2.7 C
5 Φεβρουαρίου 2023

Η αντεπίθεση του Ταύρου ξεκίνησε! Έριξε στο καναβάτσο την ΑΕΚ! (photos)

Μετά από τον τραγικό α’ γύρο, ο ΠΑΣ Γιάννινα ξυπνάει! Η αντεπίθεση του έχει ξεκινήσει!

Η ομάδα του Θανάση Στάικου κατέκτησε μία τεράστια νίκη επί της φορμαρισμένης και αήττητης για 13 παιχνίδια, ΑΕΚ!

Το 2-1 στο άδειο λόγω τιμωρίας, “Ζωσιμάδες” πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους ποδοσφαιριστές αλλά και τους φιλάθλους στις γύρω ταράτσες. Ήταν η πρώτη νίκη μετά από πέντε αγώνες, και το 2023 μπήκε με το δεξί!

Πραγματικό θηρίο οι κυανόλευκοι, μάγεψαν με την απόδοση τους κόντρα σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, και έδειξε ότι έχει τις δυνατότητες να “καθαρίσει” με την παραμονή!

Όλοι οι ποδοσφαιριστές έδειξαν απίστευτο πάθος και αυταπάρνηση για το θετικό αποτέλεσμα. Ξεχώρισε η παρουσία του Πήλιου που ήταν πραγματικά ο MVP.

Ντεμπούτο κάτω από τα δοκάρια για τον Τσιντώτα ο οποίος μάλιστα είχε σημαντικές επεμβάσεις, ενώ και ο Τζίνο έδειξε μεγάλη διάθεση.

Καταπληκτικό α’ ημίχρονο

Ένα από τα καλύτερα πρώτα ημίχρονα έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Η ομάδα του Θανάση Στάικου δεν… μάσησε απέναντι στην καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος, αλλά και απέναντι σε μία καλά οργανωμένη επίθεση.

Με φοβερό Πήλιο, ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ στο 9ο με πλασέ του Ριένστρα. Όλη η προσπάθεια ξεκίνησε από την επιμονή του Πήλιου να κυνηγήσει την μπάλα.

Το 1-0 έδωσε μεγάλη αυτοπεποίθηση στον ΠΑΣ που έβγαινε με αξιώσεις στα καρέ της ΑΕΚ.

Όμως χρειάστηκε και δόση τύχης καθώς σημαντικές ευκαιρίες έχασε η Ένωση στο 17ο με τον Αραούχο, στο 24ο με τον Γκαρσία και στο 26ο με τον Σιντιμπέ.

Και ενώ οι φιλοξενούμενοι έψαξαν την ισοφάρισή, ήρθε το 2-0 στο 32ο με κεφαλιά του Μπαλάν. Ο Μορέιρα είχε ξεκινήσει την επιθετική προσπάθεια, ο Σόρια γέμισε στην περιοχή, και ο Ρουμάνος νίκησε την άμυνα της ΑΕΚ με το άλμα του.

Δέχτηκε γκολ, αλλά είχε ψυχή και ατσάλινη θέληση!

Στην επανάληψη μπορεί η ΑΕΚ να βρήκε ένα γρήγορο γκολ με τον Αραούχο στο 51ο με πλασέ, όμως η ψυχή που είχε ο ΠΑΣ, τον κράτησε όρθιο.

Και μπορεί να προσπαθούσε η Ένωση να κλείσει στα καρέ τους γηπεδούχους, ο ΠΑΣ επιδίωξε να κρατήσει περισσότερο την μπάλα, και κατάφερε να ισορροπήσει.

Βοήθησαν και οι αλλαγές του Τζίμαμ του Λιάσου και του Σταματελόπουλου που πέρασαν στον αγώνα.

Ο Τσιντώτας έκανε την επέμβαση του αγώνα το 84ο, κρατώντας το χρυσό τρίποντο που έδωσε μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Οι παίκτες του ΠΑΣ πανηγύρισαν τη νίκη παρέα με 11χρονο φίλο της ομάδας που είναι καθηλωμένος σε καρότσι, και του είχαν χαρίσει πριν την έναρξη, φανέλα της ομάδας με τις υπογραφές τους! ‘

Πανηγυρικό το κλίμα και στις ταράτσες που έγιναν κερκίδες λόγω της τιμωρίας της έδρας.

