοντίγκιν το απέκρουσε.

16′ Φάση διαρκείας στα καρέ του ΠΑΣ που τελειώνει με επέμβαση του Λοντίγκιν.

16΄ Ο Μιλιντσεάνου σούταρε στην περιοχή αλλά μπλόκαρε ο Σα.

23’ Σέντρα του Παμλίδη από πλάγια, μπλόκαρε ο Σα.

30’ Ο Ολυμπιακός βγήκε στην κόντρα, ο Χασάν στην περιοχή το σουτ το οποίο σταμάτησε ο Εραμούσπε.

33’ Φάουλ του Σάλιακα από διαγώνια θέση, απομάκρυνε με γροθιές ο Σα.

42’ Ο Φορτούνης στην περιοχή, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε άουτ.

44΄Ο Ελευθεριάδης βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, έκανε τη σέντρα η οποία πέρασε παράλληλα από την εστία.

45’+1’ Σουτ του Κάστρο η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μπα. Ελέγχθηκε από το VAR η φάση και υποδείχτηκε πέναλτι.

45’+6’ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Εραμούσπε νίκησε τον Σα από την άσπρη βούλα και άνοιξε το σκορ!

47’ Ο Παντελάκης έδιωξε τη μπάλα η οποία στρώθηκε στον Μπρούμα, το σουτ αλλά μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

49’ Σουτ του Καμαρά αρκετά μέτρα άουτ.

56’ Ο Ελευθεριάδης βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Μιλιτσεάνου ο οποίος βγήκε απέναντι από τον Σα αλλά ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού απέκρουσε με τα πόδια.

58’ Σέντρα του Φορτούνη, κεφαλιά του Χασάν άουτ.

63’ Σουτ του Μπρούμα χωρίς ισορροπία μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

65’ Μακρινό σουτ του Μασούρα, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

65’ Παράλληλή σέντρα του Ελευθεριάδη, προβολή του Μιλιντσεάνου, απέκρουσε ο Σα.

67’ Ο Φορτούνης το γέμισμα απομάκρυνε ο Πίρσμαν.

70’ Σουτ του Καρτάλη, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

71’ Κόρνερ του Καρτάλη, κεφαλιά του Παμλίδη, άουτ.

73’ ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Χασάν με εντυπωσιακό γυριστό σουτ σκόραρε παρά την προσπάθεια του Λοντίγκιν!

78’ Ο Ελ Αραμπί βγήκε απέναντι στον Λοντίγκιν, ο οποίος απέκρουσε με τα πόδια.

80’ Εντυπωσιακό κλέψιμο του Κάστρο στον Ελ Αραμπί.

82’ Ο Πίρσμαν κυνήγησε την μπάλα και πάσαρε στον Καρτάλη, σουτ στην περιοχή στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

90’+2’ Ο Μπρένερ στην περιοχή θα κοπεί.

90’+4’ Φωνές για πέναλτι πάνω στον Μπρένερ.

– Πάρτι από τους οπαδούς του ΠΑΣ Γιάννινα στους δρόμους γύρω από το “Ζωσιμάδες” πριν το παιχνίδι.

– Υποδέχτηκαν την αποστολή της ομάδας του ΠΑΣ με καπνογόνα και συνθήματα!

– Με την νέα φανέλα εμπνευσμένη από τις εποχές του “Άγιαξ της Ηπείτου”, αγωνίστηκε ο ΠΑΣ.

– Χιουμοριστικό πανό σε ταράτσα πολυκατοικίας για το επίκαιρο θέμα της ανανέωσης του Αργύρη Γιαννίκη από τους φίλους του ΠΑΣ. “Γιαννίκη μείνε γιατί πηδάω!” έγραφε το πανό.