11.1 C
Ιωάννινα
27 Νοεμβρίου 2022
ΜΠΑΣΚΕΤ

Β’ Εθνική: Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 4ης αγωνιστικής

Το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής συνεχίζεται με την 4η αγωνιστική, η οποία έχει ιδιαίτερα ενδιαφέροντες αγώνες. Υπάρχουν γειτονικά ντέρμπι όπως αυτό του Εσπέρου Καλλιθέας με τον Πανιώνιο, υπάρχουν συναντήσεις μετά από… χρόνια όπως αυτή στις Κυκλάδες ανάμεσα στη Μύκονο και τα Φανάρια Νάξου που είχαν να τα πουν από το τοπικό πρωτάθλημα και το 2017, υπάρχει το ντέρμπι αήττητων Τρίκαλα Basket-Νίκη Βόλου, το ντέρμπι τετράδας Μαχητές Πειραματικό-Λεύκιππος, ενώ ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει και η κόντρα Ερμή Λαγκαδά – Γέφυρας. Είναι μερικά μόνο από τα παιχνίδια που ξεχωρίζουν.

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα και τους διαιτητές:

1ος Όμιλος

Σάββατο 29/10

Π. Σαλπέας 17.00 Εθνικός-Ηλυσιακός Θεοδωρόπουλος-Ουσταμπασίδης-Δελαγραμμάτικας (Παλάτος)

Β’ Κλειστό Κακούρη 17.00 Ένωση Ιλίου-ΕΦΑΟ Ζωγράφου Μηλαπίδης-Αποστολίδης Β.-Καλογριάς (Ζαγκλής)

Ληξουρίου 13.30 ΝΕΟ Ληξουρίου-Δάφνη Δαφνίου Καρακάσης-Λογοθέτης-Τσακιράκη (Θεοδωρόπουλος)

Κάτω Αχαϊας 17.00 Αχαγιά 82-Μίλων Λιότσιος-Κουτσοδήμος-Ασημακάκη (Πίγκας)

Μετς 17.00 Παγκράτι-Αίολος Αγυιάς Αγγελής-Καραμπιτσάκος-Τσάλας (Κάλφα)

Κυριακή 30/10

Π. Χανιώτη 13.30 Μύκονος-Φανάρια Νάξου Αργυρούδης-Χρηστίδης Ηλ.-Αυγερινός (Κουνάνης)

Βαθμολογία (σε 3 αγώνες) :

1.Μίλωνας 6 (3-0)
2.Παγκράτι 6 (3-0)
3.Μύκονος 5 (2-1)
4.ΕΦΑΟ Ζωγράφου 5 (2-1)
5.Εθνικός Πειραιά 5 (2-1)
6.ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια 5 (2-1)
7.Ένωση Ίλιου 4 (1-2)
8.Αχαγιά 82 4 (1-2)
9.Αίολος Αγυιάς 4 (1-2)
10.Δάφνη Δαφνίου 4 (1-2)
11.Ηλυσιακός 3 (0-3)
12.ΝΕΟΛ 3 (0-3)

* Έχουν κάνει το ρεπό τους

2ος Όμιλος

Σάββατο 29/10

Γ. Γεννηματάς 15.00 Πρωτέας Β.-Πεύκη Φασόλης-Χριστοδουλάκης-Κιουλάφας (Τηγάνης)

Δ. Βικέλας 18.30 ΑΕ Ν. Κηφισιάς-Π. Φάληρο Σπυρόπουλος-Σιδέρης-Ναστούλης (Ζερβούδης)

ΕΑΚ Χανίων 15.30 ΑΟΚ Χανιά-Αιγάλεω Ζιώγας-Κούλης Χ.-Σκανδαλάκης (Πετράκης)

Τ. Βογιατζής 17.00 Πανελευσινιακός-Διαγόρας Ρ. Σκαλτσής-Χριστινάκης-Ξυλάς (Παπαφωτίου)

Εσπέρου 17.30 Έσπερος-Πανιώνιος Ραχιώτης-Χρηστίδης Π.-Σκουλαρίκης (Ντάβαρης)

Κυριακή 30/10

ΒΑΚ 17.00 ΟΦΗ-Δούκας Θεοδωρόπουλος-Τζίμης-Παπαδόπουλος Χρ. (Μπορμπαντωνάκης)

Η Βαθμολογία (σε 3 αγώνες) :

