10 C
11 Απριλίου 2021

Επιτέλους!

apollon pas

apollon pasΕπιτέλους ήρθε η πρώτη νίκη! Επιτέλους ο ΠΑΣ δεν πλήρωσε ένα κακό διάστημα!

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη πήρε το διπλό στη Ριζούπολη με 1-2 κόντρα στον Απόλλωνα.
Εξαιρετικός στο α’ ημίχρονο, δεν πλήρωσε αυτή τη φορά τα νεκρά διαστήματα.

Έγειρε το γήπεδο!

Μία από τις καλύτερες εμφανίσεις πραγματοποίησε στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα στη Ριζούπολη.
Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη έπαιξε μονότερμα τον Απόλλωνα, και έχασε σωρεία ευκαιριών που θα μπορούσαν να ανεβάσουν ψηλά τον δείκτη του σκορ.
Η «Ελαφρά Ταξίαρχία» έμοιαζε κυριολεκτικά χαμένη μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με τον ΠΑΣ να κυριαρχεί κατά κράτος.
Και μπορεί η «καταιγίδα» να άργησε, αλλά ξέσπασε!
Στο 44ο ο Κρίζμαν με σουτ κεραυνό έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, και ο φορμαρισμένος Παμλίδης την έστειλε με κεφαλιά στα δίχτυα για το 0-1!
Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, «κρύφτηκε» η μπάλα. Ωραίος συνδυασμός Λεό και Πίρσμαν, ο Βέλγος άδειασε αμυντικούς και σέρβιρε για τον Ελευθεριάδη ο οποίος σκόραρε για το 0-2, στο πιο γεμάτο ημίχρονο φέτος του ΠΑΣ!

Στάθηκε όρθιος

Στην επανάληψη η εικόνα του ματς άλλαξε. Ο Απόλλωνας, με αλλαγές του Παράσχου, έγινε πιο επιθετικός και παραλίγο ο πΑΣ να το πληρώσει.
Αρχικά ο Φατιόν κλώτσησε την ευκαιρία να μειώσει νωρίς με χαμένο πέναλτι στο 50ο.
Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του κέντρου και ο ΠΑΣ ισορρόπησε με τις διορθωτικές κινήσεις του Γιαννίκη.
Μάλιστα ο Κρίζμαν είχε την ευκαιρία για τρίτο γκολ, αλλά καθυστέρησε σε κενό τέρμα.
Όμως στο 81ο ο Ιωαννίδης μείωσε με σουτ στην περιοχή και η αναμέτρηση έγινε γκραν γκινιόλ. Στη φάση υπήρξε και έλεγχος του VAR για οφσάιντ.
Στις καθυστερήσεις ο διαιτητής κ. Βάτσιος είδε έμμεσο φάουλ σε απόκρουση του Σάλιακα που μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης. Η φάση πέρασε ανεκμετάλλευτη και η πρώτη νίκη, και μάλιστα εκτός έδρας, είναι γεγονός!

Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)
Βοηθοί: Μιχαήλ Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής) – Παναγιώτης Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας)
Τέταρτος διαιτητής: Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας)
Διαιτητής VAR: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)Διαιτητής AVAR: Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών)
Παρατηρητής: Γεώργιος Μητροφάνης (Αθηνών)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Κότσαρης (46′ Βέλχουστ), Λισγάρας, Ντομίγκες, Μπαξεβανίδης, Μπεντινέλι, Σίλβα, Φερνάντεθ (46′ Ντάουντα), Τσαμπούρης, Τσιλούλης (77′ Ιωαννίδης), Βιτλής (46′ Μουνιέ), Φατιόν (71′ Ίσρα Κολ).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Πίρσμαν, Κάργας, Παντελάκης, Κάστρο, Σιόντης (90′ Εραμούσπε), Ελευθεριάδης (56′ Νάουμετς), Λεό, Κρίζμαν (76′ Μπρένερ), Παμλίδης (56′ Καρτάλης).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φατιόν, Παντελάκης, Ντομίγκες, Πίρσμαν, Κάργας, Λισγάρας, Τσαμπούρης, Χουτεσιώτης.

