21.4 C
Ιωάννινα
16 Ιουνίου 2021
ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Η Ελλάδα στη Βουδαπέστη

vatires

Με 35 συνολικά αθλητές και αθλήτριες θα εκπροσωπηθεί η Ελλάδα, στο 35ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών της Βουδαπέστης (10-23 Μαϊου), στα αθλήματα της Κολύμβησης (18), του Open Water (2), της Καλλιτεχνικής κολύμβησης (12) και των Καταδύσεων (3).

Η διοργάνωση στην ουγγρική πρωτεύουσα ήταν προγραμματισμένη να διεξαχθεί πέρυσι, αλλά ματαιώθηκε λόγω της πανδημίας covid -19.

Το Γραφείο Τύπου της ΚΟΕ, σας παρουσιάζει το σχετικό Αφιέρωμα, για την παρουσία της Ελλάδας σε αντίστοιχα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα.

Α. ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΑΣ ΣΤΗ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ (35)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: 18

OPEN WATER: 2

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ: 12

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ: 3

 

Β. ΤΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Συμμετοχές: 24 (1958, 1966, 1970, 1974, 1981, 1983, 1985, 1987, 1989, 1991, 1993, 1995, 1997, 1999, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018)

Περισσότερες παρουσίες: 8 ΛΥΜΠΕΡΤΑ Μαριάννα (1999, 2000, 2002, 2004, 2006, 2010, 2012, 2014)

Οι αγώνες στη Βουδαπέστη: 17-23 Μαϊου, Danube Arena

Μετέχουν

ΒΑΖΑΙΟΣ Ανδρέας

Συμμετοχές: 4 (2012, 2014, 2016, 2018)

2012 (Ντέμπρετσεν): 15ος 200μ πεταλούδα, 22ος 200μ Μ. Ατομική

2014 (Βερολίνο): 10ος 200μ Μ. Ατομική, 13ος 4χ100μ Μ. Ομαδική, 19ος 400μ Μ. Ατομική, 25ος 100μ πεταλούδα, 43ος 50μ πεταλούδα

2016 (Λονδίνο): 1ος 200μ Μ. Ατομική, 4ος 4χ100μ Μ. Ομαδική, 11ος 100μ πεταλούδα, 21ος 50μ πεταλούδα

2018 (Γλασκόβη): 5ος 200μ Μ. Ατομική, 5ος 4χ100μ ελεύθερο, 10ος 4χ100μ Μ. Ομαδική, 18ος 100μ πεταλούδα

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 200μ Μ. Ατομική, 100μ πεταλούδα

ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν

Συμμετοχές: 4 (2012, 2014, 2016, 2018)

2012 (Ντέμπρετσεν): 4ος 50μ ελεύθερο, 6ος 4χ100μ ελεύθερο, 20ός 100μ ελεύθερο

2014 (Βερολίνο): 7ος 50μ ελεύθερο, 16ος 100μ ελεύθερο, 21ος 50μ πεταλούδα

2016 (Λονδίνο): 4ος 50μ ελεύθερο, 4ος 4χ100μ ελεύθερο, 4ος 4χ100μ Μ. Ομαδική, 11ος 100μ ελεύθερο, 14ος 50μ πεταλούδα

2018 (Γλασκόβη): 2ος 50μ ελεύθερο, 4ος 50μ πεταλούδα, 5ος 4χ100μ ελεύθερο

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 50, 100μ ελεύθερο, 50μ πεταλούδα

ΧΡΗΣΤΟΥ Απόστολος

Συμμετοχές: 2 (2016, 2018)

2016 (Λονδίνο): 3ος 100μ ύπτιο, 4ος 4χ100μ Μ. Ομαδική, 5ος 200μ ύπτιο, 10ος 50μ ύπτιο

2018 (Γλασκόβη): 3ος 100μ ύπτιο, 5ος 4χ100μ ελεύθερο, 5ος 200μ ύπτιο, 7ος 50μ ύπτιο, 10ος 4χ100μ Μ. Ομαδική

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 50, 100, 200μ ύπτιο

 

ΠΑΠΑΣΤΑΜΟΣ Απόστολος

Συμμετοχές: 1(2018)

