-1.1 C
26 Ιανουαρίου 2022

Καραντινάτο τρίποντο! (photos)

Με το δεξί στο 2022 μπήκε ο ΠΑΣ Γιάννινα με ψυχωμένη νίκη επί του Ιωνικού και σκορ 1-0.

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά, κατάφερε να νικήσει και τον covid-19 και τα πολλά προβλήματα που έφερε μετά τα Χριστούγεννα.

Μόλις και μετά βίας κατάφερε ο προπονητής του ΠΑΣ να συμπληρώσει αποστολή, αλλά μπόρεσε να επιβληθεί επί του σκληροτράχηλου αντίπαλου, και να επιστρέψει στις επιτυχίες.

Ο ΠΑΣ ήταν αναγκασμένος να προπονείται με 13 μόλις παίκτες ενώ στο παιχνίδι είχε μόλις έναν τερματοφύλακα.

Ο Περέα λύτρωσε τους κυανόλευκους με τέρμα που σημείωσε στο 51ο.

Προσπάθησε αλλά δεν είχε ρυθμό

Ο ΠΑΣ Γιάννινα στο α’ ημίχρονο δεν κατάφερε να πιάσει ρυθμό καθώς ήταν εμφανές ότι δεν διεξήχθησαν σωστά οι προπονήσεις λόγω της έλλειψης παικτών από τον κορωνοϊό.

Παρόλα αυτά ήταν πιο επικίνδυνος από τον Ιωνικό που είχε την κυκλοφορία της μπάλας.

Στο 14ο οι κυανόλευκοι είχαν σημαντική ευκαιρία σε σουτ του Λιάσου που απέκρουσε ασθενώς ο Λιάσος και η προσπάθεια του Περέα ανακόπηκε από τον Τσιγκρίνσκι.

Κυρίως με Ντάλσιο και Άοσμαν προσπάθησε επιθετικά ο Ιωνικός.

Ο Περέα εκτέλεσε και έδιωξε κάθε άγχος

Μπήκε δυνατά στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα και ευτύχησε να σκοράρει νωρίς και να διώξει κάθε άγχος.

Ο Μιλιντσεάνου στο 51ο βγήκε στην κόντρα και πήρε την προσπάθεια, ο Χουτεσιώτης απέκρουσε, αλλά ο Περέα ήταν εκεί που έπρεπε για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα!

Ο Ιωνικός στα επόμενα λεπτά άσκησε πίεση και ο Λένις έχασε σημαντική ευκαιρία στο 56ο με διαγώνιο σουτ.

Οι φιλοξενούμενοι δεν εκμεταλλεύτηκαν το καλό αυτό διάστημα και ο ΠΑΣ κατάφερε να ελέγξει και να βγει στο προσκήνιο για ένα δεύτερο γκολ.

Διαιτητής: Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Πέτρος Πάτρας (Μακεδονίας) – Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών)

Τέταρτος διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Διαιτητής VAR: Τamas Bognar (Ουγγαρία)

Διαιτητής AVAR: Reinhard Buxbaum (Ανατολικής Αττικής)

Παρατηρητής: Κωνσταντίνος Βλάχος (Γρεβενών)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Σούλης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Λιάσος, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ, Σνάιντερ (46’ Μορέιρα), Περέα (92’ Σιόντης), Μιλιντσεάνου (82’ Μίνα).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Γκοτσουλιάς, Άοσμαν, Μάναλης (59’ Τουράμ), Ντάλσιο, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες (75’ Κάνιας), Ρομαό, Κιάκος (59’ Μάντζης), Λένις (59’ Καμπράλ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Άοσμαν, Λιάσος, Ρομαό

3’ Σέντρα του Περέα από τα πλάγια, ο Μπρένερ δεν κατάφερε να σουτάρει.

9’ Σουτ του Άοσμαν, μετά από εκτέλεση φάουλ, άουτ η μπάλα.

11’ Σουτ του Λένις, πάνω στον Πίρσμαν η μπάλα και κόρνερ.

14’ Σουτ του Λιάσου, απέκρουσε ο Χουτεσιώτης, και ο Τσιγκρίνσκι πρόλαβε και απομάκρυνε σε κόρνερ σε προσπάθεια του Περέα.

