9.9 C
23 Μαΐου 2024

“Θα είμαστε όπως πρέπει στα πλέι άουτ”

Δεν αντικατοπτρίζει το αποτέλεσμα την εικόνα του ματς, σύμφωνα με τον Μιχάλη Γρηγορίου.

Ο προπονητής του ΠΑΣ υπογράμμισε ότι η ομάδα του άξιζε τη νίκη, και αισιοδοξεί ότι όλα θα αλλάξουν στα play out, καθώς αναμένονται και επιστροφές βασικών παικτών.

Αναλυτικά:

«Σήμερα αν μία ομάδα δικαιούται τη νίκη είναι η δική μας. Πετύχαμε γκολ και τα παιδιά δείχνανε ότι θέλανε τους τρεις βαθμούς. Δημιουργήσαμε προϋποθέσεις ευκαιριών. Στο β’ ημίχρονο συνεχίσαμε στον ίδιο ρυθμό, για να μη γίνει το ίδιο που έγινε με τον ΟΦΗ, όπου οπισθοχωρήσαμε. Δεν το κάναμε σε κανένα σημείο του ματς αυτό σήμερα, είχαμε μία τεράστια ευκαιρία με τον Ροζάλες, το φάουλ του Κόντε και γενικά μας αδικεί το αποτέλεσμα.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και το εννοώ αυτό. Έχει αλλάξει άρδην η εικόνα της ομάδας. Σε 14 μέρες μπαίνουμε στη διαδικασία των πλέι άουτ σε απόσταση 1-2 βαθμών από τη ζώνη της παραμονής και 4 ομάδες διεκδικούν τον ίδιο στόχο. Είμαι αισιόδοξος, αισιοδοξώ ότι ο παράγοντας τύχη που παίζει κάποιο ρόλο, θα μπορέσουμε να τον έχουμε με το μέρος μας σ’ αυτή τη διαδικασία, αλλά είμαι και πεπεισμένος ότι αν συνεχίσουμε με αυτήν την εικόνα, όπου παραμένουμε ζωντανοί, αν και θα μπορούσαμε να είμαστε υπό καλύτερες συνθήκες, γιατί θα μπορούσαμε να έχουμε και 4-5 βαθμούς παραπάνω, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα και μ’ αυτήν θα πορευθούμε στη δύσκολη, αλλά ωραία διαδικασία των πλέι άουτ.

Νομίζω ότι πριν το γκολ ο αντίπαλος δεν είχε άλλη ουσιαστική φάση, πλην μίας κεφαλιάς στο α’ ημίχρονο. Δεν χρειάστηκε να επέμβει ο Σούλης, αλλά πληρώνουμε την πρώτη αδράνεια στο ματς. Είναι δύσκολο να αντέξουν τα παιδιά αυτό που συμβαίνει σχεδόν σε κάθε παιχνίδι.

Η εικόνα της ομάδας με γεμίζει αισιοδοξία και το λέω γιατί στις 14 μέρες που έχουμε κενό περιμένουμε να επιστρέψουν οι Νάγκι, Εραμούσπε και θα είμαστε όλοι όπως πρέπει και θα πάμε στην τελική διαδικασία να πάρουμε ό,τι μας αναλογεί.

Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον κόσμο και για σήμερα, μάς είχε λείψει και το πληρώσαμε έμμεσα. Όλοι, κι εμείς κι εσείς να γίνουμε ένα, γιατί ακολουθεί αυτή η διαδικασία και θα είναι σημαντικό να είμαστε ένα, και είμαστε ένα».

Για τα τρία παιχνίδια που άλλαξε το ότι η ομάδα έτρωγε πρώτη γκολ, αλλά τώρα δεν μπορεί να κρατήσει αποτέλεσμα:

«Τον παράγοντα άγχος τον βάζω όταν πετυχαίνει γκολ ο αντίπαλος. Αν προηγούμαστε δεν πρέπει να υπάρχει. Πρέπει να το αποβάλλουν, δεν είναι εύκολο για τα παιδιά, αλλά δεν θα τα ρίξουμε τώρα στο άγχος. Χρειάζεται κάποιες λεπτομέρειες να είναι υπέρ μας, αλλά δεν είναι υπέρ μας. Στην πρώτη φάση ο ΟΦΗ έκανε το 2-1 και μετά το 2-2. Σήμερα ούτε οπισθοχωρήσανε τα παιδιά ούτε τίποτα. Από τη θέληση να πάρουμε τους 3 βαθμούς, ίσως μετά στο 90 ο Ατρόμητος έκανε μία ευκαιρία και θα μπορούσαμε να πάθουμε μεγαλύτερη ζημιά.

Στο τακτικό κομμάτι δεν έχω δει ότι πρέπει να διορθωθεί κάτι. Δεν κάνουμε λάθη τακτικά ως ομάδα. Μας στεναχωρεί όλους και πάνω απ’ όλους τους παίκτες το να είναι μπροστά στο σκορ και να μην κερδίζουν. Όλους τους στεναχωρεί, αλλά αυτό ενδεχομένως θα αλλάξει και μάλιστα σύντομα».