31.9 C
25 Ιουνίου 2022
ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ

Αστέρας Πετριτή-Θύελλα Κατσικάς 1-2: Είχε ψυχή, τύχη και… Κώστα Πάνο

Ακέραιες τις ελπίδες της για άνοδο στη Γ΄ Εθνική κράτησε η Θύελλα Κατσικάς που επικράτησε για την 6η  αγωνιστική των μπαράζ ανόδου στην Κέρκυρα του Αστέρα Πετριτή με 1-2!

Βέβαια θέλει συνδιασμό αποτελεσματων την τελευταία αγωνιστική καθώς, εκτός του ότι πρέπει να νικήσει την Αναγέννηση Στάνου (η οποία καίγεται και εκείνη για τη νίκη θέλει να μην κερδίσει ο Αστέρας Πετριτή τον Απόλλωνα Πάργας ή να συμβει το θαύμα η Καστοριά να μην νικήσει την Α.Ε. Ξηροβουνίου!!!

Οι Κερκυραίαοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά, είχαν γρήγορο ρυθμό, ε’ιχαν επιθετικότητα αλλά η Θύελλα κατάφερε να μην αιφνιδιαστει στα πρώτα λεπτά! Μόλις στο 1΄ οι γηπεδούχοι έχασαν διπλή ευκαιρία, όταν  ο Μάμαλος πάσαρε στον Γραικό εκείνος σούταρε με τους αμυντικούς της Θύελλας να διώχνουν σε κόρνερ. Ο Γεωργοπάλης εκτέλεσε το κόρνερ απ΄ ευθείας αλλά ο Αναστασίου είπε όχι! Στο 9΄ ο Θηραίος σούταρε με την μπάλα να βγαίνει άουτ ενώ στο 11΄ ο Γραικός έκανε το δυνατό γυριστό σουτ με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι! Στο 13΄ η Θύελλα είχε την πρώτη επίσκεψη της στα αντίπαλα καρέ με τον Πολυχρόνη να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει άουτ! Στο 30΄ ο Ασπιώτης εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να φευγει ελάχιστα άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μάμαλος σούταρε με την μπάλα να φευγει εκτός τελικής γραμμής: Στο 41΄»έσπασε» η άμυνα της Θύελλας όταν ο Σκοπλαρίκης εκτέλεσε κόρνερ και ο Γαρδικιώτης με κεφαλιά έκανε το 1-0! Στο 45΄ ο Γούλας εκτέλεσε φάουλ με τον Πισσιάνη να μπλοκάρει

Στην επανάληψη ο Νίκος Γκούρας «ρίσκαρε» ρίχνοντας στο ματς δυο επιθετικογενείς παίκτες τον Κοντογιάννη και τον Καζαντσίδη! Η Θυελλα περιόρισε επιθετικά τους γηπεδούχους και απείλησε πρώτη με τον Ψαρρά στο 48΄! Στο 57΄ ο Ασπιώτης εκτέλεσε φάουλ με τον Πολύζο να κάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα άουτ! Στο 59΄ ο Κοντογιάννης πάσαρε στον Γούλα εκείνος βρέθηκε τετ α τετ α;λλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Πισσιάνη! Στο 67΄ η Θύελλα κέρδισε πέναλτι όταν ο Γραικός χτύπησε στο κεφάλι τον Γούλα στην περιοχή! Ο Πάνος ανέλαβε για άλλη μια φορά την εκτέλεση κάνοντας το 1-1! Τρία λεπτά αργότερα ο Μελιγγιώτης εκτέλεσε δυνατά πλάγιο, η μπάλα έφτασε στον Πάνο που με ψιλοκρεμαστη κεφαλιά έκανε το 1-2! Ο Πετριτής απείλησε δυο φορές στο 76΄ με τον Θηραίο και τον Ασπιώτη στο 79΄! Όμως από το 85΄ και μετά η Θύελλα έδειξε να έχει την τύχη με το μέρος της καθώς ο Αστέρας… σφυροκοπούσε ανελαίειτα με την μπάλα να με του κάνει το χατήρι! Στο 85΄ μετά από σέντρα ο Μεντής έκανε την κεφαλιά αλλά έδιωξε ο Αναστασίου, ενώ ένα λεπτό αργότερα η μπάλα έφτασε στον Μάμαλο μετά από σέντρα , εκείνος έκανε την προβολή από την μικρή περιοχή αλλά ο Αναστασίου έδιωξε εξ΄ επαφής! Στο 89΄ μετά από κόρνερ ο Μάμαλος μέσα από την μικρή περιοχή έκανε την προβολή με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 90΄ μπαλιά στον Μάμαλο εκείνος το πλασε μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ, ενώ στο 90+2  σουτ του Μεντη μπλοκάρει ο Αναστασίου! Τέλος στο 90+5 μετά από φάουλ του Ασπιώτη ο Γραικός έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια. Οι γηπεδούχοι, τόσο οι παίκτες όσο οι φίλαθλοι αλλά και το τεχνικό τιμ διαμαρτυρήθηκαν για το πέναλτι που δόθηκε στη Θύελλα , αλλά και για άλλες φάσεις με τους διατητές ωστόσο να σφυριζουν σωστα σε όλες τις φάσεις! Υπήρξε εκνευρισμός τόσο στην κερκίδα όσο και έξω από τον αγωνιστικό χώρο!

Διαιτησία: Πολυχρονίδου (Βλάχος, Μπόλης) Σ.Δ. Γρεβενών

Αστέρας πετριτή: Πισσιάνης, Μεντής, Πολύζος (83΄ Μαρουλάκης), Μαλάμος, Σκολαρίκης, Γαρδικιώτης, Γεωργοπάλης. Θηραίος. Καλησπεράτης (77΄ Γούναρης), Μπέσου (26΄ λ. τρ. Ασπιώτης), Γραικός

Θύελλα Κατσικάς: Αναστασίου, Κολιούσης, Μελιγγιώτης, Ψαρράς, Πάνος, Τσουμάνης (46΄ Κοντογιάννης), Γούλας, Πολυχρόνης, Παπουτσης (56΄Δημητρακάκης), Κατσίφας (46΄ Καζαντσίδης), Βαρτζιώτης (83΄ Μαρούλης)