21.9 C
24 Ιουλίου 2024

Βελτιωμένος… αλλά όχι νικητής (Φωτό)

Εμφανώς βελτιωμένος και με περίσσιο πάθος, ο ΠΑΣ Γιάννινα, έδειξε ότι δεν θα πρέπει να θεωρείται ξεγραμμένος.

Μπορεί η πολυπόθητη νίκη να μην ήρθε κόντρα στον Άρη, με τον αγώνα να λήγει με 0-0, όμως η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, έδειξε σημάδια βελτίωσης και με αυτή τη διάθεση θα πρέπει να πάει και στα υπόλοιπα παιχνίδια που θα κρίνουν την παραμονή.

Ο ΠΑΣ κράτησε σχετικά εύκολα το μηδέν στην άμυνα, αλλά οι λεπτομέρειες στην επίθεση δεν έφεραν το γκολ.

Παρόλα αυτά έβαλε στοπ στο σερί των τεσσάρων συνεχόμενων ηττών.

Δυνατά στην άμυνα

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, σε αντίθεση με άλλες αναμετρήσεις, μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά, και έδωσε βάρος και στη διατήρηση του μηδέν στην άμυνα.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου είχε ορισμένες καλές στιγμές σε ένα πρώτο ημίχρονο που δεν είχε αρκετές φάσεις, ενώ απειλήθηκε ελάχιστα.

Ο Κόντε στο 11ο , βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Άρη, από τα πλάγια, στην περιοχή, πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Κουέστα.

Στο 13ο ο Ζαμόρα σούταρε, από διαγώνια θέση, ο Μπακαδήμας έβαλε το σώμα του και η μπάλα βγήκε κόρνερ.

Ο Τζίνο σούταρε στην περιοχή πάνω από τα δοκάρια στο 16ο.

Ο Λιάσος σούταρε έξω από την περιοχή πάνω στον Μπράμπετς, στο 26ο.

Από εκτέλεση φάουλ, ο Μπακαδήμας στο 30ο έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή, αλλά ο Κόντε δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή.

Στο 33ο ο Ροσέρο επιχείρησε να περάσει μπαλιά στον Παμλίδη, που βγήκε ως κρυφός επιθετικός, αλλά βγήκε ο Κουέστα και μπλόκαρε.

Στο 37ο ο Κόντε είχε εκτέλεση φάουλ, άουτ.

Ο Παμλίδης στο 38ο, από βαθιά μπαλιά, βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα, από πλάγια θέση, αλλά πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα του Άρη.

Κυριάρχησε η δύναμη

Περισσότερο στη δύναμη πήγε ο αγώνας στην επανάληψη. Ο ΠΑΣ συνέχισε να είναι συγκεντρωμένος και προσπάθησε να πετύχει και το γκολ. Από την πλευρά τους οι κίτρινοι, απείλησαν σε μία μόνο φάση που ο Νάγκι απέκρουσε στο 85ο προσπάθεια του Γκαρθία.

Με μεγάλη στιγμή ξεκίνησε το β’ ημίχρονο για τον ΠΑΣ. Ο Ροσέρο τη σέντρα στην περιοχή, αλλά ο Κόντε δεν μπόρεσε να μπει στη φάση.

Στο 51ο ο Ροσέρο πέρασε τη σέντρα από τα πλάγια, τακουνάκι του Κόντε πάνω στον Οντουμπάγιο.

Στο 60ο ο Σαβέριο βρέθηκε αμαρκάριστός στην περιοχή και σούταρε άουτ.

Στο 62ο ο Κόντε, από μπαλιά του Ροσέρο, βρέθηκε στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ μετά το κατέβασμα που έκανε.

Στο 84ο ο Τούτου απομάκρυνε σε κόρνερ επικίνδυνο γέμισμα στην περιοχή. Στην εξέλιξη της φάσης ο Γκαρθία σούταρε και ο Νάγκι απομάκρυνε.

Στο 87ο ο Λεό έχασε το κοντρόλ και ανακόπηκε στην περιοχή.

Στο 92ο ο Μπακαδήμας ανέκοψε εντυπωσιακά επικίνδυνη φάση στην περιοχή.