1.Πανιώνιος 6 (3-0)
2.Παλαιό Φάληρο 5 (2-1)
3.Πρωτέας Βούλας 5 (2-1)
4.Πανελευσινιακός 5 (2-1)
5.Διαγόρας Ρόδου 5 (2-1)
6.Αιγάλεω 5 (2-1)
7.ΟΦΗ 5 (2-1)
8.ΑΕΝ Κηφισιάς 4 (1-2)
9.Δούκας 4 (1-2)
10.Πεύκη 4 (1-2)
11.Έσπερος Καλλιθέας 3 (0-3)
12.ΑΟΚ Χανιά 3 (0-3)

* Έχουν κάνει το ρεπό τους

3ος Όμιλος

Σάββατο 29/10

Γρεβενών 17.00 Πρωτέας Γρ.-Δόξα Λευκάδας Ντόγκας-Αναστασιάδης Β.-Κώνης (Παπαδόπουλος Θεοφ.)

Μίκρας Α’ 18.00 Ναύαρχος Βότσης-Φίλιππος Βέροιας Ντούρας-Νέδογλου-Θεοδωρίδης (Αργυρού)

Καρδίτσας (Π) 17.00 Αναγέννηση Κ.-Έσπερος Λαμίας Ζαχαρής-Κοντογιάννης-Μπουγλός Π. (Μανάσης)

Κατσιμήδου 17.00 Τρίκαλα Basket-Νίκη Βόλου Πράττος-Σιταρίδης-Τσαρδούλιας Τ. (Χλωρός)

ΕΑΚ Βόλου 17.00 Ολυμπιακός Β.-Βίκος Ιωαννίνων Ταρενίδης Κ.-Παπανικολάου Γ.-Τοπαλίδης (Τσιργούλας)

Ρεπό: ΑΓΣ Ιωαννίνων

Η βαθμολογία (σε 3 αγώνες) :

1.Εσπερος Λαμίας 6 (3-0)
2.Νίκη Βόλου 6 (3-0)
3.Φίλιππος Βέροιας 5 (2-1)
4.Τρίκαλα Basket* 4 (2-0)
5.Βίκος Ιωαννίνων* 4 (2-0)
6.Αναγέννηση Καρδίτσας 4 (1-2)
7.Δόξα Λευκάδας* 3 (1-1)
8.Ναύαρχος Βότσης 4 (1-2)
9.Πρωτέας Γρεβενών 3 (0-3)
10.ΑΓΣ Ιωαννίνων 3 (0-3)
11.Ολυμπιακός Βόλου 3 (0-3)

4ος Όμιλος

Σάββατο 29/10

Λαγκαδά 17.00 Ερμής Λ.-Γέφυρα Αγραφιώτης Γρ.-Ηλιόπουλος-Τσάνταλη (Παραλυκίδης)

Μ. Τσίκινας 19.00 ΧΑΝΘ-Μακεδονικός Πουρσανίδης Κ.-Σαρακενίδης-Κωνσταντινέλλης (Γκούμας)

Πεύκων 16.30 Μαχητές Πειραματικό-Λεύκιππος Ξ. Μαραμής-Παπαγερίδης-Παπαγεωργίου (Τοζακίδης)

11ο Δημ. Ευόσμου 18.00 ΔΕΚΑ-Ευκαρπία Παπαθανασίου-Βασιλόπουλος-Ντόντης (Φωτιάδης)

Πολυγύρου 18.00 Πολύγυρος-Πανσερραϊκός Ευφραιμίδης-Χρυσάφης-Κανελλίδης (Ιωαννίδου)

Ρεπό: Σταυρούπολη

Η βαθμολογία (σε 3 αγώνες):

1.Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 6 (3-0)
2.Μακεδονικός 6 (3-0)
3.Λεύκιππος Ξάνθης 5 (2-1)
4.Ερμής Λαγκαδά 5 (2-1)
5.ΧΑΝΘ 5 (2-1)
6.ΚΣ Γέφυρας* 4 (2-0)
7.ΔΕΚΑ* 3 (2-0)
8.Σταυρούπολη ΕΚ 3 (0-3)
9.ΠΣ Ευκαρπίας 3 (0-3)
10.ΑΟ Πολυγύρου 3 (0-3)
11.Πανσερραϊκός* 2 (0-2)

Σημ.
1.Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα play offs ανόδου. H νικήτρια ανεβαίνει στην Α2 Ανδρών
2.Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα play out. Οι δυο ηττημένες υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική
3.Οι δύο τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική

Related posts

Γ΄ Εθνική: Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 8ης αγωνιστικής

Κώστας Γεωργιάδης

Καβάλα-Ελευθερούπολη με εικόνα σε όλη την Ελλάδα

Κώστας Γεωργιάδης

Γυναικών: Η ανάλυση της Μεγάλης Βρετανίας

Κώστας Γεωργιάδης