6.9 C
26 Ιανουαρίου 2022

Κρίμα! Μπορούσε θρίαμβο αλλά ήρθε ψυχρολουσία με την ΑΕΚ (photos)

Δεν πήρε αυτό που άξιζε στον αγωνιστικό χώρο ο ΠΑΣ Γιάννινα στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ στο “Ζωσιμάδες”.

Μετά από ένα παιχνίδι που είχε καλό ρυθμό, ο Δικέφαλος έφτασε στη νίκη με 2-1, με γκολ που σημειώθηκε στο 90ο.

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά απέδωσε αρκετά καλό ποδόσφαιρο αλλά όπως και στον αγώνα με τον Ολυμπιακό, πλήρωσε κάποιες στιγμές αδράνειας της άμυνας.

Μάλιστα το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού και χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες και από πλευράς του ΠΑΣ που θα μπορούσαν να φέρουν βαθμούς.

Γρήγορο γκολ… αλλά και γρήγορη ισοφάριση!

Με το καλησπέρα ο ΠΑΣ Γιάννινα βρέθηκε στο θέση του οδηγού στο παιχνίδι.

Ο Μήτογλου ανέτρεψε στο 1ο τον Περέα και υποδείχτηκε πέναλτι. Από την άσπρη βούλα ανέλαβε την εκτέλεση ο Ερασούσπε και δεν αστόχησε σκοράροντας για τέταρτη φορά φέτος.

Όμως η ΑΕΚ ευτύχισε να ισοφαρίσει άμεσα. Ο Κάργας απομάκρυνε με το κεφάλι, η μπάλα όμως στρώθηκε στον Άμραμπατ ο οποίος σούταρε και σκόραρε στο 9ο.

Η αναμέτρηση στη συνέχεια απέκτησε γρήγορο ρυθμό και δημιουργήθηκαν επικίνδυνες στιγμές και στις δύο εστίες.

Η ΑΕΚ έχασε μοναδική στιγμή στο 18ο όταν ο Λοντίγκιν, απέδειξε για μία ακόμη φορά γιατί είναι από τους κορυφαίους τερματοφύλακες, και σταμάτησε τα σουτ του Αραχούχο και του Τσούμπερ.

Η Ένωση είχε και ευκαιρίες με Μάνταλο και Αραούχο, ενώ με τη σειρά του ο ΠΑΣ ακούμπησε το γκολ με Μιλιτσεάνου και Κάργα.

Ακούμπησε το γκολ αλλά ψυχρολουσία στο φινάλε

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα απέδωσε αρκετά καλά στο πλάνο που είχε ο Ηρακλής Μεταξάς.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση άσκησαν πίεση στα καρέ του Στάνκοβιτς αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ.

Τα τελευταία λεπτά έκρυβαν συγκινήσεις καθώς αρχικά ο ΠΑΣ χτύπησε στην κόντρα και απείλησε ενώ η ΑΕΚ κυνήγησε το γκολ στα τελευταία λεπτά.

Αρχικά ο Εραμούσπε και ο Κάργας απομάκρυναν στο τέρμα τις προσπάθειες του Ανσαριφάρντ και του Σιμόες, αλλά τυχερός στάθηκε ο Σάκχοφ ο οποίος είχε μπει στα τελευταία λεπτά. Η μπάλα του στρώθηκε στο 90ο και σούταρε με την μπάλα να κοντράρει στον Κάργα και να ξεγελάει τον Λοντίγκιν “γράφοντας” το 1-2.

Παρά την ήττα, οι φίλαθλοι του ΠΑΣ χειροκρότησαν την προσπάθεια των παικτών που άξιζαν ένα θετικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας)

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου) – Ιορδάνης Δημητριάδης (Καστοριάς)

Τέταρτος διαιτητής: Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας)

Διαιτητής VAR: Bruno Esteves (Πορτογαλία)

Διαιτητής AVAR: Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)

Παρατηρητής: Παναγιώτης Μαυρόπουλος (Μακεδονίας).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ (69’ Μορέιρα), Σνάιντερ (84’ Παντελάκης), Μιλιτσεάνου (46’ λ.τρ. Λώλης), Περέα.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Μοχαμαντί, Μήτογλου, Βράνιες, Μισελέν (79’ Ρότα), Σιμάνσκι (60’ Ανσαριφάρντ), Σιμόες, Τσούμπερ (69’ Γκαρσία), Μάνταλος (79’ Σάκχοφ), Άμραμπατ, Αραούχο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καραχάλιος, Βράνιες, Σιμάνσκι, Μπρένερ, Περέα

1’ Ο Περέα ανατράπηκε από τον Μήτογλου και υποδείχτηκε πέναλτι. Η φάση εξετάστηκε και από το VAR.

