21.6 C
Ιωάννινα
20 Αυγούστου 2022
ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Β’ Εθνική: Ποιες ομάδες πάνε στα πλέι οφ Ανόδου από τους τρεις ομίλους

Ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Κυριακής (3/7) οι αγώνες στους τρεις από τους τέσσερις Ομίλους της Β’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών. Έτσι έγιναν γνωστές ποιες ομάδες (από αυτούς τους Ομίλους) προκρίνονται στους Ομίλους Ανόδου των πλέι οφ και ποιες στον Όμιλο Καθόδου. Οι αγώνες του Ομίλου Αττικής της Β’ φάσης θα γίνουν το επόμενο Σαββατοκύριακο (9-10/7).

Θυμίζουμε ότι οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 8) θα παίξουν σε δύο Ομίλους Ανόδου στα πλέι οφ (14-16 Ιουλίου) για την άνοδο στην Α2 Ανδρών (ανεβαίνουν οι 2 πρώτες), ενώ οι τελευταίες ομάδες των τεσσάρων Ομίλων (σύνολο 4) πάνε στον Όμιλο Καθόδου (14-16 Ιουλίου) για την αποφυγή της τελευταίας θέσης που οδηγεί στον υποβιβασμό στην Γ’ Εθνική κατηγορία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής και οι τελικές βαθμολογίες στους τρεις Ομίλους της Β’ φάσης (οι δύο πρώτες από κάθε Όμιλο πάνε για τη διεκδίκηση της Ανόδου και η τελευταία από κάθε Όμιλο στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού):

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Βόλου):

ΟΕΑΝΑΒ – ΑΠΣ Οξυγόνο 16-7, ΧΑΝΘ – ΠΑΣ Φοίβος 12-13, ΠΑΣ Φοίβος – ΟΕΑΝΑΒ 10-19, ΑΠΣ Οξυγόνο – ΧΑΝΘ 4-13.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. OEANAB 9

2. ΧΑΝΘ 3

………………………

3. ΑΠΣ Οξυγόνο 3

……………………….

4. ΠΑΣ Φοίβος 3

ΟΜΙΛΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ (Κολυμβητήριο Ναυπλίου):

Επειός Ήλιδας – Μίλων 9-16, Άργης Καλαμάτας – ΝΟ Ναυπλίου 8-11, Μίλων – Άργης Καλαμάτας 12-8, ΝΟ Ναυπλίου – Επειός Ήλιδας 14-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Ναυπλίου 9

2. Μίλων 6

…………………………..

3. Άργης Καλαμάτας 3

……………………………

4. Επειός Ήλιδας 0

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Αγ. Νικολάου):

ΝΟ Αγ. Νικολάου – ΝΟ Ρεθύμνου 10-10.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Αγ. Νικολάου 4

2. ΝΟ Ρεθύμνου 4

………………………………

3. ΑΟ Πετρούπολης 0

Related posts

Τελικές πρόβες πριν το Σπλιτ για τις Εθνικές ομάδες

Κώστας Γεωργιάδης

Προκήρυξη Ε3 Open 35ης εβδομάδας

Κώστας Γεωργιάδης

Φιναλίστ στους κρίκους ο εντυπωσιακός Πετρούνιας

Κώστας Γεωργιάδης