-10.1 C
26 Ιανουαρίου 2022
ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ

Διπλό το Κουτσελιό, “φωνάζει” η Μουσιωτίτσα

Ματς με τα όλα του στη Μουσιωτίτσα, όπου ο τοπικός Κένταυρος φιλοξένησε τον Κουτσελιό και γνώρισε την ήττα με σκορ 1-2!

Το ματς είχε 3 γκολ, 2 δοκάρια για τους φιλοξενούμενους, αρκετό πάθος, αλλά και ένταση προς το τέλος, καθώς και μετά τη λήξη της αναμέτρησης. Παρότι υπήρχε πριν το ματς διαφορά 8 βαθμών μεταξύ του πρώτου Κουτσελιού και της τρίτης Μουσιωτίτσας, οι “γαλάζιοι” είναι οι μοναδικοί που δυσκόλεψαν τόσο πολύ στο πρωτάθλημα τους πρωτοπόρους και παραλίγο να τους κόψουν βαθμούς.

Όσον αφορά την ένταση που δημιουργήθηκε, έχει να κάνει με τη φάση που έγινε το 1-2, όπου οι γηπεδούχοι φωνάζουν προς τον διαιτητή κ.Τασιούλα ότι δεν διέκοψε το ματς παρότι ο τερματοφύλακας της ομάδας ήταν πεσμένος στο έδαφος, αλλά και για μη τήρηση fair play από τους φιλοξενούμενους που σκόραραν. Στο βίντεο δεν φαίνεται ο παίκτης του Κουτσελιού να συμμετέχει στη φάση, καθώς δεν πηδάει για κεφαλιά. Με την παρέμβαση σωμάτων ποδοσφαιριστών δεν διακρίνεται με ποιον έρχεται σε επαφή και χτυπάει ο τερματοφύλακας. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων ισχυρίζεται ότι ήρθε σε επαφή με τον επιθετικό του Κουτσελιού κατά την πτώση του.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης υπήρχαν αντεγκλήσεις μεταξύ των φιλάθλων των γηπεδούχων και του διαιτητή, ο οποίος απαντάει και με μια μερίδα των φιλάθλων να περιμένει εκτός γηπέδου. Αφότου είχε φύγει σχεδόν όλη η αποστολή του Κουτσελιού και αρκετοί από την ομάδα της Μουσιωτίτσας, οι φίλαθλοι που περίμεναν διαμαρτυρηθήκαν έντονα προς τον διαιτητή την ώρα που αποχωρούσε από το γήπεδο, υπήρξε απάντηση από μέρος του και με την παρέμβαση παικτών της ομάδας του Κενταύρου δεν έγινε κάτι χειρότερο. Να τονίσουμε ότι οι παίκτες και η διοίκηση του Κένταυρου δεν συμμετείχαν σε αυτό το σκηνικό μετά το τέλος του αγώνα, ίσα ίσα όσοι παίκτες ήταν ακόμη παρών στο σημείο απομάκρυναν και τις δυο πλευρές.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς από το πρώτο λεπτό, όπου ο Δάσκαλος Ι. έβγαλε κάθετη πάσα στον Δάσκαλο Α., σουτ του δεύτερου, μπλοκάρει με δεύτερη επέμβαση ο Γούσης. Στο 10΄ ο Κλιτσινάρης πιάνει ένα σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα χτυπάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι και περνάει παράλληλη από τη γραμμή της εστίας για να πάει προς τη δεξιά πλευρά της περιοχής. Στο 16΄ κόρνερ του Μπακαγιάννη από αριστερά, κεφαλιά του Αναγνωστόπουλου, πάνω από την εστία η μπάλα. Στο 18΄ πρώτο σουτ για τους γηπεδούχους από τον Ιορδανίδη εκτός περιοχής, πάνω από την εστία η μπάλα. Επιμένει το Κουτσελιό και στο 20ο λεπτό ο Τσακανίκας πιάνει ένα σουτ εκτός περιοχής, στο δεξί κάθετο δοκάρι και άουτ η μπάλα. Στο 31΄ φάουλ του Δάσκαλου Ι. από δεξιά, κεφαλιά του Κλιτσινάρη, πάνω από την εστία η μπάλα. Τρία λεπτά μετά έρχεται το γκολ για τους μελανόλευκους, ο Αναγνωστόπουλος πιάνει πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής, νικάει τον Γούση και κάνει το 0-1. Μετά το γκολ που δέχθηκε η Μουσιωτίτσα φάνηκε να ξυπνάει απότομα και στο 40΄ έχει την ευκαιρία, όταν ο Παππάς Β. δίνει στον Δόση Γ., αυτός αριστερά στον Μπίντο, ο τελευταίος σε φάση τετ-α-τετ δεν μπορεί να νικήσει τον Στεργίου, που βγάζει κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό ο Παππάς Β. μπαίνει μέσα στην περιοχή από αριστερά, πλασάρει προς την απέναντι γωνία, ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι η μπάλα. Στο 44΄ σέντρα του Αναγνωστόπουλου από δεξιά, η μπάλα στη πάνω μεριά του οριζόντιο δοκαριού.

