3.3 C
27 Φεβρουαρίου, 2021

Εντυπωσιακή πρόκριση με «γλυκιά» εκδίκηση! (photo)

Μία σπουδαία πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, πήρε ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα, και μία «γλυκιά» εκδίκηση από τον Ατρόμητο για την πρόσφατη ήττα στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη ήταν εντυπωσιακή, κυρίως στο α’ ημίχρονο, και έφτασε στο σκορ πρόκρισης με 3-2 στο γήπεδο του Περιστερίου στη ρεβάνς του 2-2 του «Ζωσιμάδες».

Ο ΠΑΣ έδειξε ότι όταν έχει καλό αγωνιστικό χώρο, είναι ικανός για… μεγάλη μπάλα!

Οι «κυανόλευκοι» χτύπησαν σαν κομάντο και με εντυπωσιακό ξεκίνημα πήραν από νωρίς σκορ πρόκρισης, ενώ θα μπορούσαν να σκοράρουν και άλλα τέρματα!

«Καταιγιστικός»… Ονειρεμένο ξεκίνημα…

Ένα εξαιρετικό ξεκίνημα για τον Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα, και ήδη από το 13λεπτό βρέθηκε με σκορ πρόκρισης με 0-3!

Σαν καταιγίδα η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, σάρωσε τον Ατρόμητο στα πρώτα λεπτά, που τον έκανε να μοιάζει «ζαλισμένος»!

Ο Νάουμετς με διαγώνιο σουτ, άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό.

Πριν προλάβουν να το συνειδητοποιήσουν οι γηπεδούχοι, δέχτηκαν νέο «σοκ» από τον Μιλιντσεάνου, ο οποίος άνοιξε τον λογαριασμό του με τη φανέλα του ΠΑΣ. Με ωραίο συνδυασμό με τον Ελευθεριάδη, ο Μολδαβός σκόραρε για το 0-2!

Ο ΠΑΣ έριξε τον Ατρόμητο στα σκοινιά στο 13ο με φοβερό σουτ του Σάλιακα για το 0-3!

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια προσπάθησαν να μειώσουν και ο Κωτσόπουλος με σουτ μείωσε στο 28ο σε 1-3.

Όμως ο ΠΑΣ ήταν «φωτιά» στην κόντρα και θα μπορούσε να τελειώσει τον αγώνα, ενώ στο 39ο ο Μιλιντσεάνου ανακόπηκε λανθασμένα ως οφσάιντ και ενώ έβγαινε ολομόναχος με το τέρμα, στην τελευταία φάση που αξίζει αναφοράς σε ένα χορταστικό πρώτο ημίχρονο.

Μπορούσε να το κάνει θρίαμβο…

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα, έκανε καλή διαχείριση του αγώνα, και χτυπώντας στην κόντρα, θα μπορούσε να «κλειδώσει» από νωρίς την υπόθεση πρόκριση.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 50ο με τον Νάουμετς να βρίσκει ωραία τον Εέυθεριάδη ο οποίος πλάσαρε πάνω στον Μανδά, ενώ στο 71ο πλασέ του Παμλίδη ελάχιστα άουτ από παράλληλη σέντρα του Καρτάλη.

Ο Ατρόμητος μείωσε στο 81ο με κεφαλιά του Κωτσόπουλου σε 2-3, πίεσε για την ισοφάριση και η τελευταία καλή στιγμή του ήταν ένα οριζόντιο δοκάρι σε κεφαλιά του Μάτιτς στις καθυστερήσεις.

Διαιτητής: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)

Βοηθοί: Δημήτριος Νατσιόπουλος (Μακεδονίας) – Αντώνιος Σινιοράκης (Χανίων)

Τέταρτος διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (Κυκλάδων)

Παρατηρητής: Σταύρος Φλώτσιος (Βοιωτίας)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Γκαλβάο (78’ Νταβιώτης), Στρούγγης, Κιβρακίδης, Νάτσος (56’ Σάλομον), Οικονομίδης (23’ λ.τρ. Κωτσόπουλος), Ούμπιδες, Χαρίσης (46’ Γούτας), Ραμπέγιο (46’ Μάτιτς), Μουνίθ, Εντομβόγνι.

Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Παντελάκης, Πίρσμαν, Κάργας, Κάστρο, Λιάσος, Νάουμετς (76’ Λώλης), Ελευθεριάδης (59’ Μπρένερ), Παμλίδης (84’ Πανουργιάς), Μιλιντσεάνου (58’ Καρτάλης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπρένερ, Κιβρακίδης, Πίρσμαν

3’ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Παμλίδης βρήκε τον Νάουμετς στην περιοχή, ο οποίος με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ παρά την προσπάθεια του Μανδά!

7’ Σουτ του Μουνίθ πάνω στον Παντελάκη η μπάλα.

10’ ΓΚΟΛ! 0-2! Ο Παμλίδης την ασίστ στον Μιλιντσεάνου που από το σημείο του πέναλτι σκόραρε!

13’ Κεφαλιά του Νάουμετς από τα πλάγια, με γροθιές ο Μανδάς.

13’ ΓΚΟΛ! 0-3! Σουτ του Σάλιακα έξω από την περιοχή, και η μπάλα στα δίχτυα!

19’  Ο Νάτσος έστρωσε στον Μουνίθ, σουτ μέσα από την περιοχή, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

25’ Κόρνερ του Ούμπιδες, με γροθιές απομάκρυνε ο Χουτεσιώτης.

28’ ΓΚΟΛ! 1-3! Ο Εντομβόγνι βρήκε τον Κωστόπουλος στην περιοχή ο οποίος σκόραρε!

33’ Ο Παμλίδης βρήκε σε θέση βολής, ο Μανδάς απομάκρυνε με τα πόδια, και ο Ελευθεριάδης δεν μπόρεσε να μπει στη φάση.

35’ Πάσα του Μιλιτσεάνου, βγήκε ο Μανδάς προ του Ελευθεριάδη.

36’ Σουτ του Νάτσου πάνω από τα δοκάρια.

37’ Ο Μιλιτσεάνου ωραία μεταβίβαση στην περιοχή για τον Νάουμετς, αλλά τον πρόλαβε ο Γκαλβάο και με τις κόντρες πέρασε άουτ η μπάλα.

38’ Σουτ του Χαρίση άουτ.

39’ Ο Μιλιντσεάνου ανακόπηκε λανθασμένα ως οφσάιντ και ενώ έβγαινε τετ-α-τετ με τον Μανδά.

50’ Ο Νάουμετς έβγαλε σε θέση βολής τον Ελευθεριάδη, το πλασέ, απόκρουσε ο Μανδάς σε κόρνερ.

51’ Ο Ελευθεριάδης στην περιοχή το σουτ πάνω στον Στρούγγη.

61’ Σουτ του Νάουμετς, δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

71’ Ο Καρτάλης με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, έστρωσε την μπάλα στον Παμλίδη ο οποίος πλάσαρε σύριζα άουτ.

75’ Μακρινό φάουλ του Μουνίθ, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

78’ Γυριστό του Στρούγγη, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

80’ Ο Εντομβογνί στην περιοχή, έχασε το κοντρόλ.

81’ ΓΚΟΛ! 2-3! Κεφαλιά του Κωτσόπουλου, από σέντρα του Μουνίθ, η μπάλα στα δίχτυα!

87’ Κεφαλιά του Κωτσόπουλου, άουτ.

90’+4’ Κεφαλιά του Γούτα πάνω από την εστία.

90’+5’ Κεφαλιά του Μάτιτς στο οριζόντιο δοκάρι.

• Κάτω από καλές καιρικές συνθήκες η αναμέτρηση.
  • Με πορτοκαλί φανέλες αγωνίστηκε ο ΠΑΣ.