31.9 C
Ιωάννινα
26 Ιουνίου 2022
ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

«Εκλεψε» τις εντυπώσεις το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Beach wrestling

Με μεγάλη επιτυχία, πλούσιο θέαμα και εντυπωσιακές μονομαχίες ολοκληρώθηκαν το Σαββατοκύριακο τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Πάλης στην Άμμο. Στην Παραλία της Κατερίνης το ALOHA Beach Bar άνοιξε τις πύλες του και ανέδειξε τους πρωταθλητές Ελλάδας Παμπαίδων, Παγκορασίδων, Παίδων, Κορασίδων, Εφήβων, Νεανίδων, Ανδρών και Γυναικών σε ένα διήμερο γεμάτο δράση, όπου πάλεψαν περισσότεροι από 400 αθλητές.

Στους Άνδρες πρωταθλήτρια ομάδα αναδείχθηκε η Ευκαρπία με 44 βαθμούς και ακολούθησαν οι ΓΑΣ Ολύμπιοι με 26 και ο ΒΑΟ με 25. Στις Γυναίκες αντίστοιχα ο Άτλας Καλλιθέας πήρε το χρυσό μετάλλιο με 21 βαθμούς, ενώ στο βάθρο ανέβηκαν οι Ευπυρίδαι (16) και ο Εθνικός (10).

Η Ευκαρπία πήρε την πρώτη θέση και στους Εφήβους με 60 βαθμούς. Πίσω της έμειναν οι ΓΑΣ Ολύμπιοι με 31 και ο Διογένης Σερρών με 18. Οι Ευπυρίδαι στις Νεανίδες αναδείχθηκε πρωταθλήτρια με 10 βαθμούς, δεύτερος πλασαρίστηκε ο ΓΟ Ευόσμου με 8 και τρίτοι οι Ολύμπιοι Κατερίνης με 7.

Στους Παίδων ο Ημαθιών ανέβηκε στο πρώτο σκαλί με 40 βαθμούς, αφήνοντας πίσω την Ευκαρπία (30) και τους ΓΑΣ Ολύμπιους (19). Αντίστοιχα στις Κορασίδες οι Ευπυρίδαι με 15 βαθμούς αναδείχθηκαν νικήτριες, ενώ ακολούθησαν ο Ολυμπιονίκης Βόλου (10) και οι Μακεδόνες Ευόσμου (8).

Τέλος στο Παμπαίδες, οι Ολύμπιοι Κατερίνης συγκέντρωσαν 28 βαθμούς και ακολούθησαν με 22 ο Λεωνίδας Σπάρτης και με 19 ο Ημαθίων. Στις Παγκορασίδες οι Ολύμπιοι πήραν το χρυσό με 11 βαθμούς. Στο βάθρο ανέβηκαν οι Λεωνίδας Σπάρτης (5) και Ολυμπιονίκης Βόλου (4).

Η διοργάνωση αποτέλεσε μία σπουδαία ευκαιρία και… ορεκτικό για το μεγάλο ραντεβού της Ελλάδας με το ιδιαίτερο και πολύ εντυπωσιακό format της Πάλης στην Άμμο, που έχει οριστεί για το διήμερο 9 και 10 Ιουλίου στην Παραλία της Κατερίνης.

Να θυμίσουμε ότι στο πρώτο από τα πέντε event του Beach Wrestling World Series η Ελληνίδα πρωταθλήτρια Στεφανία Ζαχείλα απέδειξε τη δυναμική και τις ικανότητές της και ανέβηκε στο βάθρο στα +70κιλά των γυναικών, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο. Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Πάλης συνδιοργανώνουν η ΕΛΟΠ με την βοήθεια της Περιφερειακής Ενότητας Κατερίνης, του Δήμο Κατερίνης και των Ολύμπιων Κατερίνης.

Οι νικητές ανά κατηγορία:
Παμπαίδων
50κ.
1 Αντώνιος Αδάμου (ΓΑΣ Ολύμπιοι)
2 Παντελεήμων Πισσάκης (ΓΑΣ Ολύμπιοι)
3 Γεώργιος Γκούμας (Λεωνίδας)

60κ.
1 Κωνσταντίνος Αγγάνης (Λεωνίδας)
2 Αΐκ Καζαριάν (Ευκαρπία)
3 Χρήστος Καλανίδης (Ημαθίων)

+60κ.
1 Παναγιώτης Κυπαρισσόπουλος (ΓΑΣ Ολύμπιοι)
2 Αλέξανδρος Μεϊντής (Αχιλλέας Τυρνάβου)
3 Χριστόφορος Κουστουλίδης (Διογένης)

Παγκορασίδων
50κ.
1 Ελένη Γαβρινιώτης (Ολυμπιονίκης Βόλου)
2 Γεωργία Αναστασοπούλου (Λεωνίδας)
3 Ιωάννα Ξενίδου (Ημαθίων)

+50κ.
1 Έλλη-Άννα Σεϊταρίδου (ΓΑΣ Ολύμπιοι)
2 Θεοφανία Σκαρμπαδώνη (ΓΑΣ Ολύμπιοι)
3 Πολυξένη Χρυσάκη (Λεωνίδας)

