13.9 C
24 Οκτωβρίου 2021

Καλός ο βαθμός, “φιγουράρει” ψηλά και κρατάει το “μηδέν” στην άμυνα (photos)

Μετά από δύο νίκες με ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό, ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να φύγει από τη Νεάπολη με βαθμό και να συνεχίζει τη συγκομιδή βαθμών στο πρωτάθλημα, μένοντας αήττητος για 3η αγωνιστική.

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά κατάφερε να διατηρήσει το μηδέν στην άμυνα και ο αγώνας κόντρα στον σκληροτράχηλο Ιωνικό έληξε με λευκή ισοπαλία.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τους γηπεδούχους, ενώ επιθετικά είχε ορισμένες καλές στιγμές αλλά σε γενικές γραμμές το παιχνίδι είχε ελάχιστες φάσεις.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο, ελάχιστες οι φάσεις

Την κυκλοφορία της μπάλας είχε ο Ιωνικός στο α’ ημίχρονο αλλά ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε την πρώτη σπουδαία φάση του αγώνα, με τα τελευταία λεπτά να είναι πιο «ζωντανά».

Ήταν το 35ο όταν από φάουλ του Γκαρντάβσκι από τα πλάγια, η μπάλα έφτασε στον Εραμούσπε που είχε προβολή πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Ιωνικός απάντησε με δύο καλές ευκαιρίες στο 42ο με τον Τουράμ να πιάνει την κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι μετά από σέντρα του Ματσούκα, και στις καθυστερήσεις όταν μετά από κόρνερ, ο Τσιγκρίνσκι έστειλε τη μπάλα άουτ με κοντινό σουτ.

Σε γενικές γραμμές οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κλείσουν στα καρέ τον ΠΑΣ ο οποίος όμως έλεγχε τις φάσεις με εξαίρεση τις δύο προαναφερθείσες σε γενικά ένα μοιρασμένο ματς.

Παιχνίδι κέντρου στο β’ ημίχρονο

Καλύτερη εικόνα είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα στην επανάληψη.

Η είσοδος του Μιλιντσεάνου και του Μορέιρα έκανε πιο κινητική την ομάδα που κράτησε περισσότερο την μπάλα και την κυκλοφόρησε.

Ο αγώνας στην επανάληψη παίχτηκε περισσότερο στο κέντρο και ήταν ελάχιστες οι επικίνδυνες φάσεις στα καρέ Λοντίγκιν και Χουτεσιώτη.

Ξεχώρισε η φάση του Πίρσμαν στο 56ο το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Χουτεσιώτης, και από πλευράς Ιωνικού η ευκαιρία του Ντάλσιο στο 67ο όπου αν και απέφυγε τον Λοντίγκιν, πλάσαρε άουτ.

Έτσι το 0-0 παρέμεινε ως το φινάλε και ο ΠΑΣ εξακολουθεί να φιγουράρει ψηλά στη βαθμολογία.

Διαιτητής: Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας)

Βοηθοί: Χασάν Κούλα (Ξάνθης) – Σπυρίδων Βασιλόπουλος (Έβρου)

Τέταρτος διαιτητής: Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας)

Διαιτητής VAR: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Διαιτητής AVAR: Πολυχρόνης Κωσταράς (Αιτ/νιας)

Παρατηρητής: Σταύρος Φλώτσιος (Βοιωτίας)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Άουσμαν (83’ Μάναλης), Ντάλσιο (3’ Πογκοσιάν), Μπουένο (46’ Κάνιας), Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Ματσούκας (90’ Κωνσταντινίδης), Μύγας, Σάντσες, Ρομάο, Τουράμ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Κάργας, Σνάιντερ, Γκαρντάβσκι (52’ λ.τρ. Μορέιρα), Λώλης (46’ Μιλιντσεάνου), Ντομίνγκεθ, Περέα (93’ Παντελάκης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εραμούσπε, Καραχάλιος

5’ Κεφαλιά του Μπουένο άουτ.

8’ Σουτ του Σάλιακα μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

9’ Σουτ του Καραχάλιου, μπλόκαρε στη γωνία ο Χουτεσιώτης.

10’ Ο Κάργας απομάκρυνε με κεφαλιά σέντρα του Άουσμαν.

18’ Σουτ του Σνάιντερ, η μπάλα κόντραρε και ο Χουτεσιώτης πρόλαβε την μπάλα πριν καταλήξει κόρνερ.

21Ο Χουτεσιώτης έπιασε με τα χέρια γύρισμα του Σάντσες αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε έμμεσο.

23’ Ο Λοντίγκιν μπλόκαρε φάουλ του Τουράμ καθώς η μπάλα είχε πάρει ύψος.

25’ Σέντρα του Ματσούκα μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

35’ Φάουλ από τα πλάγια του Γκαρντάβσκι, κεφαλιά του Κάργα αρχικά και προβολή του Εραμούσπε πάνω από τα δοκάρια.

36’ Ο Γκαρντάβσκι απέκρουσε με το σώμα σουτ του Ματσούκα.

39’ Μακρινό σουτ του Βαλεριάνου αρκετά μέτρα άουτ.

41’ Ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια βαθιά σέντρα για τον Πίρσμαν.

42’ Παράλληλη σέντρα του Ματσούκα, κεφαλιά του Τουράμ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

45’+2’ Ο Λοντίγκιν απομάκρυνε με τις γροθιές σέντρα του Ματσούκα.

45’+3’ Από κόρνερ, κεφαλιά του Μύγα και Τσιγκρίνσκι από κοντά πλάσαρε άουτ.

48’ Εκτέλεση φάουλ από διαγώνια θέση του Άουσμαν, άουτ.

51’ Σέντρα του Βαλεριάνου, ο Άοσμαν με την πλάτη έβγαλε την μπάλα άουτ

56’ Ο Μιλιτσεάνου από τα πλάγια τροφοδότησε τον Πίρσμαν, το σουτ στην περιοχή, απέκρουσε ο Χουτεσιώτης και στην εξέλιξη της φάσης ο Περέα κάνει φάουλ στον τερματοφύλακα του Ιωνικού.

63’ Δυνατό συρτό σουτ του Καραχάλιου, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

65’ Ζήτησε πέναλτι σε χέρι ο ΠΑΣ, αλλά η μπάλα εξετάστηκε από το VAR και δεν υπήρξε παράβαση.

67’ Ο Ντάλσιο μετά από κόντρες μπήκε στην περιοχή απέφυγε τον Λοντίγκιν αλλά πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

71’ Σέντρα του Βαλεριάνου, κεφαλιά του Τουράμ αρκετά μέτρα άουτ.

76’ Σέντρα του Σνάιντερ ο Μορέιρα έπεσε στην περιοχή στη διεκδίκηση της κεφαλιάς.

77’ Σουτ του Μύγα αρκετά μέτρα άουτ.

82’ Ο Μορέιρα βρήκε με βαθιά σέντρα τον Μιλιτσέανου, από πλάγια τη σέντρα σουτ άουτ.

86’ Σέντρα του Πίρσμαν στον Σνάιντερ, άουτ πέρασε η μπάλα.

86’ Μακρινό σουτ του Περέα, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

89’ Σουτ του Μάναλη από το ημικύκλιο, άουτ.

• Με τις ροζ εμφανίσεις αγωνίστηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα.
  • Ενοχλήσεις στον προσαγωγό ένιωσε ο Γκαρντάβσκι και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο.