5.1 C
15 Απριλίου 2021

“Κλείδωσε” την παραμονή και άλωσε μία ακόμη έδρα

«Άλωσε» και την Τρίπολη ο εκπληκτικός στα τελευταία παιχνίδια Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα και «καθαρίζει» με την παραμονή, μπαίνοντας με καλή συγκομιδή στα play out με την 8η θέση στην κανονική περίοδο!

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη έσπασε το αήττητο του Αστέρα Τρίπολης, οποίος το κρατούσε για 10 παιχνίδια, επικρατώντας με 1-0 στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

Διαβασμένος και παθιασμένος ο ΠΑΣ Γιάννινα, για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, κράτησε το μηδέν στην άμυνα και με μεθοδικό τρόπο σκόραρε.

Πέταγε «φωτιές», σκόνταψε στα δοκάρια!

Καλύτερος ο ΠΑΣ Γιάννινα στο α’ ημίχρονο, στάθηκε άτυχος καθώς είχε τρεις κλασσικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, οι δύο μάλιστα με δοκάρι!

Ο ΠΑΣ πίεσε τους γηπεδούχους και τους «βραχυκύκλωσε», ενώ έφτανε με μεγάλες αξιώσεις στα καρέ του Τσιφτσή.

Στο 13ο ο Παμλίδης είχε σουτ στο κάθετο δοκάρι, ενώ στο 24ο ο ΠΑΣ έχασε την ευκαιρία του α’ ημιχρόνου. Από λάθος πάσα ο ΠΑΣ μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή ο Ντομίνγκεθ, πλάσαρε, ο Τσιφτσής απέκρουσε ασθενώς, η μπάλα στρώθηκε στον Ελευθεριάδη ο οποίος σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι, η μπάλα «έσκασε» πάνω στη γραμμή και απομακρύνθηκε.

Στο 32ο ο Καρτάλης είχε σουτ άουτ μέσα στην περιοχή.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλά σουτ με τον Σίτο στο 4ο και του Κανελλόπουλου στο 27ο.

Ισορροπημένο ματς στο β’…. “μίλησε” ο Μπρένερ

Στην επανάληψη η αγωνιστική άνοδος του Φερνάντεθ, έφερε και την αντίστοιχη του Αστέρα ο οποίος ισορρόπησε στο  ματς και έγινε πιο επιθετικός. Η ομάδα της Τρίπολης μάλιστα ξεκίνησε με κάθετο δοκάρι από τον Φερνάντεθ.

Όμως και πάλι ο Αργύρης Γιαννίκης είχε τις λύσεις καθώς με την είσοδο του Μπρένερ, έδωσε δύναμη στο κέντρο.

Και ενώ και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν στην επίθεση να διασπάσουν τις άμυνες, ο ΠΑΣ ήταν αυτός που μίλησε στο τέλος.

Στο 85ο μετά από γέμισμα του Μιλιντσεάνου και απόκρουση του Τσιφτσή με τος γροθιές, ο Μπρένερ καραδοκούσε στην περιοχή και με πλασέ σκόραρε, δίνοντας ένα ακόμη σπουδαίο διπλό.

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)

Βοηθοί: Πολυχρόνης Κωστάρας (Αιτ/νιας) – Ηλίας Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Τέταρτος διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας (Γρεβενών)

Διαιτητής VAR: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)

Διαιτητής AVAR: Χρυσούλα Κουρομπίλια (Δυτικής Αττικής)

Παρατηρητής: Γεώργιος Τάπραντζης (Αιτ/νιας)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καστάνο, Κώτσιρας, Άλβαρες, Χριστόπουλος, Βαλιέντε, Σίτο (80’ Τιλίκα), Κρεσπί (67’ Ριέρα), Φερνάντεθ, Αλί Μπαμπά (80’ λ.τρ. Τζίμας – 89’ Μπόρχα), Κανελλόπουλος (67’ Μπελόκ).

Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Πίρσμαν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Λιάσος (58’ Μπρένερ), Ντομίνγκεθ, Καρτάλης, Ελευθεριάδης (81’ Νάουμετς), Παμλίδης (88’ Παντελάκης), Μιλιντσεάνου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εραμούσπε, Μπέλοκ

3’ Ο Παμλίδης κυνήγησε την μπάλα σε γέμισμα στην περιοχή, αλλά ο Τσιφτσής πρόλαβε και απομάκρυνε.

4’ Από συνδυασμό του Αλί Μπαμπά με τον Φερνάντεθ, ο Σίτο το σουτ στην περιοχή, άουτ.

13’ Σουτ του Παμλίδη από το ημικύκλιο, στο κάθετο δοκάρι.

15’ Σέντρα του Σάλιακα μπλόκαρε ο Τσιφτσής.

19’ Φάουλ του Σάλιακα, κεφαλιά του Εραμούσπε άουτ.

24’ Λάθος του Αστέρα, ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα, από γύρισμα του Ντομίνγκεθ απέκρουσε ασθενώς ο Τσιφτσής, στην εξέλιξη της φάσης σουτ του Ελευθεριάδη, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη γραμμή και απομακρύνθηκε η μπάλα. Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ!

27’ Σουτ του Κανελλόπουλου, άουτ.

32’ Σουτ του Καρτάλη, ελάχιστα άουτ.

34’ Ο Ελευθεριάδης έκλεψε την μπάλα και έφτασε στην περιοχή αλλά ανακόπηκε.

34’ Παράλληλη σέντρα του Σίτο, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

39’ Πάσα του Σάλιακα στην περιοχή, έκοψε η άμυνα.

41’ Από φάουλ του Άλβαρες, σουτ του Κανελλόπουλου πάνω από τα δοκάρια.

45’ Παράλληλο γύρισμα του Σίτο, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

45’+1’ Φάουλ του Άλβαρες, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

46’ Σέντρα του Σίτο, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

46’ Δυνατό σουτ του Φερνάντεθ, που βρήκε χώρο, στο κάθετο δοκάρι.

48’ Ο Αλί Μπαμπά έκλεψε την μπάλα από τον Κάργα αλλά χρησιμοποίησε το χέρι στη διεκδίκηση της μπάλας.

51’ Σέντρα του Σάλιακα μπλόκαρε ο Τσιφτσής.

53’ Κάθετη του Παμλίδη στον Μιλιντσεάνου, βγήκε και απομάκρυνε με τα πόδια ο Τσιφτσής.

53’ Σουτ του Αλί Μπαμπά, άουτ.

54’ Κάθετη πάσα του Καρτάλη, αλλά δεν συνεννοήθηκε καλά με τον Μιλιντσεάνου.

57’ Σέντρα του Κώτσιρα, κεφαλιά του Κρεσπί, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

57’ Σέντρα του Κώτσιρα, πέρασε επικίνδυνα μπροστά από την εστία.

58’ Σουτ του Φερνάντεθ, άουτ.

60’ Κόρνερ του Καρτάλη, κεφαλιά του Κάργα, άουτ.

62’ Σουτ υπό πίεση του Μπρένερ, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων στην κλειστή γωνία του Τσιφτσή.

65’ Σέντρα του Μπρένερ σε κόρνερ ο Χριστόπουλος.

68’ Στην περιοχή ο Ελευθεριάδης αρχικά και ο Ντομίνγκεθ, δεν κατάφεραν να πιάσουν σουτ και η μπάλα απομακρύνθηκε.

72’ Σκαστή κεφαλιά του Κάργα, μπλόκαρε ο Τσιφτσής.

77’ Μακρινό φάουλ του Καρτάλη, μπλόκαρε ο Τσιφτσής και του έγινε και φάουλ από τον Πίρσμαν.

85’ Ο Σάλιακας στον Πίρμαν, σουτ στην περιοχή, άουτ.

85’ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Μπρένερ πλάσαρε και σκοράρει μετά από απομάκρυνση της μπάλας από τον Τσιφτσή σε γέμισμα του Μιλιντσεάνου!

90’+2’ Ο Νάουμετς δεν μπόρεσε να βρει τον Μπρένερ και ενώ ο ΠΑΣ έβγαινε στην κόντρα.