25.9 C
Ιωάννινα
20 Ιουνίου 2021
ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Η αποστολή για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων

Η εθνική Ομάδα Ανδρών/Γυναικών θα συμμετάσχει το ερχόμενο Σαββατοκύριακο (19-20/6) στην Α΄ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ομάδων, που θα γίνει στην πόλη Κλουζ Ναπόκα της Ρουμανίας.

Η αποστολή  θα κληθεί να πραγματοποιήσει την καλύτερη δυνατή παρουσία και αν είναι δυνατόν να διεκδικήσει την άνοδο της στη Σούπερ Λίγκα κατακτώντας μία από τις δύο πρώτες θέσεις. Το έργο της χώρας μας δεν θα είναι εύκολο, καθώς στην ίδια κατηγορία μετέχουν παραδοσιακές δυνάμεις του ευρωπαϊκού στίβου. Η αποστολή μας διαθέτει δυνατά ονόματα, που θα διεκδικήσουν ακόμη και τις πρώτες θέσεις στα αγωνίσματα τους, ενώ είναι πλαισιωμένη και από το νέο αίμα αθλητών και αθλητριών.

Οι χώρες που μετέχουν στην Α΄ κατηγορία είναι οι εξής: Ελλάδα, Λευκορωσία, Βέλγιο, Τσεχία, Εσθονία, Φινλανδία, Ιρλανδία, Ολλανδία, Νορβηγία, Ρουμανία, Σουηδία, Ελβετία, Τουρκία. Από τις 13 ομάδες που θα ξεκινήσουν την προσπάθεια τους στην Ρουμανία, οι δύο νικήτριες θα ανέβουν στη Σούπερ Λίγκα και οι τρεις τελευταίες θα πέσουν στην Β΄ κατηγορία.

*Σε ορισμένα αγωνίσματα έχουν δηλωθεί στην Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία και ονόματα αναπληρωματικών αθλητών και αθλητριών, προκειμένου να δοθεί – εφόσον χρειαστεί – η δυνατότητα για αλλαγές της τελευταίας στιγμής, πριν η ομάδα αναχωρήσει για την Ρουμανία.

Η αποστολή μας

Άνδρες
100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
200 μ.: Γιάννης Καρυοφύλλης (ΓΑΣ Σκάλας)
400 μ.: Μιχάλης Παππάς (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
800 μ.: Χρήστος Κοτίτσας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
1.500 μ.: Χρήστος Παπούλιας (ΠΑΟ)
3.000 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός ΑΟ)
5.000 μ.: Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας)
3.000 μ. στιπλ: Γιώργος Σταμούλης (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου)
110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Μιχάλης Κιάφας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) αναπληρωματικός
400 μ. εμπ.: Κώστας Νάκος (ΓΣ Τρικάλων)
Ύψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)
Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (Απόλλων Πύργου)
Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς)
Τριπλούν: Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων)
Σφαιροβολία: Κυριάκος Ζώτος (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Νικόλας Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων) αναπληρωματικός
Δισκοβολία: Ιάσωνας Θανόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Ακοντισμός: Δημήτρης Τσίτσος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
4Χ100 μ.: Νυφαντόπουλος, Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων), Τριβυζάς (ΟΣΦΠ), Βροντινός (ΠΑΟΚ), Βοσκόπουλος (ΑΟ Δρομέας Βάρης)
4Χ400 μ.: Παππάς, Ντέτσικας (ΑΟ Ρόδου Σταματίου), Νάκος, Κοτίτσας, Λαμπρόπουλος (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Δουκατέλης (Κερκυραϊκός ΓΣ)

Γυναίκες
100 μ./200 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπουλης)
400 μ.: Ειρήνη Βασιλείου (Αμεινίας Μεσογείων)
800 μ.: Έλλη Δεληγιάννη (ΣΑΚΑ)
1.500 μ.: Ανθή Κυριακοπούλου (ΓΣ Γλυφάδας)
3.000 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)
5.000 μ.: Αναστασία Καρακατσάνη (ΠΑΟ)
3.000 μ. στιπλ: Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος)
100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΑΟ Κάλλιστος)
400 μ. εμπ.: Δήμητρα Γναφάκη (ΑΟ Κύδων)
Ύψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς), Ιωάννα Ζάκκα (ΑΟ Φιλοθέη) αναπληρωματική
Επί κοντώ: Ελένη Πόλακ (ΑΟ Φιλοθέης), Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) αναπληρωματική
Μήκος: Έφη Κολοκυθά (ΓΑΣ Αλεξάνδρειας), Βούλα Παπαχρήστου (ΑΟ Κάλλιστος), Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ) αναπληρωματικές
Τριπλούν: Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ)
Σφαιροβολία: Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος)
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Ηλιούπολης)
Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων)
Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος)
4Χ100 μ. Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Γάτου (ΠΑΟΚ), Πεσιρίδου, Σπανουδάκη, Δαλάκα (ΑΕΚ)
4Χ400 μ.: Βασιλείου (Αμεινίας Μεσογείων),Γναφάκη, Πολίτη (ΓΣ Χαϊδαρίου), Φέρρα (ΟΣΦΠ)

 

Related posts

«Δείξαμε το πραγματικό πρόσωπο της Ελλάδας»

Κώστας Γεωργιάδης

Yποδοχή στους θριαμβευτές – συλλέκτες μεταλλίων του Λιλιάνο

Κώστας Γεωργιάδης

Εθνικές και προεθνικές ομάδες Χιονοσανίδας και Ελεύθερου Σκι

Κώστας Γεωργιάδης