31.9 C
Ιωάννινα
9 Αυγούστου 2022
ΧΑΝΤΜΠΟΛ

«Δύο στα δύο» για την Εθνική Νέων στο EURO της Βάρνας

Κυρίαρχη από την αρχή έως το τέλος, η Εθνική Νέων νίκησε 35-28 τη Λιθουανία στο EURO K20 και έκανε το «δύο στα δύο» στον Α΄ όμιλο της διοργάνωσης.

Κορυφαίοι για την ελληνική ομάδα ήταν ο Κώστας Κοτσιώνης (12 γκολ) και ο Νίκος Δικαιούλιας (6 γκολ), ο οποίος αναδείχθηκε MVP και θα βρίσκεται στο Respect Your Talent Programme της Παρασκευής, ενώ καλή εμφάνιση έκανε επίσης ο Δημήτρης Μπαμπατζανίδης κάτω από τα δοκάρια.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση του στα ημιτελικά της διοργάνωσης, που ήταν και ο αρχικός του στόχος.

Αύριο η διοργάνωση έχει προγραμματισμένο ρεπό και την Τετάρτη η Εθνική θα παίξει στις 19:00 (ehftv) με το Ισραήλ για την πρωτιά του ομίλου.

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Γιάννης Πηλαλίδης δήλωσε στο γραφείο Τύπου της ΟΧΕ: «Κάναμε το δεύτερο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά. Βγάλαμε περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση σε σχέση με το παιχνίδι με τη Μεγάλη Βρετανία. Τώρα ξεκινάει ουσιαστικά το EURO και για αυτό πρέπει να έχουμε διάρκεια και να περιορίσουμε τα όποια λάθη. Το παιχνίδι με το Ισραήλ την Τετάρτη θα είναι δυσκολότερο και έχουμε μπροστά μας δύο ημέρες για να προετοιμαστούμε κατάλληλα».

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 28-35
Τα πεντάλεπτα: 0-3, 4-8, 7-12, 9-15, 12-18, 14-19 (ημχ), 15-20, 18-24, 21-29, 22-33, 25-34, 28-35
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Πασκεβίτσιους): Στβόλας 2, Ούρβικις 1, Ντράσκας 3, Ρ. Αουκστακάλνις 6, Μπίκνιους 1, Γιανουσόνις 3, Μ. Αουκστακάλνις 7, Σλίμας 3, Γκατέλις, Ντρουνγκίλας, Ιβανάουσκας, Μοντέρις 1, Ρέπσις 1, Πετρόνις, Κραουλάιντις, Μιζάρας.
ΕΛΛΑΔΑ (Πηλαλίδης): Στεφανίτσης 4, Σίνα 3, Παγιάτης, Παπαγιάννης, Τζωρτζίνης 1, Παπάζογλου 4, Δικαιούλιας 6, Μπαμπατζανίδης, Αλεξανδρίδης 1, Κυριακίδης 1, Αναστασίου 3, Παναγιώτου, Κοτσιώνης 12, Γερουλάνος, Μπατής, Ασλής
Διαιτητές: Κουλ- Τιντ (Εσθονία), Δίλεπτα: 5-7 , Πέναλτι: 7/8-6/6

Το πανόραμα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Όμιλοι- Βαθμολογίες

Α’ όμιλος
1. Ελλάδα 4
2. Ισραήλ 4
3. Λιθουανία 2
4. Λουξεμβούργο
5. Μεγάλη Βρετανία 0

Β’ όμιλος
1. Βόρεια Μακεδονία 3
2. Ρουμανία 2
3. Ελβετία 2
4. Ουκρανία 1
5. Κόσσοβο 0

Πρόγραμμα- Αποτελέσματα
Σάββατο 16 Ιουλίου
Ισραήλ- Λουξεμβούργο 32-26
Ελλάδα – Μ. Βρετανία 37-26
Βόρεια Μακεδονία- Ουκρανία 23-23
Ρουμανία- Κόσσοβο 39-26
Κυριακή 17 Ιουλίου
Λουξεμβούργο- Λιθουανία 22-26
Μεγάλη Βρετανία- Ισραήλ 21-33
Ουκρανία- Ελβετία 24-34
Κόσσοβο- Βόρεια Μακεδονία 29-51
Δευτέρα 18 Ιουλίου
Λιθουανία – Ελλάδα 28-35
15:00 Λουξεμβούργο- Μεγάλη Βρετανία
17:00 Ελβετία- Ρουμανία
19:00 Ουκρανία- Κόσσοβο
Τρίτη 19 Ιουλίου (ρεπό)
Τετάρτη 20 Ιουλίου
13:00 Ελβετία- Κόσσοβο
15:00 Ρουμανία- Βόρεια Μακεδονία
17:00 Λιθουανία- Μεγάλη Βρετανία
19:00 Ελλάδα – Ισραήλ
Πέμπτη 21 Ιουλίου
13:00 Ρουμανία- Ουκρανία
15:00 Βόρεια Μακεδονία- Ελβετία
17:00 Ελλάδα – Λουξεμβούργο
19:00 Ισραήλ- Λιθουανία
Παρασκευή 22 Ιουλίου (ρεπό)
Respect Your Talent Programme
Σάββατο 23 Ιουλίου
10:00 Θέσεις 9-10 (5Α-5Β)
12:30 Θέσεις 5-8 (3Α-4Β)
15:00 Θέσεις 5-8 (4Α-3Β)
17:30 1ος ημιτελικός (2Α-1Β)
20:00 2ος ημιτελικός (1Α-2Β)
Κυριακή 24 Ιουλίου
10:30 Θέσεις 7-8
13:00 Θέσεις 5-6
15:30 Μικρός Τελικός
18:00 Μεγάλος Τελικός
*Όλοι οι αγώνες μεταδίδονται σε live streaming από το κανάλι της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Χάντμπολ (ehftv.com)

Related posts

Πρόκριση για την Εθνική Εφήβων παρά την ήττα

Κώστας Γεωργιάδης

Σπουδαία νίκη της Εθνικής εφήβων στην πρεμιέρα της διοργάνωσης στο Τελ Αβίβ

Κώστας Γεωργιάδης

Έτοιμη για το Ευρωπαϊκό η Εθνική Εφήβων

Κώστας Γεωργιάδης