9.9 C
13 Ιουνίου 2021

Βήμα πρόκρισης με Μαμπουλού

pas xanthi kypΤο πρώτο βήμα για την πρόκριση του στην επόμενη φαση του Κυπέλλου Ελλάδας έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Στο «Ζωσιμάδες» στο ντέρμπι του 4ου ομίλου απέναντι στην Ξάνθη οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με γκολ του Μαμπουλού με 1-0.

Υπεροχή ο ΠΑΣ, ακίνδυνη η Ξάνθη στο Α’

Καλό ρυθμό έδωσε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο παιχνίδι στο πρώτο 45λεπτο. Οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Πετράκη, παρά τον βαρύ αγωνιστικό χώρο, έδειξαν ορεξάτοι και δημιούργησαν επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ της Ξάνθης.
Και στο 15′ οι «κυανόλευκοι» συνδυάστηκαν άψογα με τον Κούτρη να τροφοδοτεί τον Μαμπουλού ο οποίος με τακουνάκι άνοιξε το σκορ.
Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν με την καλή ψυχολογία στη συνέχεια, απέναντι στους φιλοξενούμενους οι οποίοι δεν φάνηκαν καθόλου στον αγώνα.
Ο ΠΑΣ μάλιστα είχε τις ευκαιρίες να καθαρίσει το ματς.

Αρκετά νεύρα στην επανάληψη

Στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα έδωσε γήπεδο στην αντίπαλο του που είχε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να κάνει αισθητή την παρουσία της.
Κύριο χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν ότι υπήρχαν πλέον και νεύρα στο παιχνίδι. Ο Γιουνές που μπήκε στον αγώνα στο 66′, εκβίασε δύο φορές το πέναλτι και αυτό έφερε αρκετά νεύρα.
Χαρακτηριστικό ότι είχε έντονο διάλογο ο Μπέριος με τον προπονητή της Ξάνθης, Λουτσέσκου.
Η Ξάνθη προσπάθησε να κλείσει στα καρέ τον ΠΑΣ (μία νούσια όμως υπεροχή), αλλά οι αλλαγές του Πετράκη με ξεκούραστους παίκτες έδωσε τη δυνατότητα για περισσότερες αντεπιθέσεις.
Ο Κόντε με την είσοδο του στο παιχνίδι έκανε αισθητή την παρουσία του όταν και κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις.
Όμως ο Μαμπουλού δεν κατάφερε να σημειώσει το δεύτερο γκολ του ΠΑΣ και το προσωπικό του.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Ιωάννης Παπαδόπουλος από τη Μακεδονία.
Βοηθοί ο Αλέξανδρος Γρεβένης (Χαλκιδικής) και ο Ηλίας Νατσιούλας (Λάρισας).
Τέταρτος διαιτητής ο Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας) και παρατηρητής ο Χαράλαμπος Καρατζάς (Εύβοιας).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Καρανίκας, Κούτρης, Σκόνδρας, Μπέριος, Μιχαήλ, Κοζορώνης (73′ Ναδάλες), Γαρουφαλιάς, Δώνης ( 61′ Γιάκος), Ζάιρο ( 80′ Κόντε), Μαμπουλού.
ΞΑΝΘΗ (Ράτσβαν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Παπαγεωργίου, Μπαξεβανίδης, Τριάδης, Χατζητερζόγλου, Βασιλακάκης (66′ Καμαρά), Ράνος, Λάζιτς, Νιέτο (66′ Γιουνές), Ορφανίδης (66′ Ντε Λούκας), Λισγάρας.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κούτρης, Μπαξεβανίδης, Γιουνές, Παπαγεωργίου, Ναδάλες, Σκόνδρας, Ράνος

9′ Σουτ στην κίνηση του Καρανίκα δίπλα από το δοκάρι.
12′ Ο Πασχαλάκης πρόλαβε και απομάκρυνε με τα πόδια τη μπάλα προ του Νιέτο σε λάθος γύρισμα του Καρανίκα..
14′ Κεφαλιά του Σκόνδρα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κοζορώνη, πάνω από την εστία.
15′ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Κούτρης από πλάγια βρήκε τον Μαμπουλού ο οποίος με τακουνάκι σκόραρε. Ωραίο σε δημιουργία και εκτέλεση γκολ!
33′ Ο Δώνης επιχείρησε να βρει τον Μαμπουλού στην περιοχή, αλλά ο Λισγάρας ανέκοψε την πάσα.
35’Ο Κούτρης γύρισε στον Ζάιρο στην περιοχή, ο Βραζιλιάνος έκανε το κοντρόλ, αλλά σούταρε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
39′ Ο Χατζητερζόγλου βρέθηκε μόνος στην περιοχή, αλλά σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
40′ Ο Κοζωρώνης εκτέλεσε, ο Ζάιρο και ο Μαμπουλού κινήθηκαν στη μπάλα αλλά ο Ζίφκοβιτς απέκρουσε σε κόρνερ.
41′ Κεφαλιά του Μπέριου από σέντρα του Κοζορώνη, πάνω στην γραμμή απέκρουσε σε κόρνερ ο Ζίφκοβιτς.
46′ Ο Μαμπουλού προσπάθησε στην περιοχή να κάνει το κοντρόλ, ανέκοψε σε κόρνερ ο Μπαξεβανίδης.
47′ Σουτ του Γαρουφαλιά, αρκετά μέτρα άουτ.
48′ Σουτ του Ορφανίδη, άουτ.
52′ Ο Ζάιρο έκλεψε την μπάλα και επιχείρησε να τροφοδοτήσει στον Μαμπουλού, αλλά ανακόπηκε.
54′ Ο Κούτρης παράλληλη σέντρα, ο Λισγάρας ανέκοψε σε κόρνερ προ του Ζάιρο.
54′ Κεφαλιά του Σκόνδρα από την εκτέλεση κόρνερ του Κοζορώνη, άουτ.
58′ Σέντρα του Μπαξεβανίδη, ο Ράνος δεν έπιασε καλά την κεφαλιά, άουτ.
63′ Ο Λάζιτς το σουτ στην κίνηση από πάσα του Νιέτο, απέκρουσε ο Πασχαλάκης.
83′ Ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα, η παράλληλη σέντρα του Ναδάλες μπλοκαρίστηκε από τον Ζίφκοβιτς προ του Κόντε.
84′ Ο Ντε Λούκας απομάκρυνε με το κεφάλι σέντρα του Καρανίκα.
90′ Ο Χατζητερζόγλου ανέτρεψε τον Κόντε. Πέναλτι υπέδειξε ο Παπαδόπουλος.
90’+1′ Εκτέλεσε ο Μαμπουλού το πέναλτι αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
90’+3′ Κεφαλιά του Λισγάρα, κόντραρε η μπάλα και πέρασε κόρνερ.