5.9 C
30 Νοεμβρίου 2021

Καληνύχτα κ. Παπαπέτρου! Διαιτησία και αστοχία έφεραν αποκλεισμό!

Ένας κάκιστος διαιτητής και η αστοχία στα πέναλτι έφεραν τον αποκλεισμό του ΠΑΣ Γιάννινα από το Κύπελλο Ελλάδας!

Όλη η “βρωμιά” του ελληνικού ποδοσφαίρου σε μία φάση στο 47ο λεπτό! Εκεί που ο Παπαπέτρου και ο Σπυρόπουλος ανακάλυψαν πέναλτι και αποβολή του Γκαρντάβσκι σε απόκρουση του με το κεφάλι πάνω στη γραμμή! Κάπου εκεί ο ΠΑΣ ήταν αναγκασμένος να παίξει ως το 120ο με 10 παίκτες! Και φυσικά όταν ένα παιχνίδι πάει στα πέναλτι, δεν υπάρχει πάντα δικαιοσύνη!

Η ΑΕΛ πήρε την πρόκριση με 3-1 στα πέναλτι (1-1 κ.δ. και παράταση) και… καληνύχτα κύριε Παπαπέτρου!

Ο ΠΑΣ πλέον επικεντρώνεται στο πρωτάθλημα αφήνοντας στην άκρη το κύπελλο και πρέπει να είναι έτοιμος για… πόλεμο!

Κακό πρώτο ημίχρονο

Με μετρημένες στα δάχτυλα φάσεις, κύλησε το πρώτο ημίχρονο, και μέτριο θέαμα.

Αρκετά τα λάθη των δύο ομάδων, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να μην καταφέρνει να επιβάλει τον ρυθμό του και να παραχωρεί γήπεδο στην ΑΕΛ.

Γενικά η εικόνα του ΠΑΣ δεν ήταν καλή και κινήθηκε στα χαμηλά.

Βγήκαν τα… φαντάσματα της άσπρης βούλας! Απάντηση αλλά…

Ο βοηθός Σπυρόπουλος και ο διαιτητής Παπαπέτρου υπέδειξαν το πέναλτι-φάντασμα στο 47ο! Και ενώ η μπάλα χτύπησε με δύναμη τον Γκαρντάβσκι στο πρόσωπο ρίχνοντας τον κάτω! Μάλιστα παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες στον Γερμανό, αλλά προφανώς οι διαιτητές θεώρησαν ότι… έπεσε κάνοντας χέρι!

Και επειδή δόθηκε πέναλτι ο Γκαρντάβσκι είδε και την κόκκινη! Ο Μαυριάς ευστόχησε για το 1-0!

Ο ΠΑΣ κατάφερε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και έφτασε στην ισοφάριση με εκτέλεση πέναλτι του Κάργα σε ανατροπή του Περέα στο 62ο.

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά προσπάθησε να μην πάει το ματς στην παράταση αλλά με 10 παίκτες ήταν δύσκολο να βρει διαδρόμους εύκολα κόντρα στην σκληροτράχηλη Λάρισα, με τον διαιτητή να χαρίζει κάρτες σε δυνατά μαρκαρίσματα.

Στο έξτρα ημίωρο ο ρυθμός έπεσε εμφανώς και φάνηκε η κούραση στους παίκτες.

Στις καθυστερήσεις ο Σνάιντερ λίγο έλειψε να δώσει την πρόκριση αλλά το πλασέ του μετά από τροφοδότηση του Τριάδη, αποκρούστηκε από τον Θεοδωρόπουλο.

Άστοχα τα πέναλτι… πέταξε η πρόκριση

Στη ρώσικη ρουλέτα ο ΠΑΣ δεν είχε την ψυχραιμία για να ευστοχήσει. Ο Σάλιακας, ο Κάργας και ο Παντελάκης δεν βρήκαν δίχτυα και μόνο ο Πίρσμαν ήταν εύστοχος.

Και κάπου εκεί γράφτηκε μία από τις πιο πικρές ήττες-αποκλεισμούς του ΠΑΣ στη διοργάνωση!

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)

Βοηθοί: Τρύφων Πετρόπουλος (Αρκαδίας) – Παντελής Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής)

Τέταρτος διαιτητής: Στέφανος-Βάιος Καλατζής (Θεσσαλίας)

Παρατηρητής: Κωνσταντίνος Βλάχος (Γρεβενών).

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Ομάρ, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Παπαγεωργίου Κ., Κολομπίνο, Νικολιάς (67’ Γιάκος), Όγκμποε (66’ Ακούνια), Μαυριάς (91’ Γλυνός), Μπαντιμπαγκά (106’ λ.τρ. Συμελίδης).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Ρίζος (67’ Πίρσμαν), Καραχάλιος (91’ Λιάσος), Σιόντης (84’ Μορέιρα), Γκαρντάβσκι, Μίνα (46’ Π. Τριάδης), Περέα, Μιλιντσεάνου (46’ Σνάιντερ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ηλιάδης, Κολομπίνο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Γκαρντάβσκι (50o)

3’ «Χλιαρό» σουτ του Μαυριά μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

8’ Ο Μπέρτος τη σέντρα από τα πλάγια, ο Σιόντης απομάκρυνε σε κόρνερ.