Παίδων
50κ.
1 Αντώνιος Λυκούδης (Σπάρτακος)
2 Παντελεήμων Πισσάκης (ΓΑΣ Ολύμπιοι)

60κ.
1 Βασίλειος Κεσίδης (Ευκαρπία)
2 Απόστολος Σούλι (Ημαθίων)
3 Χρήστος Καλανίδης (Ημαθίων)

70κ.
1 Ηλίας-Ραφαήλ Καρνάβας (Ολυμπιονίκες)
2 Κωνσταντίνος Παπασταματίου (Ημαθίων)
3 Ανδρέας Κοτσουρίδης (ΒΑΟ)

80κ.
1 Γιώργος Τερζίδης (Ευκαρπία)
2 Άγγελος Αποστολίδης (Ημαθίων)
3 Θεόφιλος Κεσίδης (Άρης)

Κορασίδων
50κ.
1 Γεωργία Αναστασοπούλου (Λεωνίδης)

60κ.
1 Φωτεινή Ναλμπάντη (Ολυμπιονίκες)
2 Ευαγγελία Τρανού (ΓΟ Ευόσμου)
3 Ευδοξία Παπαδοπούλου (Ευπυρίδαι)

70κ.
1 Δροσούλα Τζιανακοπούλου (Ευπυρίδαι)
2 Νικολέτα Νταμοτσίδου (Ευκαρπία)

Εφήβων
70κ.
1 Ηλίας-Ραφάηλ Καρνάβας (Ολυμπιονίκες)
2 Ρολάνδος Σαρίδης (Ευκαρπία)
3 Δημήτριος Νουρλόγλου (Ευκαρπία)

80κ.
1 Γιώργος Τερζίδης (Ευκαρπία)
2 Ρολάν Αρντάσεβ (Διογένης)
3 Γιώργος Κοτανίδης (Ευκαρπία)

90κ.
1 Άγγελος Κούκλαρης (Ευκαρπία)
2 Οδυσσέας Ισαακίδης (Ευκαρπία)
3 Κωνσταντίνος Τσακνάκης (Ευρωπός)

+90κ.
1 Αχιλλέας Χρυσίδης (ΓΑΣ Ολύμπιοι)
2 Ραφαήλ Γκίρνης (ΓΑΣ Ολύμπιοι)
3 Χαράλαμπος Αυτοφορίδης (Δημοκρίτειο)

Νεανίδων
60κ.
1 Ευαγγελία Τρανού (Μακεδόνες Ευόσμου)
2 Σοφία Περδίκοι (ΓΑΣ Ολύμπιοι)
3 Ευδοξία Παπαδοπούλου (Ευπυρίδαι)

70κ.
1 Δροσούλα Τζιανακοπούλου (Ευπυρίδαι)
2 Μαρία Νταμοτσίσου (Δημοκρίτειο)

+70κ.
1 Ελένη Χρυσικάκη (Ευκαρπία)
2 Στυλιανή-Χριστίνα Σκαμπαρδώνη (ΓΑΣ Ολύμπιοι)

Ανδρών
70κ.
1 Απόστολος Τασκούδης (Ημαθίων)
2 Ρολάνδος Σαρίδης (Ευκαρπία)
3 Πέτρος Γεροντίδης (ΓΑΣ Ολύμπιοι)

80κ.
1 Χρήστος Χριστοφορίδης (Ολυμπιονίκης Νίκος Καρυπίδης)
2 Χρήστος Κουτσουρίδης (ΒΑΟ)
3 Γιώργος Κοτανίδης (Ευκαρπία)

90κ.
1 Άγγελος Κούκλαρης (Ευκαρπία)
2 Παγκράτιος Παγκρατίδης (ΒΑΟ)
3 Χρήστος Σαμαρτζίδης (Καλά Δένδρα)

+90κ.
1 Ιμπίζ Νιάζη (Δημοκρίτειο)
2 Κωνσταντίνος Φωτιάδης (Κρότων)
3 Απόστολος Τσιόβολος (ΑΣ Τρικάλων)

Γυναικών
60κ.
1 Χριστίνα-Χάρις Στέλιου (Άτλας Καλλιθέας)
2 Αικατερίνη Βεκρή (Εθνικός Γ.)
3 Χριστίνα Καμενίτσα (Άτλας Καλλιθέας)

70κ.
1 Αγόρω Παπαβασιλείου (Ευπυρίδαι)
2 Θεοδώρου Τελιανίδου (Ευπυρίδαι)
3 Νικολέτα Νταμοτσίδου (Ευκαρπία)

+70k.
1 Στεφανία Ζαχείλα (Ολυμπιαονίκες)
2 Αικατερίνη Πιτσιάβα (Όγχηστος)
3 Λυγερή Βούλγαρη (Άρης)

Related posts

Πρωταθλήτρια στην αντοχή για 4η φορά η Φασόη

Κώστας Γεωργιάδης

Ο Πανελλήνιος αγώνας τράπ

Κώστας Γεωργιάδης

Η επιτραπέζια αντισφαίριση στην εκδήλωση εορτασμού της Ολυμπιακής Ημέρας

Κώστας Γεωργιάδης