7.9 C
Ιωάννινα
18 Απριλίου 2024
ΜΠΑΣΚΕΤ

Για να “κλειδώσουν” την πρωτιά οι Vikos Φalcons

Στη Νέα Ιωνία, θέλουν να συνεχίσουν το σερί των επιτυχιών τους στη National League 1 οι Vikos Φalcons.

Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου θέλει να εξασφαλίσει την 1η θέση στην κανονική περίοδο, για να έχει το πλεονέκτημα έδρας στα play off ανόδου στην Elite League.

Έτσι θα κυνηγήσει τη νίκη στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Νίκη Βόλου, το Σάββατο στις 17:00, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

National League 1: Πλήρης δράση στους τρεις ομίλους

Με πλήρη αγωνιστική δράση και δυνατές αναμετρήσεις για τους πρωτοπόρους στους τρεις ομίλους, συνεχίζεται σήμερα (9/3) το πρωτάθλημα της National League 1.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

1ος Όμιλος, 23η αγωνιστική

Σάββατο 9/3

Δ. Βικέλας 17.00 ΑΕ Ν. Κηφισιάς-ΟΦΗ Μακρόπουλος-Μαρίγλη-Ελ Ανύ (Παππάς Ηλ.)

Εσπέρου 17.00 Έσπερος Καλλιθέας-Π. Φάληρο Σιδέρης-Παπαδόπουλος Χρ.-Μπον (Δραμεσιώτης)

Κ.Γ. Αλικαρνασσού (Δύο Αοράκια) 17.00 ΑΣΑ Αναγέννηση-ΕΦΑΟ Ζωγράφου Καμήτσος-Μπαβέλας-Παπαδόπουλος Νικ. (Μακρής)

Γ. Γεννηματάς 17.00 Πρωτέας Βούλας-Δάφνη Στρέμπας-Καλογριάς-Κούλης Χαρ. (Ηπιώτης)

Στ. Βενέτης (κ.θ.) 19.30 Αιγάλεω-Πανελευσινιακός Τζίμης-Κιουλάφας-Χρόνης (Μοσκοβής)

Κυριακή 10/3

Δ. Περιστεράκης 14.45 ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια-ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ Χαϊνά-Σπυρόπουλος Αντ.-Νικόλιας (Ζαγκλής)

Ρεπό: Παγκράτι

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1) Αιγάλεω 36 16-4 1557-1397 160

2) ΑΟ Δάφνης 36 15-6 1575-1487 88

3) ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια 35 14-7 1656-1510 146

4) Πρωτέας Βούλας 35 15-5 1490-1259 231

5) ΑΟ Π. Φαλήρου 34 14-6 1495-1440 55

6) Πανελευσινιακός 33 12-9 1580-1544 36

7) ΟΦΗ 33 13-7 1499-1443 56

8) Έσπερος Καλλιθέας 29 9-11 1602-1574 28

9) ΑΣΑ Αναγέννηση 28 8-12 1383-1527 -144

10) ΑΕ Νέας Κηφισιάς 26 6-14 1400-1465 -65

11) ΕΦΑΟ Ζωγράφου 25 5-15 1432-1559 127

12) ΑΟ Παγκρατίου 24 3-18 1431-1676 -245

13) ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 22 2-18 1427-1646 -219

*Αιγάλεω, ΦΕΑ, Πρωτέας Βούλας, ΟΦΗ, ΑΣΑ Αναγέννηση, ΑΟ Π. Φαλήρου, Έσπερος Καλλιθέας, ΕΦΑΟ Ζωγράφου και ΑΕΝ Κηφισιάς έχουν κάνει το ρεπό τους.

2ος Όμιλος, 20η αγωνιστική

Σάββατο 9/3

Ν. Ιωνίας 17.00 Νίκη Βόλου-Βίκος Ιωαννίνων Ευφραιμίδης-Βασιλόπουλος-Κασούμης (Βαρνάς)

Πανελληνίου 17.00 Πανελλήνιος-Εθνικός Αναστασίου-Ναστούλης-Καραπαπάς (Δήμου)

Παν. Αλεξιώτισσα 17.00 Αίολος Αγυιάς Πατρών-Τρίκαλα Basket Καλογερόπουλος Φ.-Αργυρούδης-Παπαγεωργίου Δημ. (Πίγκας)

Γ. Μπουρούσης 17.00 ΓΣ Σοφάδων-Εθνικός Λιβαδειάς Λουλουδιάδης-Κοντογιάννης-Τσαρδούλιας Τ. (Καρακώστας)

