31.9 C
Ιωάννινα
9 Αυγούστου 2022
ΒΟΛΛΕΥ

Εθνική ανδρών: Ξεκίνησε η προετοιμασία για τα προκριματικά του Ευρωβόλεϊ 2023

Επιστροφή στις προπονήσεις για την εθνική ανδρών καθώς μία εβδομάδα μετά το τέλος των υποχρεώσεών της στους Μεσογειακούς Αγώνες έπιασε δουλειά για τον προκριματικό όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Σ’ αυτό το στάδιο ενσωματώθηκαν με την ομάδα οι Θανάσης Πρωτοψάλτης, Ραφαήλ Κουμεντάκης, Μενέλαος Κοκκινάκης, Μάρκος Γαλιώτος, Άγγελος Μάρκου οι οποίοι δεν συμμετείχαν στους Μεσογειακούς Αγώνες, καθώς και οι Αποστόλης Πετσιάς, Γιώργος Παπαλεξίου που δεν είχαν ακολουθήσει την αποστολή στο Οράν.

Μέχρι τα τέλη της τρέχουσας εβδομάδας οι προπονήσεις της εθνικής θα πραγματοποιούνται στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη», ενώ από την επόμενη εβδομάδα θα… μετακομίσει στο ΔΑΚ Γλυφάδας «Μάκης Λιούγκας» που θα είναι και η έδρα της ομάδας στους αγώνες του προκριματικού ομίλου.

Στο ΔΑΚ Γλυφάδας θα φιλοξενηθούν και οι φιλικοί αγώνες με την Τυνησία (21, 22 και 23 Ιουλίου με κοινή ώρα έναρξης τις 18:00) και το Βέλγιο (28 και 29 Ιουλίου επίσης στις 18:00).

 

Αναλυτικά οι αθλητές που επέλεξε ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Ντάντε Μπονιφάντε και οι συνεργάτες του είναι οι εξής:

Πασαδόροι: Σταύρος Κασαμπαλής, Μάρκος Γαλιώτος, Απόστολος Πετσιάς.

Διαγώνιοι: Γιώργος Τζιουμάκας, Δημήτρης Μούχλιας, Άγγελος Μάρκου.

Ακραίοι: Θανάσης Πρωτοψάλτης, Ραφαήλ Κουμεντάκης, Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος, Σπύρος Χάκας, Σπύρος Χανδρινός.

Κεντρικοί: Γιώργος Πετρέας, Θοδωρής Βουλκίδης, Δημοσθένης Λινάρδος, Γιώργος Παπαλεξίου.

Λίμπερο: Μενέλαος Κοκκινάκης, Άρης Χανδρινός.

Αναλυτικά το προπονητικό τιμ της Εθνικής:
Προπονητής: Ντάντε Μπονιφάντε
Προπονητής: Σαμουέλε Πάπι
Προπονητής: Κώστας Χριστοφιδέλης
Προπονητής: Γιώργος Στεφάνου
Γυμναστής: Λάμπρος Δάνας
Στατιστικολόγος: Αλέξανδρος Λάιος
Τιμ μάνατζερ: Μάριος Γκιούρδας
Φυσιοθεραπευτής: Τζέιμς Νεόφυτος
Φροντιστής: Ζαννής Ρούσσος

Υπενθυμίζουμε ότι η εθνική ανδρών κληρώθηκε στον 5ο προκριματικό όμιλο, με αντιπάλους τις Κροατία, Νορβηγία, Κύπρο.

Στην προκριματική διαδικασία συμμετέχουν συνολικά 26 ομάδες οι οποίες χωρίστηκαν σε 7 ομίλους (οι δύο πρώτοι έχουν από τρεις ομάδες και οι άλλοι πέντε από τέσσερις ομάδες).

Την πρόκριση στα τελικά (δεν έχουν γίνει ακόμη γνωστές οι διοργανώτριες χώρες) παίρνουν οι πρώτες ομάδες κάθε ομίλου και οι 5 καλύτερες δεύτερες (στους ομίλους που έχουν 4 ομάδες θα αφαιρούνται οι βαθμοί των αγώνων με την τελευταία ομάδα της βαθμολογίας).

Αναλυτικά όλοι οι όμιλοι:
1ος όμιλος: Τουρκία, Αζερμπαϊτζάν, Δανία
2ος όμιλος: Φινλανδία, Λετονία, Αυστρία
3ος όμιλος: Βέλγιο, Εσθονία, Ισραήλ, Νησιά Φερόε
4ος όμιλος: Πορτογαλία, Μαυροβούνιο, Λουξεμβούργο, Ισλανδία
5ος όμιλος: Κροατία, ΕΛΛΑΔΑ, Νορβηγία, Κύπρος
6ος όμιλος: Σλοβακία, Ισπανία, Ουγγαρία, Γεωργία
7ος όμιλος: Ρουμανία, Σουηδία, Βοσνία, Αλβανία

Το πρόγραμμα των αγώνων της Εθνικής
1η αγωνιστική (3/8/2022)
19:00, Νορβηγία-Ελλάδα
20:00, Κροατία-Κύπρος

2η αγωνιστική (6/8/2022)
20:30, Ελλάδα-Κροατία
20:00, Κύπρος-Νορβηγία

3η αγωνιστική (10/8/2022)
20:30, Ελλάδα-Κύπρος
20:00, Κροατία-Νορβηγία

4η αγωνιστική (13-14/8/2022)
20:00, Κύπρος-Ελλάδα
17:00, Νορβηγία-Κροατία

5η αγωνιστική (17/8/2022)
20:00, Κροατία-Ελλάδα
19:00, Νορβηγία-Κύπρος

6η αγωνιστική (20/8/2022)
20:30, Ελλάδα-Νορβηγία
20:00, Κύπρος-Κροατία

Related posts

Εθνική γυναικών: Ισόπαλο το πρώτο φιλικό με τη Σλοβενία στη Θεσσαλονίκη

Κώστας Γεωργιάδης

Πανελλήνιο πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ Κ19: Οι Πρωταθλητές Ελλάδας

Κώστας Γεωργιάδης

«Μεγάλη νίκη για όλους, ο κόσμος ήταν καταπληκτικός»

Κώστας Γεωργιάδης