18’ Διαγώνιο σουτ του Λιάσου, άουτ.

19’ Ο Μιλιντσεάνου μπήκε στην περιοχή αλλά ανακόπηκε από τον Τσιγκρίνσκι.

21’ Ο Σνάιντερ επιχείρησε να βρει τον Περέα, αλλά ο Χουτεσιώτης βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε.

22’ Σουτ του Ντάλσιο πάνω στα σώματα των αμυντικών.

23’ Κεφαλιά του Κιάκου πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

24’ Γέμισμα του Κάργα, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης προ του Πίρσμαν.

29’ Σουτ του Ντάλσιο άουτ.

34’ Σουτ του Σνάιντερ από το ημικύκλιο, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

36’ Διαγώνια σέντρα του Μπρένερ, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

36’ Διαγώνια σέντρα του Λένις, δεν μπόρεσε ο Άουσμαν να μπει στη φάση.

45’+1’ Ο Λιάσος επιχείρησε να βρει τον Σάλιακα στην περιοχή, ανέκοψε η άμυνα.

47’ Γύρισμα του Περέα, σε κόρνερ ο Βαλεριάνος.

47’ Σέντρα του Σάλιακά, ο Σάντσες πρόλαβε τον Κάργα.

48’ Νέα σέντρα του Σάλιακα, δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ ο Μορέιρα στην περιοχή.

49’ Ο Χουτεσιώτης με διπλή προσπάθεια απέκρουσε παράλληλη σέντρα του Μορέιρα.

49’ Σουτ του Άοσμαν, μπλόκαρε ο Σούλης.

49’ Ο Περέα σουτ στην κίνηση, άουτ.

51’ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Μιλιντσεάνου μπήκε στην περιοχή, το διαγώνιο σουτ, επέμβαση του Χουτεσιώτη και από κοντά ο Περέα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

54’ Φάουλ του Άοσμαν, πέρασε άουτ η μπάλα.

56’ Μετά από αλλεπάλληλα λάθη της άμυνας, ο Λένις με διαγώνιο πλασέ έστειλε άουτ τη μπάλα.

63’ Παράλληλη σέντρα του Βαλεριάνου, απομάκρυνε ο Κάργας.

63’ Ο Περέα στην περιοχή κέρδισε το κόρνερ από τον Σάντσες.

65’ Προσπάθεια του Βαλεριάνου, παρέμβαση του Μπρένερ, κόρνερ.

69’ Παράλληλη σέντρα του Σάλιακα, απομάκρυνε ο Τσιγκρίνσκι.

71’ Προσπάθεια του Μιλιντσεάνου στην περιοχή και σουτ, άουτ.

73’ Σέντρα σουτ του Καμπράλ, μπλόκαρε ο Σούλης.

75’ Παράλληλη σέντρα του Μπρένερ, βολ πλανέ του Μιλιντσεάνου, άουτ.

83’ Ο Τσιγκρίνσκι πρόλαβε πάσα στον Μίνα.

86’ Ο Περέα πλάσαρε και σκόραρε αλλά υποδείχτηκε οφσάιντ.

90’+4’ Σέντρα του Γκοτσούλια, μπλόκαρε ο Σούλης.

• Ο κορωνοϊός «χτύπησε» για τα καλά τον ΠΑΣ καθώς με το ζόρι συμπλήρωσε αποστολή.
  • Στη διάθεση του Ηρακλή Μεταξά ήταν μία 16αδα, ενώ μεγάλος απών ήταν ο Λοντίγκιν.
  • Εκτός αποστολής έμειναν ο Αθανασίου (με έναν τερματοφύλακα αγωνίστηκε ο ΠΑΣ), και οι Καραχάλιος, Παντελάκης, Ρίζος και Γκαρντάβσκι και οι Οικονομόπουλος και Κόντε που είναι τραυματίες.
  • Ντεμπούτο για τον Σούλη κάτω από τα δοκάρια του ΠΑΣ Γιάννινα.
  • Πρεμιέρα για τα νέα υγειονομικά μέτρα στην Interwetten Super League, καθώς στις εξέδρες στο «Ζωσιμάδες» παρακολούθησαν το παιχνίδι μόνο οι κάτοχοι εισιτηρίων διαρκείας.
  • Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετώπισε ο Σνάιντερ και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.