2018 (Γλασκόβη): 16ος 400μ Μ. Ατομική, 26ος 400μ Μ. Ατομική

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 200, 400μ Μ. Ατομική

ΝΤΟΥΝΤΟΥΝΑΚΗ Άννα

Συμμετοχές: 2 (2016, 2018)

2016 (Λονδίνο): 6η 100μ πεταλούδα, 16η 50μ πεταλούδα, 19η 200μ πεταλούδα

2018 (Γλασκόβη): 5η 100μ πεταλούδα, 8η 50μ πεταλούδα, 15η 200μ πεταλούδα

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 50, 100, 200μ πεταλούδα

ΔΡΑΚΟΥ Νόρα

Συμμετοχές: 4 (2010, 2012, 2016, 2018)

2010 (Βουδαπέστη): 5η 50μ ύπτιο, 11η 50μ ελεύθερο, 14η 100μ ελεύθερο

2012 (Ντέμπρετσεν): 5η 4χ100μ ελεύθερο, 5η ελεύθερο, 9η 50μ ύπτιο, 20ή 100μ ελεύθερο

2014 (Βερολίνο): 4η 50μ ύπτιο, 5η 50μ ελεύθερο, 12η 100μ ελεύθερο, 16η 100μ ύπτιο

2018 (Γλασκόβη): 7η 50μ ελεύθερο, 10η 50μ ύπτιο16η 100μ ύπτιο, 24η 100μ ελεύθερο

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 50μ ελεύθερο, 50, 100μ ύπτιο

ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ Στέφανος

Συμμετοχές: 4 (2010, 2012, 2014, 2016)

2010 (Βουδαπέστη): 8ος 200μ πεταλούδα, 31ος 50μ πεταλούδα, 37ος 100μ πεταλούδα

2012 (Ντέμπρετσεν): 6ος 4χ100μ Μ. Ομαδική, 9ος 200μ πεταλούδα, 27ος 100μ πεταλούδα

2014 (Βερολίνο): 7ος 200μ πεταλούδα, 13ος 4χ100μ Μ. Ομαδική, 29ος 100μ πεταλούδα

2016 (Λονδίνο): 8ος 200μ πεταλούδα, 15ος 100μ πεταλούδα, 44ος 50μ πεταλούδα

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 50, 100, 200μ πεταλούδα

ΜΕΛΑΔΙΝΗΣ Οδυσσέας

Συμμετοχές: 2 (2016, 2018)

2016 (Λονδίνο): 4ος 4χ100μ ελεύθερο, 12ος 50μ ελεύθερο, 33ος 100μ ελεύθερο

2018 (Γλασκόβη): 5ος 4χ100μ ελεύθερο, 10ος 4χ100μ Μ. Ομαδική, 29ος 50μ ελεύθερο, 31ος 100μ ελεύθερο

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 50, 100μ ελεύθερο

Οι πρωτάρηδες

ΝΕΓΡΗΣ Δημήτρης

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 200, 800, 1500μ ελεύθερο

ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ Βαγγέλης

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 50, 100, 200μ ύπτιο

ΜΑΡΚΟΣ Δημήτρης

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 400, 800μ ελεύθερο

ΕΓΓΛΕΖΑΚΗΣ Κων/νος

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 200, 400, 800μ ελεύθερο

ΣΑΧΑ Ιωάννα

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 100, 200μ ύπτιο

ΘΏΜΟΓΛΟΥ Σάββας

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 100, 200μ πρόσθιο

ΑΣΠΟΥΓΑΛΗΣ Αρκάδιος

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 50, 100μ πρόσθιο

ΜΕΡΕΤΣΟΛΙΑΣ Κώστας

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 50, 100μ πρόσθιο

ΔΡΑΣΙΔΟΥ Μαριλένα

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 50μ ελεύθερο, 50, 100μ πρόσθιο

ΓΙΟΥΡΤΖΙΔΗΣ Δανιήλ

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 200, 400μ Μ. Ατομική

 

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Συμμετοχές: 15 (1991, 1993, 1995, 1997, 1999, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018)

Περισσότερες παρουσίες: 7 ΘΑΛΑΣΣΙΝΙΔΟΥ Χριστίνα (1991, 1995, 1997, 1999, 2000, 2002, 2004)