Διαιτητής: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)
Βοηθοί: Πολυχρόνης Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας) – Μιχαήλ Παπαδάκης (Ηρακλείου)
Τέταρτος διαιτητής: Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας)
Διαιτητής VAR: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Διαιτητής AVAR: Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας)
Παρατηρητής: Δημήτριος Γκάγκας (Λάρισας)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Καραχάλιος, Μορέιρα (89’ Σταματελόπουλος), Παμλίδης (79’ Τζίμας), Εραμούσπε, Ριένστρα (68’ Λιάσος), Τζίνο, Μπαλάν.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Σιντιμπέ, Γιόνσον, Πινέδα (73’ Τσούμπερ), Άμραμπατ, Γκαρσία, Αραούχο, Φερνάντες (65’ Φαν Βέερτ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παμλίδης, Άμραμπατ, Εραμούσπε, Τσιντώτας

5’ Παράλληλη σέντρα του Σιντιμπέ, κεφαλιά του Γκαρσία, άουτ.

9’ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Πήλιος μετά από ατομική ενέργεια τροφοδότησε τον Ριένστρα στην περιοχή, ο οποίος πλάσαρε και άνοιξε το σκορ!

13’ Φάουλ του Γκαρσία έξω από την περιοχή, στο τείχος η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

17’ Ο Πινέδα σέντραρε από τα πλάγια, η μπάλα έφτασε στον Αράουχο που βρέθηκε σε θέση βολής στη μικρή περιοχή, αλλά πλάσαρε άουτ.

18’ Ο Μορέιρα βρήκε τον Μπαλάν στην περιοχή, το ψηλοκρεμαστό πλασέ ελάχιστα άουτ.

20’ Ο Πήλιος με ατομική ενέργεια στην περιοχή, ανακόπηκε από τον Μουκουντί που χρησιμοποίησε το χέρι.

21’ Ο Τσιντώτας μπλόκαρε προ του Γκαρσία, με διπλή προσπάθεια.

24’ Σέντρα του Άμραμπατ από τα πλάγια, κεφαλιά του Γκαρσία, άουτ.

26’ Ο Βίντα από τα πλάγια γέμισε με το κεφάλι, προβολή του Σιντιμπέ, άουτ.

29’ Ο Μορέιρα στην περιοχή, σέντραρε, ο Παμλίδης δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα με προβολή.

32’ ΓΚΟΛ! 2-0! Ο Μπαλάν με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι σκόραρε μετά από παράλληλη σέντρα του Σόρια!

35’ Διαγώνιο σουτ του Σιντιμπέ, μπλόκαρε ο Τσιντώτας.

40’ Φάουλ από διαγώνια θέση του Βίντα, άουτ.

48’ Ο Φερνάντες στην περιοχή το διαγώνιο σουτ, ο Τσιντώτας απέκρουσε σε κόρνερ.

50’ Διαγώνιο σουτ του Αραούχο, άουτ.

51’ ΓΚΟΛ! 2-1! Ο Αραούχο με πλασέ μείωσε το σκορ, καθώς ο Σόρια δεν μπόρεσε να ανακόψει την μπαλιά!

52’ Κεφαλιά του Αραούχο, μπλόκαρε ο Τσιντώτας.

62’ Σουτ του Σιντιμπέ κοντά στο ημικύκλιο, άουτ.

65’ Σέντρα του Άμραμπατ, κεφαλιά του Φαν Βέερτ, μπλόκαρε ο Τσιντώτας.

74’ Διαγώνιο σουτ του Τσούμπερ, άουτ.

84’ Σουτ του Χατζισαφί, ο Τσιντώτας στη γωνία απομάκρυνε σε κόρνερ.

84’ Ο Μορέιρα στην κόντρα, τροφοδότησε τον Μπαλάν ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ, άουτ.

85’ Σέντρα του Μορέιρα, δεν μπόρεσε να μπει στη φάση ο Μπαλάν, και μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.

90’+3’ Κεφαλιά του Φαν Βέερτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

90’+5’ Κεφαλιά του Χατζισαφί, απομάκρυνε με κεφαλιά ο Καραχάλιος.

90’+6’ Ο Γιόνσον στην περιοχή το σουτ, η μπάλα κόρνερ.

90’+6’ Γυριστό του Αραούχο, άουτ.

• Πρώτο ματς, από τα δύο, χωρίς θεατές στο «Ζωσιμάδες» λόγω της τιμωρίας.
  • Κεκλεισμένων των θυρών θα είναι και το επόμενο με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό την Κυριακή 15 Ιανουαρίου.
  • Ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη του αγώνα στη μνήμη του βασιλιά του ποδοσφαίρου Πελέ.
  • Ράμματα στο κεφάλι έγιναν στον Παντελάκη, καθώς τον πάτησε με τις τάπες ο Γκαρσία στα πρώτα λεπτά.