9 Δεκεμβρίου 2021

Επιστροφή του ΠΑΣα με… πάρτι και τριάρα επί του Παναιτωλικού! (photos)

Επιτέλους μία γεμάτη εμφάνιση του ΠΑΣ Γιάννινα που συνοδεύτηκε με νίκη!

Και επιτέλους ήρθαν περισσότερα από ένα γκολ!

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά ξέσπασε στον Παναιτωλικό στο «Ζωσιμάδες» επικρατώντας με 3-0 και μετέτρεψε σε πάρτι την αναμέτρηση!

Σαν… ηφαίστειο ήταν το ξέσπασμα των γηπεδούχων που επέστρεψαν στις νίκες, μετά από σχεδόν δύο μήνες, ενώ επέστρεψε και στις αναμετρήσεις που κράτησαν το μηδέν στην άμυνα.

Τετράλεπτο ξέσπασμα και επιτέλους… δύο γκολ!

Στο πρώτο ημίχρονο ένα τετράλεπτο ξέσπασμα του ΠΑΣ Γιάννινα, έδωσε ένα ισχυρό προβάδισμα με δύο γκολ! Ήταν η πρώτη φορά μετά τον Δεκέμβριο του 2020 και το παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης που ο ΠΑΣ σκόραρε δύο φορές!

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν μπορούσαν να τελειώσουν ορθόδοξα τις φάσεις.

Τελικά το παιχνίδι ξεκλειδώθηκε στο 33ο. Ο Μάλης χτύπησε με το χέρι σε διεκδίκηση της μπάλας τον Περέα στο πρόσωπο, και με παρέμβαση του VAR υποδείχτηκε πέναλτι.

Ο Εραμούσπε με αριστουργηματικό τρόπο το εκτέλεσε εύστοχα και άνοιξε το σκορ.

Και πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Μιλιντσέανου βρήκε ωραία με παράλληλη σέντρα τον Περέα στην περιοχή ο οποίος με «τακουνάκι» στο 37ο «έγραψε» το 2-0.

Ήρθε και το… τρίτο και ο Λοντίγκιν κράτησε το μηδέν στην άμυνα

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη μεγάλη φάση ήταν από πλευράς Παναιτωλικού, με τον Λοντίγκιν να σταματάει κεφαλιά του Βέργου στο 56ο.

Και αφού αποσοβήθηκε το 2-1… ήρθε το 3-0 στο ρελαντί! Ο Γκαρντάβσκι εκτέλεσε κόρνερ, και ο Κάργας με κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη συνέχεια.

Ο ΠΑΣ πλέον ήταν απελευθερωμένος από πλευράς άγχους και κυνηγούσε με ωραίες ενέργειες και ένα τέταρτο γκολ, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες.

Και ο Παναιτωλικός κατέγραψε τις δικές του στιγμές για να σκοράρει. Από τη μία ο πολύ καλός Λοντίγκιν και από την άλλη δύο δοκάρια στο 85ο με τον Καρέλη, κάθετο, και στο 88ο με τον Βέργο, οριζόντιο, δεν επέτρεψαν στους Αγρινιώτες να μειώσουν το σκορ.

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας) – Δημήτριος Σαμοΐλης (Αθηνών)

Τέταρτος διαιτητής: Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

Διαιτητής VAR: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Διαιτητής AVAR: Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας)

Παρατηρητής: Θεόδωρος Γκαϊτατζής (Δράμας)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας (68’ Τριάδης), Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος (85’ Λιάσος), Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι (62’ Οικονομόπουλος), Σνάιντερ (69’ Μορέιρα), Μιλιντσεάνου (84’ Μίνα), Περέα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης, Μπακαδήμας, Λόυι (46’ Καρέλης), Κορνέλιους, Φλόρες, Χουχούμης (52’ Μπελεβώνης), Τσιγγάρας, Μαλής, Ντουάρτε, Βέργος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαλής, Περέα

3’ Κάθετη πάσα του Περέα στον Μιλιντσεάνου, ήταν δυνατή και πρόλαβε ο Μελίσσας.

