16.9 C
2 Ιουλίου 2022

Είναι σκληρό καρύδι και ελπίζει…

Σε έναν ακόμη αγώνα ο ΠΑΣ Γιάννινα αποδεικνύει ότι δεν πρέπει να νομίζουν ότι μπήκε για να αποτελέσει τον σάκο του μποξ στα play off.

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά αναδείχτηκε ισόπαλη με 0-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό για την 4η αγωνιστική σε ένα παιχνίδι είχε πάθος και δύναμη κυρίως στο β΄ημίχρονο.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα παρουσίασε δύο πρόσωπα. Ένα πρώτο μέρος που περιορίστηκε σε κυρίως παθητικό ρόλο, και ένα δεύτερο που είχε καλύτερη εικόνα και διεκδικούσε με αξιώσεις τη νίκη.

Παθητικός ρόλος στο α’ ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων να είναι στην πλευρά του Παναθηναϊκού.

Οι «πράσινοι» δημιούργησαν καλές στιγμές στα καρέ του Λοντίγκιν, με καλύτερη τους στιγμή ένα σουτ στο οριζόντιο δοκάρι του Μαουρίτσιο στο 31ο.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ισορρόπησε στα τελευταία λεπτά και ο Πίρσμαν είχε σουτ στην αγκαλιά του Μπρινιόλι με τη λήξη του α’ ημιχρόνου.

Ανέβηκε στο β’ και προσπάθησε περισσότερο

Στην επανάληψη η εικόνα του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν σαφώς καλύτερη. Οι γηπεδούχοι κράτησαν  περισσότερο τη μπάλα στην κατοχή τους και προσπάθησαν να βγουν με αξιώσεις στα καρέ του Μπρινιόλι.

Ο Παναθηναϊκός παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΣ ήταν βελτιωμένος, παρέμεινε επικίνδυνος και προσπάθησε με τη μπάλα χαμηλά να απειλήσει

Οι αριθμητικές ισορροπίες ανατράπηκαν στο 80ο όταν ο Χουάνκαρ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη σε χτύπημα του στον Περέα.

Όμως η κατάσταση δεν άλλαξε δραματικά και η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε κάτω από καταρρακτώδη βροχή.

Διαιτητής: Istvan Vad (Ουγγαρία)

Βοηθοί: Ιορδάνης Δημητριάδης (Καστοριάς) – Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας)

Τέταρτος διαιτητής: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Διαιτητής VAR: Ivaylo Stoyanov (Βουλγαρία)

Διαιτητής AVAR: Βασίλειος Νικολακάκης (Λασιθίου)

Παρατηρητής: Δημήτριος Κύρκος (Θεσπρωτίας)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Στάνκο, Γκαρντάβσκι, Σνάιντερ (96’ Λιάσος), Μορέιρα (56’ Λώλης), Περέα (89’ Παντελάκης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Ιωαννίδης (76’ Χατζηγιοβάννης), Πέρεθ, Αϊτόρ (85’ Σάντσες), Κώτσιρας, Παλάσιος, Γκατσίνοβιτς (79’ Βιτάλ), Μαουρίτσιο (76’ Αλεξανδρόπουλος).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Περέα, Πίρσμαν, Γκατσίνοβιτς, Κάργας, Αϊτόρ, Εραμούσπε

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Χουάνκαρ (80ο)

12’ Σουτ του Μαουρίτσιο άουτ.

16’ Παράλληλη σέντρα του Χουάνκαρ, πέρασε ανεκμετάλλευτη.

17’ Γέμισμα του Χουάνκαρ, σε κόρνερ με το κεφάλι ο Κάργας.

18’ Κεφαλιά του Βέλεθ, στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.

19’ Σουτ του Καραχάλιου, άουτ.

23’ Οι παίκτες του Παναθηναϊκού κυκλοφόρησαν την μπάλα, διαγώνιο σουτ του Αϊτόρ, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

30’ Ο Περέα από τα πλάγια τη σέντρα, μπλόκαρε ο Μπρινιόλι.

30’ Σέντρα του Χουάνκαρ, ο Εραμούσπε την προβολή και κόρνερ.

31’ Σουτ του Μαουρίτσιο, στο οριζόντιο δοκάρι.

36’ Παράλληλη σέντρα του Παλάσιο ο Εραμούσπε πρόλαβε τον Ιωαννίδη και απομάκρυνε σε κόρνερ.

37’ Διαγώνιο σουτ του Βέλεθ άουτ.

43’ Ο Περέα προσπάθησε να μπει από τα πλάγια αλλά έκανε επιθετικό φάουλ στον Σένγκεφελντ.

45’ Διαγώνιο σουτ του Πίρσμαν, μπλόκαρε ο Μπρινίολι.

51’ Αδύναμη κεφαλιά του Μαουρίτσιο, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

52’ Σουτ του Μορέιρα άουτ.

62’ Ο Αϊτόρ πήρε την μπάλα από απομάκρυνση του Εραμούσπε, δυνατό διαγώνιο σουτ πάνω από τα δοκάρια.

67’ Σέντρα του Γκαρντάβσκι, χωρίς ισορροπία ο Λώλης σούταρε άουτ.

69’ Γέμισμα του Παλάσιος, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

75’ Σέντρα του Λώλη, απομάκρυνε ο Σένγκεφελντ.

75’ Κεφαλιά του Σνάιντερ στον Σάλιακά, νέα κεφαλιά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

76΄Συρτό σουτ του Σάλιακα, μπλόκαρε ο Μπρινιόλι.

80’ Ο Χουάνκαρ χτύπησε τον Περέα εκτός φάσης και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη.

85’ Φάουλ του Σάλιακα άουτ.

89’ Ο Καραχάλιος έβαλε το πόδι και ανέκοψε σε κόρνερ τη μπάλα προ του Χατζηγιοβάννη.

90+6’ Σουτ του Παλάσιος, κόντραρε η μπάλα και βγήκε κόρνερ.

90’+7’ Σέντρα του Χατζηγιοβάννη, με γροθιές απομάκρυνε ο Λοντίγκιν.

• Αρκετός κόσμος παρακολούθησε την αναμέτρηση στο «Ζωσιμάδες». Περίπου 4.000.
  • Καταρρακτώδης βροχή έπεσε πριν τον αγώνα, ενώ φυσούσε και δυνατός άνεμος, ενώ ξεκίνησε και στο δεύτερο ημίχρονο.