Οι αγώνες στη Βουδαπέστη: 13-15 Μαϊου, Danube Arena

Μετέχουν

ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΗ Ευαγγελία

Συμμετοχές: 5 (2010, 2012, 2014, 2016, 2018)

2010 (Βουδαπέστη): 5η Κόμπο

2012 (Αϊντχόφεν): 4η Κόμπο, 5η Ντουέτο, 6η Ομαδικό

2014 (Βερολίνο): 6η Σόλο, 6η Ομαδικό

2016 (Λονδίνο): 4η Τεχνικό Σόλο, 5η Ελεύθερο Σόλο, 5η Κόμπο

2018 (Γλασκόβη): 4η Κόμπο, 4η Τεχνικό Σόλο, 5η Ελεύθερο Σόλο, 5η Ελεύθερο Ντουέτο, 6η Τεχνικό Ντουέτο

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Σόλο (Ελεύθερο & Τεχνικό), Κόμπο

ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ Εβελίνα

Συμμετοχές: 5 (2010, 2012, 2014, 2016, 2018)

2010 (Βουδαπέστη): 5η Κόμπο

2012 (Αϊντχόφεν): 4η Κόμπο, 6η Ομαδικό

2014 (Βερολίνο): 4η Κόμπο, 6η Ντουέτο, 6η Ομαδικό

2016 (Λονδίνο): 4η Ελεύθερο Ομαδικό, 5η Τεχνικό Ομαδικό, 6η Κόμπο

2018 (Γλασκόβη): 4η Κόμπο, 5η Ελεύθερο Ντουέτο, 5η Ελεύθερο Ομαδικό, 5η Τεχνικό Ομαδικό, 6η Τεχνικό Ντουέτο

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

ΑΛΖΙΓΚΟΥΖΗ – ΚΟΜΗΝΕΑ Μαρία

Συμμετοχές: 3 (2010, 2012, 2014)

2010 (Βουδαπέστη): 5η Κόμπο

2012 (Αϊντχόφεν): 4η Κόμπο

2014 (Βερολίνο): 4η Κόμπο, 6η Ομαδικό

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΥ Γεωργία

Συμμετοχές: 1 (2018)

2018 (Γλασκόβη): 4η Κόμπο, 5η Ελεύθερο Ομαδικό, 5η Τεχνικό Ομαδικό

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

Οι πρωτάρες

ΓΙΑΛΑΜΑ Κρυσταλένια

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗ Ελένη

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

ΖΟΥΖΟΥΝΗ Βιολέτα

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

ΚΑΡΑΜΕΣΙΟΥ Πηνελόπη

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

ΚΑΡΙΩΡΗ Δανάη

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

ΜΙΣΊΚΕΒΙΤΣ Αντριάννα

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

ΦΡΑΓΚΑΚΗ Ελένη

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

ΚΑΡΑΓΓΕΛΟΥ Ζωή

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

Τα start list ΕΔΩ

 

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Συμμετοχές: 17 (1985, 1987, 1989, 1991, 1993, 1995, 1997, 1999, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2018)

Περισσότερες παρουσίες: 7 ΜΠΙΜΗΣ Θωμάς (1995, 1997, 1999, 2000, 2002, 2004, 2008)

Οι αγώνες στη Βουδαπέστη: 10-16 Μαϊου, Danube Arena

Μετέχουν

ΜΟΛΒΑΛΗΣ Νίκος

Συμμετοχές: 1 (2018)

2018 (Εδιμβούργο): 9ος 3μ. Τραμπολίνο Συγχρονισμένων, 14ος Σταθερά

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Σταθερά, Συγχρονισμένες τραμπολίνο 3μ. & Σταθερά

ΤΣΙΡΙΚΟΣ Θάνος

Συμμετοχές: 1 (2018)

2018 (Εδιμβούργο): 9ος 3μ. Τραμπολίνο Συγχρονισμένων, 16ος 3μ. Τραμπολίνο, 29ος Σταθερά

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Τραμπολίνο 1 & 3μ., Σταθερά, Συγχρονισμένες Σταθερά

Ο πρωτάρης

ΑΥΘΙΝΟΣ Θεόφιλος

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Τραμπολίνο 1 & 3μ., Συγχρονισμένες τραμπολίνο 3μ.