6’ Παράλληλη σέντρα του Σνάιντερ, δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ ο Μιλιντσεάνου και να σουτάρει.

10’ Σουτ του Σάλιακα λίγο έξω από το ημικύκλιο, άουτ.

11’ Ο Περέα έκανε την ατομική ενέργεια και σέντραρε από τα πλάγια, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία.

14’ Ο Γκαρντάβσκι στην περιοχή, δεν μπόρεσε να πιάσει «γεμάτα» το σουτ και μπλόκαρε ο Μελίσσας.

18’ Παράλληλη σέντρα του Πίρσμαν, απομάκρυνε ο Μαλής.

19’ Ο Σνάιντερ απομάκρυνε γύρισμα του Τσιγγάρας.

20’ Σουτ του Φλόρες, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

22’ Σέντρα του Χουχούμη, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

23’ Ο Μιλιντσεάνου βρήκε τον Σνάιντερ στην περιοχή, αλλά η σέντρα του Γερμανού ανακόπηκε.

25’ Ο Σνάιντερ το γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά ανέκοψε ο Μαλής.

30’ Χτύπημα του Μαλή στον Περέα στην περιοχή. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και υποδείχτηκε πέναλτι.

33’ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Εραμούσπε εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι στέλνοντας την μπάλα στο «Γ»!

37’ Ο Πίρσμαν γέμισε με το κεφάλι, πήγε να μπει στη φάση ο Μιλιντσεάνου, ο Μελίσσας μπλόκαρε.

37’ ΓΚΟΛ! 2-0! Ο Μιλιντσεάνου την παράλληλη σέντρα και ο Περέα από κοντά σκόραρε με «τακουνάκι»!

40’ Γύρισμα του Σάλιακα από τα πλάγια, ο Μιλιντσεάνου δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ.

47’ Φαλτσαριστό χτύπημα σε φάουλ του Φλόρες, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

48’ Κούρσα του Περέα μπήκε στην περιοχή αλλά από τα πλάγια επιχείρησε να πλασάρει τον Μελίσσα ο οποίος απέκρουσε και ενώ περίμενε ο Μιλιντσεάνου.

51’ Ο Σάλιακας την ατομική ενέργεια στην περιοχή, αλλά ανέκοψε ο Μαλής το σουτ.

56’ Κεφαλιά του Βέργου από κόρνερ του Μαλή, εξαιρετική απόκρουση του Λοντίγκιν.

58’ ΓΚΟΛ! 3-0! Κόρνερ του Γκαρντάβσκι, κεφαλιά του Κάργα στην «καρδιά» της άμυνας και η μπάλα αναπαύτηκε στα δίχτυα!

64’ Προσπάθεια του Σνάιντερ από τα πλάγια, μπλόκαρε ο Μελίσσας.

65’ Ο Φλόρες από το ημικύκλιο, χλιαρό σουτ άουτ.

67’ Ατομική ενέργεια του Σνάιντερ, το διαγώνιο σουτ, σε κόρνερ ο Μελίσσας.

70’ Κεφαλιά του Μορέιρα, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

72’ Σουτ του Τσιγγάρα πάνω από τα δοκάρια.

73’ Γέμισμα του Μιλιντσεάνου, βγήκε και μπλόκαρε ο Μελίσσας.

75’ Ο Μιλιντσεάνου βγήκε στην κόντρα στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, σε κόρνερ ο Μελίσσας.

77’ Σουτ του Φλόρες, αουτ.

82’ Σέντρα του Μορέιρα, κεφαλιά του Μιλιντσεάνου, άουτ.

85’ Κεφαλιά του Μαλή, απέκρουσε ο Λοντίγκιν, η μπάλα έφτασε στον Καρέλη ο οποίος από τα πλάγια σούταρε στο κάθετο δοκάρι.

88’ Σουτ του Βέργου στο οριζόντιο δοκάρι.

90’+1 Σουτ του Πίρσμαν άουτ.

90’+2’ Διαγώνιο σουτ του Μπελεβώνη άουτ.

90+3’ Σουτ του Καρέλη, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

• Με καλοκαιρινές συνθήκες διεξήχθη η αναμέτρηση.