3′ Σουτ του Παμλίδη από το ημικύκλιο της περιοχής, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
5′ Πλασαριστό σουτ του Φερνάντεθ από διαγώνια θέση στην περιοχή, άουτ.
6′ Σέντρα του Πίρσμαν στην περιοχή, απομάκρυνε ο Βιτλής.
7′ Φάση διαρκείας στην περιοχή του Απόλλωνα, ο Παμλίδης έχασε την ισορροπία του και δεν πλάσαρε καλά, από μονοκόμματο σουτ του Ελευθεριάδη, και στην εξέλιξη της φάσης από σουτ του Λεό, κόρνερ.
8′ Ο Κότσαρης απέκρουσε σουτ του Κάργα που κοντράρισε στα σώματα.
12′ Φάουλ του Σάλιακα απέκρουσε ο Κότσαρης.
16′ Σουτ του Σάλιακα, άουτ.
17′ Ο Παμλίδης στην περιοχή, από πάσα του Κάστρο, πλάσαρε άουτ.
18′ Σουτ του Σάλιακα, πάνω στη γραμμή απομάκρυνε ο Φατιόν.
31′ Βαθιά σέντρα του Σάλιακα, μπλόκαρε ο Κότσαρης προ του Λεό.
34′ Σουτ του Μπεντινέλι, άουτ.
37′ Σέντρα του Παμλίδη στην περιοχή, πέρασε άουτ η μπάλα.
40′ Ο Κότσαρης μπλόκαρε γέμισμα του Πίρσμαν.
44′ ΓΚΟΛ! 0-1! Σουτ του Κρίζμαν στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα και στο έδαφος, στην επαναφορά ο Παμλίδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!
45’+2′ Κεφαλιά του Παμλίδη, άουτ.
45’+3′ ΓΚΟΛ! 0-2! Ο Λεο βρήκε τον Πίρσμαν στην περιοχή ο οποίος «έκρυψε» τη μπάλα και ο Ελευθεριάδης με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
49′ Πέναλτι υποδεικνύεται από ανατροπή του Μουνιέ από τον Κάργα.
50′ Ο Φατιόν εκτέλεσε το πέναλτι άουτ!
55′ Ο Λεό βρήκε στην περιοχή τον Κρίζμαν ο οποίος καθυστέρησε και έχασε τη μπάλα.
57′ Ο Χουτεσιώτης πρόλαβε τη σέντρα του Μουνιέ στον Τσιλούλη.
58′ Διαγώνιο σουτ του Τσαμπούρη, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ
61′ Ο Τσαμπούρης πρόλαβε τον Κριζμάν και έβγαλε την μπάλα κόρνερ, σε γέμισμα με το κεφάλι του Παντελάκη.
65′ Ο Καρτάλης την παράλληλη σέντρα, ο Κρίζμαν δεν κατάφερε να πιάσει καλά το σουτ στην κίνηση.
67′ Σουτ του Φατιόν, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
69′ Φάουλ του Μουνιέ, εκτίναξη του Χουτεσιώτη στο «Γ» και κόρνερ.
70′ Κεφαλιά του Λισγάρα, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
73′ Φάουλ του Πίρσμαν, κεφαλιά του Παντελάκη, μπλόκαρε ο Βέλχουστ.
75′ Παράλληλη σέντρα του Τσιλούλη πέρασε ανεκμετάλλευτη.
75′ Ο Κρίζμαν στην περιοχή καθυστέρησε να τελειώσει τη φάση και ενώ ήταν κενή εστία, σουτ του Λεό μπλόκαρε ο Βέλχουστ.
77′ Κεφαλιά του Λισγάρα, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
79′ Σουτ του Πίρσμαν, άουτ.
81′ ΓΚΟΛ! 1-2! Σέντρα του Ντάουντα, ο Ιωαννίδης με σουτ στην περιοχή σκόραρε!
87′ Ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε σέντρα στην περιοχή.
90’+2′ Ο Μπρένερ επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Βέλχουστ, άουτ.
90’+9′ Έμμεσο φάουλ, Ντάοντα σουτ πάνω από τα δοκάρια.

– Καθυστέρησε η έναρξη του ματς καθώς δεν φαίνονταν ένα τμήμα της γραμμής της μίας εστίας, καθώς ήταν βαμμένη με πράσινο χρώμα!