19 Ιανουαρίου 2022

Δεν έβγαλε αντίδραση και… βαριά ήττα

Μετά τις τελευταίες επιτυχίες, ήρθε και αποτέλεσμα ανώμαλη προσγείωση για τον ΠΑΣ Γιάννινα που φάνηκε να παθαίνει… vertigo!

Ο β’ γύρος ξεκίνησε με βαριά ήττα στο «Ζωσιμάδες» από τον ΠΑΟΚ με 0-4.

Η ομάδα του Ηρακλή Mεταξά, με βασικούς απόντες τον Περέα και τον Καραχάλιο, δεν είχε την αποτελεσματικότητα των προηγούμενων αναμετρήσεων και δεν έβγαλε αντίδραση και γνώρισε δίκαια την ήττα.

Φυσικά στο ποδόσφαιρο υπάρχουν και οι ήττες, και δικαιούται και μία ομάδα να έχει μία κακή βραδιά.

Σε καμία περίπτωση αυτό δεν ακυρώνει όσα είχε πετύχει ο ΠΑΣ στον α’ γύρο, αλλά τώρα θα κληθεί να σηκώσει και πάλι κεφάλι και να επιστρέψει στους βαθμούς.

Το σπουδαιότερο ήταν ότι παρά το άσχημο αποτέλεσμα, ο κόσμος στάθηκε στο πλευρό της ομάδας και την χειροκρότησε στη λήξη.

Ο ΠΑΟΚ το γκολ με πέναλτι, ο Σνάιντερ τη μεγάλη ευκαιρία

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε στο «Ζωσιμάδες» με ελάχιστες φάσεις.

Ο ΠΑΟΚ, που κυκλοφόρησε περισσότερο τη μπάλα, έφτασε στο γκολ στο 31ο με εκτέλεση πέναλτι του Κούρτιτς σε χέρι του Μιλιντσεάνου που υποδείχτηκε μέσω VAR.

Για τον ΠΑΣ η μεγάλη φάση ήρθε στο 44ο όταν σε παράλληλη σέντρα του Γκαρντάβσκι, ο Σνάιντερ έπιασε σουτ στην κίνηση το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη.

Δεν μπόρεσε να μπει στο ματς και παραδόθηκε…

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν είχε την ίδια εικόνα με το α’ μέρος και ο ΠΑΟΚ ήταν σαφώς καλύτερος και αποτελεσματικότερος.

Από τη στιγμή που ήρθε το 0-2 στο 63ο με το γκολ του Ζίβκοβιτς με συρτό σουτ, ο ΠΑΣ φάνηκε να παραδίδεται.

Καθώς ο ΠΑΣ ανοίχτηκε το 0-3 (με τον Ντάγκλας στο 68ο) και το 0-4 (στο 89ο με τον Άκπομ) ήρθαν ως φυσιολογική εξέλιξη από τη στιγμή που δεν υπήρχε και η ψυχολογία.

Διαιτητής: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)

Βοηθοί: Αντώνιος Συνιοράκης (Χανίων) – Κωνσταντίνος Στάικος (Λάρισας)

Τέταρτος διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

Διαιτητής VAR: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Διαιτητής AVAR: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών)

Παρατηρητής: Γεώργιος Τάπραντζης (Αιτ/νιας)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Λιάσος (71’ Λώλης), Ντομίνγκεθ, Γκαρντάρβσκι (71’ Σιόντης), Σνάιντερ (83’ Τριάδης), Μορέιρα (59’ Μίνα), Μιλιντσεάνου (71’ Μπρένερ).

ΠΑΟΚ (Ράσβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Μιχάι, Κρέσπο (65’ λ.τρ. Ίγκασον), Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας, Κούρτιτς (74’ Σβαμπ), Ντάγκλας, Μουργκ (59’ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Άκπομ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μιχάι, Μουργκ, Λώλης, Εραμούσπε

1’ Σέντρα σουτ του Πίρσμαν, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

7’ Ο Μορέιρα, από πάσα του Πίρσμαν, δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το σουτ, και απομακρύνθηκε η μπάλα.

9’ Παράλληλη σέντρα του Ζίβκοβιτς, απομάκρυνε ο Λοντίγκιν.

10’ Ο Πίρσμαν απομάκρυνε επικίνδυνη σέντρα στην περιοχή.

11’ Ο Λοντίγκιν απέκρουσε πλασέ του Άκπομ από πλάγια θέση και απομάκρυνε ο Εραμούσπε.

21’ Ο Πασχαλάκης πρόλαβε τον Μιλιντσεάνου ο οποίος διεκδίκησε την μπάλα σε σέντρα του Πίρσμαν.

23’ Σουτ του Ζίβκοβιτς, άουτ.

28’ Σουτ του Άκπομ, σε κόρνερ ο Λοντίγκιν. Η φάση εξετάστηκε στο VAR και υποδείχτηκε πέναλτι σε χέρι του Μιλιντσεάνου στην αρχή της φάσης.

31’ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Κούρτιτς δεν αστόχησε στο πέναλτι!

34’ Διαγώνιο σουτ του Μορέιρα, σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.

35’ Ο Σίντκλεϊ πρόλαβε τον Σνάιντερ πριν προλάβει να σουτάρει σε παράλληλη σέντρα του Πίρσμαν.

38’ Παράλληλη σέντρα του Γκαρντάβσκι, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

41’ Σέντρα του Μορέιρα στην αγκαλιά του Πασχαλάκη.

44’ Παράλληλη σέντρα του Γκαρντάβσκι, σουτ στην κίνηση του Σνάιντερ ελάχιστα άουτ.

47’ Κόρνερ του Μορέιρα, κεφαλιά του Κάργα απέκρουσε ο Πασχαλάκης ο οποίος κέρδισε στη συνέχεια φάουλ από τον Εραμούσπε.

53’ Ο Ντάγκλας στην περιοχή του σουτ χωρίς ισορροπία, άουτ.

55’ Σέντρα σουτ του Γκαρντάβσκι.

56’ Σέντρα του Σάλιακα, δεν μπόρεσε να μπει στη φάση ο Μορέιρα και απομάκρυνε ο Λύρατζης.

63’ ΓΚΟΛ! 0-2! Συρτό σουτ του Ζίβκοβιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα στα δίχτυα!

68’ ΓΚΟΛ! 0-3 Ο Ντάγκλας με διαγώνιο σουτ σκόραρε!

80’ Ο Λοντίγκιν πρόλαβε και απέκρουσε μπαλιά του Ντάγκλας στον Άκπομ.

87’ Κεφαλιά του Μίνα από φάουλ από πλάγια θέση του Σάλιακα, άουτ.

89’ ΓΚΟΛ! 0-4! Ο Άκπομ σε θέση βολής από μπαλιά του Μπίσεσβαρ, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα!

90’+2’ Φάουλ του Σάλιακα πέρασε από πολλά κορμιά η μπάλα.

• Το ιατρικό επιτελείο του ΠΑΣ περιποιήθηκε τραύμα στο κεφάλι του Εραμούσπε καθώς είχε τραυματιστεί σε σύγκρουση με τον Άκπομ.