12’ Ο Ογκμπόε ευνοήθηκε από τις κόντρες και σέντραρε, «σκαστή» κεφαλιά του Νικολιά, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

17’ Ο Λοντίγκιν απομάκρυνε με τα πόδια προ του Νικολιά σε λάθος γύρισμα της άμυνας.

25’ Διαγώνιο σουτ του Σάλιακα, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.

33’ Μακρινό φάουλ του Αμπάντ, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

34’ Ο Μπέρτος απομάκρυνε σε κόρνερ γέμισμα προ του Γκαρντάβσκι.

40’ Αδύναμο σουτ του Καραχάλιου, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.

42’ Ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε γέμισμα προς τον Μίνα.

42’ Ο Σάλιακας απομάκρυνε ατομική ενέργεια και σέντρα του Μπαντιμπαγκά από τα πλάγια.

45’+1’ Ο Μίνα προσπάθησε στην περιοχή να κοντρολάρει και να σουτάρει αλλά ανακόπηκε.

46’ Παράλληλη σέντρα του Τριάδη προς τον Περέα, πέρασε ανεκμετάλλευτη.

47’ Γυριστό του Ομπόε η μπάλα βρήκε στο πρόσωπο του Γκαρντάβσκι πάνω στη γραμμή, αλλά ο Παπαπέτρου υπέδειξε πέναλτι και αποβολή του Γκαρνταβσκι! Απόφαση-σκάνδαλο που υπέδειξε ο βοηθός Σπυρόπουλος! Μάλιστα ο Γκαρντάβσκι ήταν πεσμένος από το χτύπημα στο κεφάλι και του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες! Έξαλλος ο Γερμανός μόλις αντιλήφθηκε τι υπέδειξε ο διαιτητής!

52’ ΓΚΟΛ! 1-0 ο Μαυριάς σκοράρει με το πέναλτι-φάντασμα!

57’ Σουτ του Σνάιντερ πάνω στα σώματα.

58’ Σουτ του Σάλιακα λίγο έξω από την περιοχή, άουτ.

60’ Ο Περέα ανατράπηκε από τον Ηλιάδη, πέναλτι!

62’ ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Κάργας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα!

66’ Σουτ του Παπαγεωργίου, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ,

72’ Ο Καραχάλιος έκανε την κούρσα και πάσαρε στον Σνάιντερ, το σουτ κόντραρε στα σώματα.

72’ Σουτ του Ακούνια, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

76’ Ο Πίρσμαν μπήκε από τα πλάγια και σέντραρε, δεν μπόρεσε όμως ο Τριάδης να πιάσει καλά το σουτ.

81’ Σουτ του Κολομπίνο έξω από την περιοχή, στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.

81’ Γύρισμα του Γιάκου, σε κόρνερ ο Κάργας.

83’ Ο Ομάρ τη σέντρα, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

85’ Σέντρα-σουτ του Μορέιρα, σε κόρνερ ο Θεοδωρόπουλος.

86’ Ο Ομάρ το γυριστό υπό πίεση στην περιοχή, ο Λοντίγκιν μπλόκαρε.

Παράταση

92’ Ο Μπαντιμπαγκά τη σέντρα από τα πλάγια, κεφαλιά του Γιάκου άουτ.

95’ Παράλληλη σέντρα του Μπέρτου, ο Λοντόγκιν μπλόκαρε.

95’ Σουτ του Γλυνού, άουτ.

98’ Αδύναμο σουτ του Κολομπίνο, εύκολα ο Λοντίγκιν.

99’ Σέντρα του Πίρσμαν, κεφαλιά του Σάλιακα, σε κόρνερ ο Θεοδωρόπουλος.

103’ Κόρνερ του Κολομπίνο, απομάκρυνε ο Σάλιακας και υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ ο Γιάκος.

105’ Ο Μορέιρα βγήκε στην κόντρα και σούταρε πάνω στον Μαξιμένκο κερδίζοντας το κόρνερ.

106’ Ο Περέα επιχείρησε να βρει τον Μορέιρα, απομάκρυνε σε κόρνερ ο Ομάρ.

107’ Κόρνερ του Τριάδη, δεν μπόρεσε ο Παντελάκης και Κάργας να μπουν στη φάση και μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.

117’ Σέντρα του Μπέρτου, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

118’ Μακρινό σουτ του Συμελίδη, άουτ.

120’+1’ Ο Τριάδης βρήκε τον Σνάιντερ στην περιοχή, το πλασέ στην κίνηση απέκρουσε ο Θεοδωρόπουλος με υπερένταση σε κόρνερ.

Κολομπίνο 3-1 η ΑΕΛ στους «16»

• Κάτω από αρκετά καλές καιρικές συνθήκες διεξήχθη ο αγώνας στο Αλκαζάρ.
  • Σαν σήμερα πριν 35 χρόνια είχε χάσει τη ζωή του από φονική φωτοβολίδα οπαδού του ΠΑΟΚ, ο φίλαθλος της Λάρισας, Χαράλαμπος Μπλιώνας. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν στην κερκίδα που είχε χάσει τη ζωή του και άφησαν λουλούδια.
  • Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του 13χρονου Θωμά Μπουχλαριώτη που έφυγε από τη ζωή.