27.9 C
13 Μαΐου 2021

Επιστροφή… στις κακές συνήθειες (photos)

Νέα ήττα με ανατροπή για τον Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα στα play out. Για την 3η αγωνιστική η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη ηττήθηκε με 2-1 στο «Ζωσιμάδες» από τη Λαμία που φάνηκε ότι ήθελε περισσότερο το τρίποντο στην προσπάθεια που κάνει για να παραμένει στην κατηγορία.

Ο ΠΑΣ δεν έπιασε καλή απόδοση και οι φιλοξενούμενοι με καλή απόδοση του Καραμάνου και του Ντέλετιτς έφτασαν σε ανατροπή.

Βρήκε δίχτυα με Μπρένερ αλλά έχασε Πίρσμαν…

Περισσότερο η δύναμη και λιγότερο το θέαμα, κυριάρχησε στο α’ ημίχρονο που ήταν ισορροπημένο.

Ήταν ένα 45λεπτο που δεν υπήρξαν πολλές καλές στιγμές.

Η Λαμία ήταν αυτή που απείλησε πρώτη, στο 3ο με τον Τζανδάρη να βγαίνε κερδισμένος από τις κόντρες και να βρίσκεται σε θέση βολής αλλά να νικιέται από τον Λοντίγκιν.

Ο ΠΑΣ ήταν αυτός που πανηγύρισε καθώς στο 10ο μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καρτάλη, οι αμυντικοί της Λαμίας δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν, η μπάλα έφτασε στον Μπρένερ ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε με κοντινό σουτ να ανοίξει το σκορ.

Όμως στη συνέχεια ο Πίρσμαν ένιωσε ενοχλήσεις στον προσαγωγό και αντικαταστάθηκε στο 23ο κάτι που φάνηκε να επηρεάζει την απόδοση των γηπεδούχων.

Η Λαμία άσκησε πίεση κυρίως με στημένες φάσεις χωρίς να απειλεί ιδιαίτερα, και είχε καλή στιγμή ένα διαγώνιο σουτ του Μαρτίνεθ στο 38ο.

Γρήγορη ισοφάριση και… ανατροπή και πάλι

Πολύ καλύτερο σε ρυθμό ήταν το δεύτερο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ το οποίο τους έδωσε μεγάλη ώθηση.

Ο Τζανετόπουλος με κεφαλιά στο 47ο «έγραψε» το 1-1 μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς.

Ο ΠΑΣ είχε δοκάρι με τον σκόρερ της Λαμίας παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ με γυριστή κεφαλιά στο 48ο.

Η είσοδος του Παμλίδη και του Σάλιακα βελτίωσαν την εικόνα του ΠΑΣ ο οποίος πίεσε περισσότερο τη Λαμία η οποία έδωσε γήπεδο.

Όμως οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν δίχτυα αν και δημιούργησαν προϋποθέσεις.

Αντίθετα η Λαμία χτύπησε στην κόντρα και απείλησε με τον Ντέλετιτς. Αρχικά είχε κάθετο δοκάρι στο 73ο, ενώ στο 82ο δεν αστόχησε στο τετ-α-τετ γράφοντας το 1-2 και την ανατροπή.

Ένα καλό σουτ του Κάστρο στις καθυστερήσεις ήταν η καλύτερη προσπάθεια του ΠΑΣ για την ισοφάριση.

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)

Βοηθοί: Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής) – Αθανάσιος Κολοσιώνης (Αιτ/νιας)

Τέταρτος διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

Διαιτητής VAR: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)

Διαιτητής AVAR: Γεώργιος Χριστάκογλου (Χαλκιδικής).