Τα Entry list ΕΔΩ

 

OPEN WATER

Συμμετοχές: 7 (2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018)

Περισσότερες παρουσίες: 5 ΑΡΑΟΥΖΟΥ Κέλλυ (2010, 2012, 2014, 2016, 2018)

Οι αγώνες στη Βουδαπέστη: 12-16 Μαϊου, Lake Lupa

Μετέχουν (1η φορά)

ΚΥΝΗΓΑΚΗΣ Θανάσης

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 5 & 10χλμ

ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ Νεφέλη

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 5 & 10χλμ

Τα Entry list ΕΔΩ

 

ΤΑ 33 ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (20) 3-4-13

OPEN WATER (8) 2-4-2

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ (5) 0-1-4

………………………………………………………..

ΣΥΝΟΛΟ 5-9-19

………………………………………………………..

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (20)

2002 (Βερολίνο)

*Χάλκινο, Οικονόμου Άκης, Κοκκώδης Γιάννης, Ξυλούρης Νίκος, Γιαννιώτης Σπύρος (4χ200μ ελεύθερο)

2004 (Μαδρίτη)

*Χάλκινο, Νιανγκουάρα Νέρι (100μ ελεύθερο)

2006 (Βουδαπέστη)

*Αργυρό, Δρυμωνάκος Γιάννης (200μ πεταλούδα)

*Αργυρό, Γρηγοριάδης Άρης (50μ ύπτιο)

*Χάλκινο, Γρηγοριάδης Άρης (100μ ύπτιο)

*Χάλκινο, Νιανγκουάρα Νέρι (100μ ελεύθερο)

*Χάλκινο, Ζήσιμος Ανδρέας, Δεμέτης Γιώργος, Μαγγανάς Δημήτρης, Ξυλούρης Νίκος (4χ200μ ελεύθερο)

2008 (Αϊντχόφεν)

*Χρυσό, Γρηγοριάδης Άρης (50μ ύπτιο)

*Αργυρό, Γρηγοριάδης Άρης (100μ ύπτιο)

2010 (Βουδαπέστη)

*Χάλκινο, Δρυμωνάκος Γιάννης (200μ πεταλούδα)

2012 (Ντέμπρετσεν)

*Χρυσό, Γρηγοριάδης Άρης (100μ ύπτιο)

*Χάλκινο, Δρυμωνάκος Γιάννης (200μ πεταλούδα)

*Χάλκινο, Δρυμωνάκος Γιάννης (400μ Μ. Ατομική)

*Χάλκινο, Σαμιλίδης Παναγιώτης (200μ πρόσθιο)

*Χάλκινο, Σαμιλίδης Παναγιώτης (50μ πρόσθιο)

*Χάλκινο, Νιανγκουάρα Νέρι (50μ ελεύθερο)

2016 (Λονδίνο)

*Χρυσό, Βαζαίος Ανδρέας (200μ Μ. Ατομική)

*Χάλκινο, Χρήστου Απόστολος (100μ ύπτιο)

2018 (Γλασκόβη)

*Αργυρό, Γκολομέεβ Κρίστιαν (50μ ελεύθερο)

*Χάλκινο, Χρήστου Απόστολος (100μ ύπτιο)

 

ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ Χρυσά Αργυρά Χάλκινα Σύνολο

Γρηγοριάδης Άρης 2 2 1 5

Βαζαίος Ανδρέας 1 0 0 1

Δρυμωνάκος Γιάννης 0 1 3 4

Γκολομέεβ Κρίστιαν 0 1 0 1

Νιανγκουάρα Νέρι 0 0 3 3

Σαμιλίδης Παναγιώτης 0 0 2 2

Χρήστου Απόστολος 0 0 2 2

Ξυλούρης Νίκος* 0 0 2 2

Γιαννιώτης Σπύρος* 0 0 1 1

Δεμέτης Γιώργος* 0 0 1 1

Ζήσιμος Ανδρέας* 0 0 1 1

Κοκκώδης Γιάννης* 0 0 1 1

Μαγγανάς Δημήτρης* 0 0 1 1

Οικονόμου Άκης* 0 0 1 1

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Σημείωση: Με *, οι κολυμβητές που κατέκτησαν Μετάλλιο, (και) σε σκυτάλες

