13.3 C
Ιωάννινα
5 Οκτωβρίου 2022
ΒΟΛΛΕΥ

Ευρωπαϊκό νεανίδων: Η Εθνική μετράει αντίστροφα για την πρεμιέρα με τη Πολωνία

Στα Σκόπια βρίσκεται από την Πέμπτη (25/8) η Εθνική νεανίδων και πλέον μετράει αντίστροφα για τη πρεμιέρα της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ19 απέναντι στη Πολωνία (27/8, 19.00).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προπονήθηκε στην Boris Trajkovski Arena, εκεί όπου θα διεξαχθούν οι αγώνες του Α’ ομίλου, με τον ομοσπονδιακό προπονητή Ανέστη Γιαννακόπουλο να υπολογίζει όλες του τις αθλήτριες για την αναμέτρηση με τις Πολωνές.

Αντίπαλοι της Εθνικής μας ομάδας στον Α’ όμιλο είναι η διοργανώτρια Βόρεια Μακεδονία, η Ιταλία, η Σλοβενία, η Πολωνία και η Φινλανδία.

Αναλυτικά η 14άδα και το προπονητικό τιμ της Εθνικής:

Πασαδόροι: Ευαγγελία Τάνη (Άρης), Αλεξάνδρα Μεροδουλάκη (ΠΑΟΚ)

Διαγώνιες: Κατερίνα Κορρέ (ΑΟΝ Αμαζόνες), Άννα-Χριστίνα Μπρούμα (ΑΣΠ Απόλλων Πατρών)

Ακραίες: Γεωργία Αγγελοπούλου (ΑΣΠ Απόλλων Πατρών), Βασιλική Ευαγγελίου (ΑΟ Μαρκοπούλου), Αργυρώ Δημητρακάκου (ΑΟ Ιωνικός Νίκαιας), Παρασκευή Ζαφειρίου (ΑΠΣ Ναυάρχου Βότση), Σπυριδούλα Κομίνη (ΣΦΑΜ Φοίβος Μελισσίων)

Κεντρικές: Κατερίνα Αλλαγιάννη (ΑΟ Μαρκοπούλου), Έρρικα-Πελαγία Γράβαρη (ΑΟ Μαρκοπούλου), Αγγελική Συριστατίδη (Ολυμπιακός ΣΦΠ)

Λίμπερο: Ελένη Παπαδοπούλου (ΠΑΟΚ), Κατερίνα Καμπούρη (Άρης)

Α’ προπονητής: Ανέστης Γιαννακόπουλος
Β’ Προπονητής: Δημήτρης Σολκίδης
Β’ Προπονητής: Σταύρος Βίτσιος
Φυσιοθεραπευτής: Χριστίνα Γατίδου
Στατιστικολόγος: Γιάννης Πριόβολος

Αναλυτικά το πρόγραμμα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (σε ώρες Ελλάδας):

Α’ όμιλος (Γήπεδο Boris Trajkovski, Σκόπια)

1η αγωνιστική – Σάββατο 27/8
16:30, Ιταλία-Σλοβενία
19:00, Πολωνία-Ελλάδα
21:30, Φινλανδία-Βόρεια Μακεδονία

2η αγωνιστική – Κυριακή 28/8
16:30, Ιταλία-Πολωνία
19:00, Ελλάδα-Φινλανδία
21:30, Σλοβενία-Βόρεια Μακεδονία

3η αγωνιστική – Δευτέρα 29/8
16:30, Φινλανδία-Ιταλία
19:00, Πολωνία-Σλοβενία
21:30, Βόρεια Μακεδονία-Ελλάδα

4η αγωνιστική – Τετάρτη 31/8
16:30, Πολωνία-Φινλανδία
19:00, Σλοβενία-Ελλάδα
21:30, Ιταλία-Βόρεια Μακεδονία

5η αγωνιστική – Πέμπτη 01/9
16:30, Φινλανδία-Σλοβενία
19:00, Ελλάδα-Ιταλία
21:30, Βόρεια Μακεδονία-Πολωνία

Β’ όμιλος (Γήπεδο SC Jane Sandanski Σκόπια)

1η αγωνιστική – Σάββατο 27/8
16:30, Σερβία-Ελβετία
19:00, Τουρκία-Ολλανδία
21:30, Κροατία-Ρουμανία

2η αγωνιστική – Κυριακή 28/8
16:30, Ολλανδία-Ελβετία
19:00, Ρουμανία-Σερβία
21:30, Τουρκία-Κροατία

3η αγωνιστική – Δευτέρα 29/8
16:30, Ελβετία-Ρουμανία
19:00, Κροατία-Ολλανδία
21:30, Σερβία-Τουρκία

4η αγωνιστική – Τετάρτη 31/8
16:30, Ολλανδία-Ρουμανία
19:00, Τουρκία-Ελβετία
21:30, Κροατία-Σερβία

5η αγωνιστική – Πέμπτη 01/9
16:30, Ρουμανία-Τουρκία
19:00, Σερβία-Ολλανδία
21:30, Ελβετία-Κροατία

*Οι δύο πρώτες ομάδες του κάθε ομίλου προκρίνονται στα ημιτελικά και παίζουν χιαστί (Α1-Β2, Β1-Α2), ενώ οι ομάδες που καταλάβουν την 3η και 4η θέση αγωνίζονται για τις θέσεις 5-8 (Α3-Β4, Β3-Α4).

Related posts

4 Οκτωβρίου 1987: Το χρονικό του “χάλκινου” θριάμβου

Κώστας Γεωργιάδης

Η Ε.Ο.ΠΕ. στην Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Κώστας Γεωργιάδης

Η παρουσίαση του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ ISports

Κώστας Γεωργιάδης