5’ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Εραμούσπε σκόραρε στο τέταρτο φετινό του πέναλτι!

7’ Ο Μήτογλου πρόλαβε και ανέκοψε τον Μιλιντσεάνου.

9’ ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Κάργας απομάκρυνε με το κεφάλι, η μπάλα έφτασε στον Άμραμπατ ο οποίος σούταρε στην κίνηση και η μπάλα στα δίχτυα!

15’ Ο ΜΙλιντσεάνου βγήκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ αλλά ανακόπηκε σε κόρνερ από τον Μήτογλου.

18’ Ο Λοντίγκιν με διπλή απόκρουση σταμάτησε δυνατό σουτ του Αραούχο και στην επαναφορά προσπάθεια του Τσούμπερ.

22’ Σέντρα του Σάλιακα, ο Μιλιτσεάνου δεν κατάφερε να πιάσει καλά ένα εναέριο βολέ και πέρασε άουτ η μπάλα.

23’ Μακρινό σουτ του Μάνταλου άουτ.

30’ Σουτ του Αραούχο, άουτ.

35’ Κεφαλιά του Αραούχο, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

37’ Ο Αραούχο πήρε την μπάλα και σούταρε από το ημικύκλιο αλλά ο Λοντίγκιν απομάκρυνε σε κόρνερ.

45’ Φάουλ από τα πλάγια, κεφαλιά του Κάργα άουτ.

45’+4’ Σουτ του Μισελέν, άουτ.

49’ Ο Περέα προσπάθησε να μπει στην περιοχή, πιέστηκε από τον Μοχαμαντί και μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς.

53’ Φάουλ του Μάνταλου αρκετά μέτρα άουτ.

56’ Φάουλ του Σάλιακα πέρασε από πολλά σώματα η μπάλα και κατέληξε κόρνερ από παρέμβαση του Βράνιες.

59’ Ο Πίρσμαν δέχτηκε μαρκάρισμα στην περιοχή αλλά δεν υποδείχτηκε παράβαση.

63’ Κεφαλιά του Ανσαριφάρντ, πάνω στον Κάργα η μπάλα.

66’ Σουτ του Μπρένερ στην περιοχή, έπεσε στη γωνία και μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς.

67’ Ο Περέα από πάσα του Λώλη πλάσαρε στο κάθετο δοκάρι αλλά η φάση ξεκίνησε από οφσάιντ.

70’ Κόρνερ του Μορέιρα, ο Περέα το σουτ άουτ.

71’ Σουτ του Γκαρσία, αρκετά μέτρα άουτ.

76’ Γέμισμα του Σάλιακα δεν μπόρεσε να μπει στη φάση ο Σνάιντερ.

79’ Κόρνερ του Γκαρσία, κεφαλιά του Σιμόες, άουτ.

83’ Ο Μορέιρα πήρε την μπάλα από την περιοχή του ΠΑΣ και με κούρσα έφτασε λίγο έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, σούταρε άουτ.

83’ Σουτ του Ανσαριφάρντ, άουτ.

84’ Διαγώνιο σουτ του Ανσαριφάρντ, μπήκε στην φάση ο Εραμούσπε και απομάκρυνε σε κόρνερ.

85’ Φάση διαρκείας στα καρέ του ΠΑΣ, ο Κάργας απομάκρυνε στη γραμμή προσπάθεια του Σιμόες, στην εξέλιξη της φάσης σουτ του Σάκχοφ η μπάλα πάνω στον Βράνιες και άουτ.

89’ Σουτ του Ντομίνγκεθ, άουτ.

90’ ΓΚΟΛ! 1-2! Ο Σάκχοφ σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Κάργα και κατέληξε στα δίχτυα!

90’+1’ Πλασέ του Αραούχο, η μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

90’+3’ Σουτ του Μορέιρα πάνω στην άμυνα.