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

OPEN WATER (8)

2008 (Ντουμπρόβνικ)

*Χρυσό, Γιαννιώτης Σπύρος (5χλμ)

2010 (Βουδαπέστη)

*Χρυσό, Γιαννιώτης Σπύρος, Αραούζου Κέλλυ, Φωκαϊδης Αντώνης (Ομαδικό 5χλμ)

*Αργυρό, Αραούζου Κέλλυ (5χλμ)

*Χάλκινο, Λυμπερτά Μαριάννα (5χλμ)

*Χάλκινο, Γιαννιώτης Σπύρος (5χλμ)

2012 (Πιομπίνο)

*Αργυρό, Αραούζου Κέλλυ (5χλμ)

*Αργυρό, Καλαφάτης Μάριος, Αραούζου Κέλλυ, Αρνιακός Γιώργος

2014 (Βερολίνο)

*Αργυρό, Γιαννιώτης Σπύρος, Αραούζου Κέλλυ, Φωκαϊδης Αντώνης

 

ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ Χρυσά Αργυρά Χάλκινα Σύνολο

Γιαννιώτης Σπύρος* 2 1 1 4

Αραούζου Κέλλυ* 1 4 0 5

Φωκαϊδης Αντώνης* 1 1 0 2

Αρνιακός Γιώργος* 0 1 0 1

Καλαφάτης Μάριος* 0 1 0 1

Λυμπερτά Μαριάννα 0 0 1 1

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Σημείωση: Με * οι αθλητές / τριες που κατέκτησαν Μετάλλιο (και) σε Ομαδικό

………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ (5)

1991 (Αθήνα)

*Αργυρό, Θαλασσινίδου Χριστίνα (Σόλο)

1995 (Βιέννη)

*Χάλκινο, Θαλασσινίδου Χριστίνα (Σόλο)

2004 (Μαδρίτη)

*Χάλκινο, Χριστοδούλου Μαρία, Φτούλη Ελευθερία, Γεωργίου Ελένη, Γουδά Έφη, Ιωάννου Αποστολία, Ιορδανοπούλου Ειρήνη, Κουτσούδη Ευγενία, Μακρυγιάννη Εύη, Πελεκάνου Όλγα, Θαλασσινίδου Χριστίνα (Κόμπο)

2006 (Βουδαπέστη)

*Χάλκινο, Ανθοπούλου Ναταλία (Σόλο)

*Χάλκινο, Φτούλη Ελευθερία, Μακρυγιάννη Εύη (Ντουέτο)

 

ΟΙ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ Χρυσά Αργυρά Χάλκινα Σύνολο

Θαλασσινίδου Χριστίνα* 0 1 2 3

Μακρυγιάννη Εύη* 0 0 2 2

Φτούλη Ελευθερία* 0 0 2 2

Ανθοπούλου Ναταλία 0 0 1 1

Χριστοδούλου Μαρία* 0 0 1 1

Γεωργίου Ελένη* 0 0 1 1

Γουδά Έφη* 0 0 1 1

Ιωάννου Αποστολία* 0 0 1 1

Ιορδανοπούλου Ειρήνη* 0 0 1 1

Κουτσούδη Ευγενία* 0 0 1 1

Πελεκάνου Όλγα* 0 0 1 1

………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Σημείωση: Με * οι αθλήτριες που κατέκτησαν Μετάλλιο σε Ομαδικό και Ντουέτο

ΕΔΩ το live stream

Το επίσημο Site της διοργάνωσης ΕΔΩ

Του Φώντα ΧΗΤΑ

Related posts

Ξέσπασε στο Καζακστάν κι έβαλε μπρος για τα ψηλά η Εθνική Γυναικών – Με Ρωσία στον προημιτελικό

Κώστας Γεωργιάδης

Ευρωπαϊκό Ομάδων: Το πρόγραμμα των αγώνων

Κώστας Γεωργιάδης

Η Eθνική Ομάδα έφτασε στην Ρουμανία για το Ευρωπαϊκό

Κώστας Γεωργιάδης