12.9 C
29 Φεβρουαρίου 2024

Είναι στο “Χ”είλος αλλά έχει Εραμούσπε! (φωτο)

Όρθιος στάθηκε στο Περιστέρι ο ΠΑΣ Γιάννινα σε έναν αγώνα που είχε δύο πρόσωπα και κινδύνεψε σοβαρά.

Για έναν ακόμη αγώνα όμως ο Ροντρίγκο Εραμούσπε ήταν παρών για να σώσει την παρτίδα.

Ο αγώνας με τον Ατρόμητο έληξε με 1-1, με τον ΠΑΣ να έχει ένα πολύ κακό δεύτερο ημίχρονο, αλλά να έχει τον Αργεντινό που σκόραρε με πέναλτι, σώζοντας τον βαθμό, που είναι πολύτιμος με βάση την εξέλιξη του αγώνα.

Η αναμέτρηση με την ισόβαθμη στην τελευταία θέση, Κηφισιά, είναι μία κομβική αναμέτρηση που θα κρίνει πολλά.

Ήταν επικίνδυνος αλλά του έλειψε το καλό τελείωμα

Με καλό ρυθμό κύλησε το α’ ημίχρονο. Ο Ατρόμητος είχε την κυκλοφορία της μπάλας, αλλά ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε τις μεγάλες ευκαιρίες.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν επικίνδυνοι και άγγιξαν το γκολ στο 34ο, ενώ ο Ατρόμητος απάντησε με καλή ευκαιρία στο 40ο.

Στο 11ο ο Ριένστρα και στο 13ο ο Παμλίδης, είχαν την ευκαιρία να σουτάρουν, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 18ο ο Σόρια δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει εύστοχα προσπάθεια που ξεκίνησε από λάθος του Ασέβέδο.

Στο 21ο ήταν η πρώτη καλή στιγμή του Ατρόμητου, με τον Κλέιμαν να αποκρούει με υπερένταση σέντρα σουτ του Έντερ Γκονζάλες.

Στο 34ο ο Παμλίδης βγήκε σε τετ-α-τετ απέναντι από τον Τσιντώτα, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου.

Στο 40ο ήταν η σειρά του Κλέιμαν να αντιδράσει και να αποκρούσει πλασέ στην κίνηση του Βέργου.

Κατάρρευση στο β΄ αλλά είχε… Εραμούσπε!

Επιθετικά μπήκε ο Ατρόμητος στο β’ ημίχρονο και αυτό έφερε αναστάτωση στην άμυνα του ΠΑΣ, που περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο για αρκετά λεπτά.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο και άσκησαν σημαντική πίεση στα καρέ του Κλέιμαν.

Στο 50ο ο Κουέν είχε σουτ ελάχιστα άουτ.

Στο 59ο διπλή ευκαιρία για τον Ατρόμητο, με τον Κλέιμαν να κάνει διαδοχικές αποκρούσεις σε σουτ των Κούεν και Ρομπάιγ.

Όμως στο 64ο ο πεσμένος Παντελάκης τροφοδότησε λανθασμένα τον Ρομπάιγ ο οποίος δεν αστόχησε για το 1-0. Η φάση εξετάστηκε και από το VAR, και το γκολ μέτρησε κανονικά.

Ο Σόρια είχε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στο 74ο την οποία μπλόκαρε ο Τσιντώτας.

Στο 81ο ο Παντελάκης απομάκρυνε στη γραμμή σουτ του Έρλινγκμαρκ, με τους γηπεδούχους να αγγίζουν το 2-0.

Και κάπου εκεί φάνηκε ότι κάτι μας χρωστούσε η τύχη.

Στο 83ο ο Ντε Μποκ ανέτρεψε καθαρά τον Λεό και υποδείχτηκε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Εραμούσπε εύστοχα και έγραψε το 1-1 στο 87ο στέλνοντας τον Τσιντώτα στην άλλη γωνία.

Στο 93ο ο Γκάρο είχε κεφαλιά άουτ, από σέντρα του Σόρια, όπως την ίδια καταλληξη είχε και κεφαλιά του Βέργου στο 97ο στην τελευταία φάση του αγώνα.

Διαιτητής: Φώτιος Πολυχρόνης (Πιερίας)

Βοηθοί: Ιωάννης Μηνούδης (Πιερίας) – Αθανάσιος Δέλλιος (Πέλλας)

Τέταρτος διαιτητής: Μιχαήλ Ματσούκας (Αιτ/νιας)

Διαιτητής VAR: Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών)

Διαιτητής AVAR: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας)

Παρατηρητής: Χρήστος Δαγκλής (Μακεδονίας)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Έντερ (80’ Έρλινγκμαρκ), Κούντε, Αγκιμπού Καμαρά, Ρομπάιγ, Κουέν, Βέργος.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα (91’ Τζίνο), Ροσέρο, Παμλίδης, Τζίμας (71’ Γκάρο) , Μπάλαν (71’ Λεό).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ροσέρο, Αγκιμπού Καμαρά, Παντελάκης, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Βέργος

• Στην εξέδρα των φιλοξενούμενων παρακολούθησαν τον αγώνα καμία 300αρια φίλοι του ΠΑΣ Γιάννινα.
  • Με πορτοκαλί φανέλες αγωνίστηκε ο ΠΑΣ.