Παρατηρητής: Αλέξανδρος Τικόζογλου(Μακεδονίας)

Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος (63’ Σάλιακας), Παντελάκης, Πίρσμαν (23’ λ.τρ. Πήλιος), Εραμούσπε, Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Καρτάλης (62’ Παμλίδης), Μπρένερ (83’ Γροσδάνης), Ελευθεριάδης (83’ Λιάσος), Μιλιντσεάνου.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Βύντρα, Σκόνδρας, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Μπίαρνασον (76’ Βασιλακάκης), Ντέλετιτς (88’ Παλαβαντισβίλι), Καραμάνος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αντέτζο, Καρτάλης, Ντέλετιτς, Μπεχαράνο, Επασί

3’ Ο Τζανδάρης, μετά από φάουλ, βοηθήθηκε από τις κόντρες και σούταρε αλλά ο Λοντίγκιν, με καθοριστική απόκρουση, απομάκρυνε σε κόρνερ.

5’ Γυριστό σουτ του Ελευθεριάδη, ο Επασί δεν ήταν στη σωστή θέση αλλά μπλόκαρε.

9’ Κεφαλιά του Βύντρα μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

10’ ΓΚΟΛ! 1-0! Από εκτέλεση κόρνερ του Καρτάλη, η μπάλα έφτασε στον Μπρένερ ο οποίος από κοντά σκόραρε!

31’ Ο Καραμάνος τη σέντρα-σουτ, κόντραρε η μπάλα και ο Λοντίνγκιν μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

33’ Σέντρα του Οικονομόπουλου, πέρασε αρκετά μέτρα άουτ.

38’ Διαγώνιο σουτ του Μαρτίνεθ, άουτ.

47’ ΓΚΟΛ! 1-1! Από φάουλ του Ντέλετιτς από διαγώνια θέση, ο Τζανετόπουλος με γυριστή κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας ισοφάρισε!

48’ Φάουλ του Καρτάλη, κεφαλιά του Τζανετόπουλου προς τα πίσω, στο κάθετο δοκάρι. Παραλίγο αυτογκόλ.

53’ Σουτ του Ντέλετιτς άουτ.

54’ Γέμισμα του Καρτάλη πέρασε παράλληλα από την εστία.

56’ Ο Μπρένερ από πλάγια τη σέντρα άουτ.

64’ Ο Παμλίδης συνδυάστηκε με τον Μιλιτσεάνου, «χλιαρό» σουτ, απέκρουσε ο Επασί.

65’ Ο Μπρένερ από πλάγια τη σέντρα, απομάκρυνε με το κεφάλι ο Αντέτζο.

66’ Γέμισμα του Σάλιακα στην περιοχή, απομάκρυνε ο Τζανετόπουλος.

70’ Ο Πήλιος πρόλαβε και έβαλε το πόδι του και έκοψε σουτ του Ντέλετιτς στην περιοχή.

72’ Γέμισμα στην περιοχή του Μιλιτσεάνου, ο Ελευθεριάδης προσπάθησε για το γυριστό αλλά κόπηκε σε κόρνερ.

73’ Ο Καραμάνος με κεφαλιά βρήκε τον Ντέλετιτς στην πλάτη της άμυνας, πρόλαβε στην έξοδο τον Λοντίγκιν, πλάσαρε αλλά η μπάλα κατέληξε στο κάθετο δοκάρι.

76’ Ο Μπρένερ βρήκε τον Παμλίδη με κάθετη στην περιοχή, πλασέ αλλά ο Επασί απέκρουσε.

77’ Φάουλ του Σάλιακα, η μπάλα στην περιοχή αλλά ο Επασί μπλόκαρε.

82’ ΓΚΟΛ! 1-2! Ο Βασιλάκης την κάθετη στον Ντέλετιτς, τετ-α-τετ και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

90’+3’ Σουτ του Κάστρο έξω από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια.

• Πρόβλημα με τον προσαγωγό αντιμετώπισε ο Πίρσμαν και αντικαταστάθηκε.
  • Παραμονή του Αργύρη Γιαννίκη ζήτησαν με συνθήματα τους οι φίλαθλοι του ΠΑΣ, όπως και πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.