Στην επανάληψη το Κουτσελιό μπήκε φουριόζο πολύ νωρίς, στο 48΄σε φάση αντεπίθεσης ο Μπακαγιάννης βγαίνει τετ-α-τετ, αλλά αποκρούει ο Γούσης. Στο 54΄ έρχεται η ισοφάριση για τον Κένταυρο, ο Ιορδανίδης σέντραρε από δεξιά, δεν έδιωξαν καλά με το κεφάλι οι αμυντικοί του Κουτσελιού, ο Ορφανός πήρε τη μπάλα και με άψογο σουτ από το ύψος της περιοχής, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Στεργίου για το 1-1. Στο 73΄ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για το Κουτσελιό, σέντρα του Κακαράντζα Α. από αριστερά, η μπάλα στον Αναγνωστόπουλο στο δεύτερο δοκάρι, αυτός πασάρει στον Κλιστινάρη, πλασέ του τελευταίου από πολύ κοντά, λίγο έξω η μπάλα. Στο 76΄ έχουμε το γκολ που ξεσήκωσε τη θύελλα αντιδράσεων, ο Κακαράντζας Α. εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, πηδάει ο τερματοφύλακας Γούσης, διώχνει, πέφτει κάτω τραυματίας και ο Κλιτσινάρης από δεξιά με σέντρα σουτ κάνει το 1-2 σε κενή εστία. Στο 90΄ μια τελευταία προσπάθεια για τον Κένταυρο να ισοφαρίσει, ο Κίτσος εκτελεί κόρνερ από δεξιά, μετά από φάση διαρκείας η μπάλα στον Παππά Β., σουτ από αριστερά, με διπλή επέμβαση μπλοκάρει ο Στεργίου. Στη συνέχεια έχουμε αψιμαχία του Αναγνωστόπουλου με τον Δόση Χ. και αντικρίζουν και οι δυο την απευθείας κόκκινη κάρτα.

ΜΟΥΣΙΩΤΙΤΣΑ : Γούσης, Δήμος, Μπίντος (Κίτσος 74΄), Παππάς Θ., Δόσης Α., Δόσης Χ., Ορφανός, Δόσης Γ., Παπαιώαννου, Παππάς Β., Ιορδανίδης (Νικόπουλος Δ. 85΄)

ΚΟΥΤΣΕΛΙΟ : Στεργίου, Τσακανίκας (Κακαράντζας Α. 61΄), Μπλέτσας (Νούσης 67΄), Σπανόπουλος, Κρανάς, Κλιτσινάρης, Τσακμάκης, Δάσκαλος Α. (Κούτλας 85΄), Αναγνωστόπουλος, Δάσκαλος Ι., Μπακαγιάννης (Ντούτσης 85΄)