Κυριακή 10/3

Ληξουρίου 11.30 ΝΕΟ Ληξουρίου-Πρωτέας Γρεβενών Πλέγας-Θεοδοσόπουλος-Κωστής (Κοκορδάτος)

Ρεπό: Νήαρ Ηστ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1) Βίκος Ιωαννίνων 31 13-5 1290-1175 115

2) Τρίκαλα Basket 29 12-5 1243-1162 81

3) Εθνικός Λειβαδιάς 28 11-6 1210-1124 86

4) Νήαρ Ηστ 28 10-8 1271-1223 48

5) ΝΕΟ Ληξουρίου 27 10-7 1250-1199 51

6) Αίολος Αγυιάς Πατρών 27 10-7 1242-1185 57

7) Εθνικός Πειραιά 26 9-8 1188-1224 -36

8) ΓΣ Σοφάδων 25 8-9 1209-1195 14

9) Νίκη Βόλου 23 5-13 1272-1353 -81

10) Πανελλήνιος 22 5-12 1224-1304 -80

11) Πρωτέας Γρεβενών 19 2-15 1107-1362 -255

*Πανελλήνιος, Αίολος Αγυιάς, ΓΣ Σοφάδων, ΝΕΟ Ληξουρίου, Εθνικός Λειβαδιάς, Τρίκαλα Basket, Εθνικός Πειραιά και Πρωτέας Γρεβενών έχουν κάνει το ρεπό τους.

3ος Όμιλος, 23η αγωνιστική

Σάββατο 9/3

Μ. Τσικίνας 15.30 ΧΑΝΘ-Ερμής Λαγκαδά Εκίζογλου-Κανελλίδης-Κούρογλου (Τοζακίδης)

Καλαμαριάς 17.00 ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς-Γέφυρα Αγραφιώτης Γρ.-Κωνσταντινέλης-Αθανασιάδης Αθ. (Μοσχοτόγλου)

Βικέλας 17.00 Φίλιππος Βέροιας-Καβάλα Χατζημπαλίδης-Παζώλης-Κάννης (Καλοτσής)

ΚΓ Ομόνοιας «Β. Αγοραστός» 17.00 Πανσερραϊκός-Κομοτηνή Ξενικάκης-Ελευθεριάδης-Χατζηκώστας (Δρακίογλου)

Φ. Αμοιρίδης 17.00 Λεύκιππος Ξ.-ΚΑΟ Δράμας Λόρτος-Παπαθανασίου-ΑναστασιάδηςΓ. (Σαλικίδης)

Κυριακή 10/3

Μακεδονικού 17.00 Μακεδονικός ΔΕΚΑ Κοϊμτζόγλου-Σελεβός-Μιχέλη (Παπαδόπουλος Νικ.)

Ρεπό: Μαχητές Πειραματικό Πεύκων

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1) ΧΑΝΘ 37 17-3 1562-1286 276

2) Φίλιππος Βέροιας 36 15-6 1547-1487 60

3) ΔΕΚΑ 34 13-8 1555-1489 66

4) Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 33 12-9 1505-1414 91

5) Λεύκιππος Ξάνθης 33 13-7 1340-1259 81

6) Ερμής Λαγκαδά 32 11-10 1453-1378 75

7) ΓΑΣ Κομοτηνή 32 12-8 1327-1317 10

8) ΜΓΣ Γέφυρας 31 11-9 1373-1287 86

9) Πανσερραϊκός 29 9-11 1373-1349 24

10) ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς 25 5-15 1274-1451 -177

11) ΕΚ Καβάλας 25 5-15 1307-1492 -185

12) Μακεδονικός 25 5-15 1266-1529 -263

13) ΚΑΟ Δράμας 24 4-16 1367-1511 -144

*ΧΑΝΘ, ΕΚ Καβάλας, Μακεδονικός, ΑΟ Αρετσού Καλαμριάς, Λεύκιππος Ξάνθης, ΓΑΣ Κομοτηνή, Πανσερραϊκός, ΜΓΣ Γέφυρας και ΚΑΟ Δράμας έχουν κάνει το ρεπό τους.

Related posts

Δήμος Ιωαννιτών: Συγχαρητήρια σε Θύελλα Κατσικά και ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Κώστας Γεωργιάδης

Η ΠΑΕ ΠΑΣ Γιάννινα συγχαίρει τις τρομερές κοριτσάρες του μπάσκετ

Κώστας Γεωργιάδης

Ιστορική στιγμή στον ΠΑΣ Γιάννινα WBC! Άλωσε το Ιβανώφειο!

Κώστας Γεωργιάδης