ΜΠΑΣΚΕΤ

Δραματική πρόκριση και επόμενος αντίπαλος ο ΠΑΟΚ

dafni pas kypello

dafni pas kypelloΜετά από δραματικό παιχνίδι, ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC, συνεχίζει στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών.

Η νίκη – πρόκριση στη Γ΄Φάση για την ομάδα του Νίκου Δουβίτσα, ήρθε με 56-52 επί της Δάφνης Αγ. Δημητρίου!
Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι

Ο ΠΑΣ χρειάστηκε να ανατρέψει την εις βάρος του διαφορά που δημιουργήθηκε κυρίως από το κακό ξεκίνημα της ομάδας μας στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Η Δάφνη μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και σε συνδυασμό με την αστοχία των κοριτσιών του ΠΑΣ, δημιούργησε μια διαφορά 10 πόντων με το καλημέρα. Ο κόουτς Δουβίτσας έκανε διορθωτικές κινήσεις στο αρχικό σχήμα της ομάδες αλλάζοντας την νεοαποκτηθείσα Butler ή οποία έδειξε καλά στοιχεία, αλλά χρειάζεται ακόμη χρόνο για να προσαρμοστεί πλήρως στα σχήματα της ομάδας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα κορίτσια του ΠΑΣ μπήκαν αποφασισμένα για την ανατροπή. Με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο και σωστά οργανωμένες επιθέσεις χρειάστηκε ένα ξέσπασμα διαρκείας για να περάσει μπροστά στο σκορ, ενώ καταφέρει να μην απειληθεί ουσιαστικά στη συνέχεια του ματς.

Επόμενος αντίπαλος για τον ΠΑΣ στο Κύπελλο Ελλάδας είναι ο ΠΑΟΚ, σε έναν αγώνα που θα διεξαχθεί τον Δεκέμβριο στη Θεσσαλονίκη.

Πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται στον αγώνα της επόμενης Κυριακής για την πρώτη αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ελλάδας Α1 με την Νίκη Λευκάδας εκτός έδρας.

Ο Νίκος Δουβίτσας δήλωσε ικανοποιημένος με την αντίδραση που έβγαλαν οι παίχτριές του στο 2ο ημίχρονο και πως η ομάδα θα συνεχίσει να γίνεται καλύτερη και με την πληρη προσαρμογή της Natalie Butler. Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή της ομάδας:

“Το σημερινό παιχνίδι πρέπει να μας γίνει μάθημα . Μετά τα φιλικά παιχνίδια πολλοί μας έχρισαν φαβορί για την τετράδα. Στα λόγια όλοι είμαστε πρώτοι, αλλά αν δε παίξεις δεν πρόκειται να σου χαριστεί κανείς.

Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια για την αντιδράση και την καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και να καταλάβουν πως για να κερδίσεις δεν αρκεί μόνο ένα εύστοχο σουτ, πρέπει να παίξεις πρώτα άμυνα και στην επίθεση να έχεις καθαρό μυαλό. Μπήκε και η Σταυριανή αυτή την εβδομάδα που μας έλειψε πολύ και με την καινούργια παίκτρια θα ανεβάσουμε ρυθμούς προπόνησης αυτή την εβδομάδα για να είμαστε έτοιμοι για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Καλή συνέχεια στη Δάφνη.”

Διαιτητές: Κανελλόπουλος-Λαμπίρης
Δεκάλεπτα: 17-8, 33-25, 39-45, 52-56
Δάφνη Αγ. Δημ.(Μπουμπούς): Τζανετάτου 7, Καρακασίδου 10(1), Γεροστεργίου 7(1), Γουιτεντ 15, Παγωνη 2, Τσίκα, Οτο 8(2), Γκριτζά 3.
ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Κούπερ 20(1), Βινσιλαίου Α. 17, Πανούση 7(1), Βέντρελ 6, Σαρηγιαννίδου 3, Ντάλα 2, Μπάτλερ 1.