10.9 C
22 Φεβρουαρίου 2024

Καλή η εμφάνιση αλλά έκανε… δώρο στον ΠΑΟΚ! (photos)

Όπως και με τον Παναθηναϊκό, άξιζε κάτι παραπάνω ο ΠΑΣ Γιάννινα στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ.
Η ήττα με 3-1 στο «Ζωσιμάδες» είναι προϊόν της ασταθούς απόδοσης του Κλέιμαν, και της εκτελεστικής δεινότητας του Κωνσταντέλια.

Ο ΠΑΣ είχε ένα εντυπωσιακό διάστημα μετά το 1-1, αλλά και στις αρχές της επανάληψης, το οποίο δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί.

Καλή εικόνα αλλά «φτηνά» γκολ

Αρκετά καλή η εικόνα του ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο 45λεπτο. Και όλα αυτά παρά το σοκ του γρήγορου 0-1 με γκολ-δώρο από τον Κωνσταντέλια, μόλις στο 4ο.
Οι ποδοσφαιριστές του Θανάση Στάικου βρήκαν τον έλεγχο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 στο 25ο με κεφαλιά του Παμλίδη από κόρνερ του Σόρια.
Ο ΠΑΣ απείλησε σε αυτό το διάστημα και με ένα δεύτερο γκολ. Όμως κόντρα στη ροή, χάθηκε η μπάλα από την περιοχή του ΠΑΟΚ, και οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση έφτασαν στο 1-2 και πάλι με τον Κωνσταντέλια στο 33ο.

Δεν εκμεταλλεύτηκε το καλό διάστημα

Σαν καταιγίδα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα, και ήταν ένα σημείο στο οποίο στρίμωξε για ένα πεντάλεπτο τον ΠΑΟΚ, απειλώντας τον με ισοφάριση.
Όμως αυτό το διάστημα που ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ανταγωνιστικός, δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί και έτσι οι φιλοξενούμενοι, ξεπέρασαν τη δύσκολη κατάσταση.
Μάλιστα από ακόμη ένα λάθος του Κλέιμαν, ήρθε το 3-1 στο 77ο με σουτ του Ζίβκοβιτς.
Ο πανηγυρισμός έφερε ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών.
Σε συνδυασμό με το σκορ, ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε και τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Διαιτησία: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)
Βοηθοί: Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας) – Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας)
Τέταρτος διαιτητής: Σταύρος Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)
Διαιτητής VAR: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)
Διαιτητής AVAR: Μιχαήλ Παπαδάκης (Ηρακλείου)
Παρατηρητής: Δημήτριος Γκάγκας (Λάρισας)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Κιάκος, Εραμούσπε, Παντελάκης, Λιάσος, Τζίνο (82’ Μπιλμπάο), Γκάρο (74’ Λώλης), Παμλίδης, Ροσέρο Μπάλαν (62’ Κόντε).
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (75’ Σάστρε), Κετζιόρα (61’ Κουλιεράκης), Νάσμπεργκ, Σοάρες, Οζντόεφ, Μέιτε (58’ λ.τρ. Σβαμπ), Κωνσταντέλιας, Ντεσπόντοφ (58’ Ζίβκοβιτς), Τάισον, Μπράντον Τόμας (75’ Σαμάτα).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κετζιόρα, Κιάκος, Εραμούσπε, Παμλίδης, Λιάσος

4’ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Κλέιμαν το βολέ πάνω στον Τόμας, και ο Κωνσταντέλιας σε κενή εστία σκόραρε!
9’ Πλασέ του Σοάρες, άουτ.
12’ Ο Τζίνο επιχείρησε να τροφοδοτήσει τον Σόρια ο όποιος όμως δεν κατάφερε να μπει στη φάση.
15’ Σουτ του Οζντόεφ από το ημικύκλιο, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.
20’ Ο Οζντόεφ πήγε να τροφοδοτήσει στην περιοχή, κόντραρε η μπάλα και μπλόκαρε ο Κλέιμαν.
23’ Κεφαλιά του Σοάρες, πάνω από τα δοκάρια.
24’ Σουτ του Λιάσου στην περιοχή, ο Κοτάρσκι απέκρουσε σε κόρνερ.
25’ ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Παμλίδης με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, σκόραρε μετά από κόρνερ του Σόρια!
27’ Από φάουλ του Σόρια από διαγώνια θέση, κεφαλιά του Εραμούσπε, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
29’ Ο Παμλίδης δεν έπιασε με ισορροπία το σουτ από το ημικύκλιο, και μπλόκαρε ο Κοτάρσκι.
30’ Ο Τάισον προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Ντεσπόντοφ αλλά ήταν δυνατή η πάσα και κατέληξε άουτ.
33’ ΓΚΟΛ! 1-2! Ο ΠΑΟΚ βγήκε στην κόντρα και ο Κωνσταντέλιας είχε χώρο και με σουτ έξω από την περιοχή, σκόραρε!
35’ Κεφαλιά του Εραμούσπε, μπλόκαρε ο Κοτάρσκι.
38’ Φάουλ του Κιάκου, κεφαλιά του Μπάλαν, άουτ.
40’ Ο Κετζιόρα πρόλαβε με τάκλιν τον Γκάρο.
41’ Ο Κιάκος ταο γέμισμα, δεν πρόλαβε ο Μπάλαν να μπει στη φάση.
42’ Ατομική ενέργεια και σουτ του Ντεσπόντοφ, κόντραρε στον Εραμούσπε και κατέληξε κόρνερ.
43’ Κεφαλιά του Κετζιόρα, άουτ.
45+2’ Ο Ροσέρο το γέμισμα στην περιοχή, δεν μπόρεσε να γίνει κάτοχος της μπάλας ο Παμλίδης.
47’ Σέντρα του Παμλίδη, ο Κετζιόρα έκανε παρακινδυνευμένη προβολή και παραλίγο αυτογκόλ, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.
47’ Κεφαλιά του Παντελάκη, ελάχιστα άουτ.
51’ Σέντρα του Κιάκου, μπλόκαρε ο Κοτάρσκι.
63’ Ο Κωνσταντέλιας στην περιοχή, βάζει το πόδι ο Εραμούσπε, σε κόρνερ η μπάλα.
70’ Σουτ του Παμλίδη άουτ. Υπήρξαν «φωνές» για πέναλτι στον ποδοσφαιριστή του ΠΑΣ.
77’ ΓΚΟΛ! 1-3! Ο Ζίφκοβιτς με διαγώνιο σουτ και τη βοήθεια του δοκαριού σκόραρε! Μετά το γκολ υπήρξε ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών για προκλητικό πανηγυρισμό!
83’ Ο Κλέιμαν σταμάτησε ατομική ενέργεια και πλασέ από πλάγια θέση του Τάισον.
88’ Σουτ του Μπιλμπάο, αρκετά μέτρα άουτ.

– Με το σύνθημα, «Δίνουμε φωνή σε όλους!», η 5η αγωνιστική ήταν αφιερωμένη για την Παγκόσμια Ημέρα Νοηματικής.
– Με πορτοκαλί εμφανίσεις ο ΠΑΣ Γιάννινα.