22.9 C
25 Ιουλίου 2021

Κόστισαν οι τραυματισμοί και αποκλείστηκε μαχόμενος! (photo)

pao pas

pao pasΚάτι σαν «πόλεμος» ήταν η ρεβάνς με τον Παναθηναϊκό για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας στο ΟΑΚΑ! Ένα ματς με δυνατά μαρκαρίσματα και ένταση!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν κατάφερε να διατηρήσει το σκορ πρόκρισης από το ματς στο «Ζωσιμάδες» αλλά και το γεγονός ότι προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός τελικά πήρε τη νίκη και την πρόκριση με σκορ 3-1.
Οι γρήγορες αναγκαστικές αλλαγές του Σιόντη και του Κάστρο, έπαιξαν το ρόλο τους και ο ΠΑΣ είχε διαφορετικό πρόσωπο στην επανάληψη, που έφερε και την πρώτη ήττα φέτος μετά από 16 αγώνες σε πρωτάθλημα και κύπελλο! Οι κυανόλευκοι αποχαιρέτησαν με ψηλά το κεφάλι τη διοργάνωση και επικεντρώνονται πλέον στις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα και τον στόχο τις επανόδου στη μεγάλη κατηγορόα, εκεί που έχει αποδείξει ότι πραγματικά ανήκει!

Κυνήγησε το γκολ και το πέτυχε…

Ο Αργύρης Γιαννίκης κατέβασε τον ΠΑΣ και στο ΟΑΚΑ με το γνωστό μοτίβο. Να πρεσάρει τους αντιπάλους από την άμυνα τους και να κυνηγήσει και ένα γκολ, και το πλάνο βγήκε.
Ο ΠΑΣ δημιούργησε φάσεις, βασιζόμενος σε αντεπιθέσεις, ενώ και ανασταλτικά τα πήγε περίφημα.
Απείλησε αρχικά με Ξύδα και Παμλίδη και ευτύχησε να φτάσει στην επίτευξη τέρματος στο 25ο. Ο Αποστολόπουλος εκτέλεσε κόρνερ, και ο Παντελάκης στην «καρδιά» της άμυνας των «πρασίνων» σκόραρε το 0-1.
Το γκολ έφερε αρχικά παγωμάρα και στη συνέχεια εκνευρισμό στον Παναθηναϊκό, που έγινε μεγαλύτερος όταν ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ γκολ του Ινσούα στο 38ο.
Το παιχνίδι έγινε στη συνέχεια νευρικό.
Ο ΠΑΣ είχε την ατυχία να δει να αποχωρούν με μυϊκό τραυματισμό ο Σιόντης και ο Κάστρο, και έχασε τη δύναμη στον άξονα αφού αποχώρησαν δύο βασικά αμυντικά χαφ.

Ασφυκτική πίεση

Στο β΄ ημίχρονο ο Παναθηναϊκός άσκησε ασφυκτική πίεση από τα πρώτα λεπτά, και ο ΠΑΣ «πλήρωσε» τα δύο γρήγορα γκολ στο 56ο με κεφαλιά του Δώνη και σουτ του Σίγκενφελντ στο 58ο.
Με το 2-1 οι πράσινοι απέκτησαν τον ενθουσιασμό και πίεσαν για το γκολ της πρόκρισης.
Οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη δεν κατάφεραν να κρατήσουν περισσότερο την μπάλα στα πόδια τους και έτσι έδιναν περισσότερη κατοχή στον Παναθηναϊκό που έφτασε στο 72ο στο 3-1 με πέναλτι του Μακέντα από ανατροπή του Μπουκουβάλα στον Γιόχανσον.
Ο Γιαννίκης έριξε τον Λεό στη μάχη καθώς ο ΠΑΣ έπρεπε να βγει επιθετικά για το γκολ που θα έφερνε την πρόκριση.
Ο ΠΑΣ προσπάθησε στα επόμενα λεπτά και με αριθμητικό πλεονέκτημα (καθώς είχε αποβληθεί ο Κουρμπέλης), αλλά δεν απέδωσαν καρπούς οι επιθετικές επιλογές.
Ο διαιτητής Παπαδόπουλος μάλιστα δεν άφησε τους παίκτες των φιλοξενούμενων να εκτελέσουν κόρνερ στο τελευταίο λεπτό, διεκδικώντας κάτι στην τελευταία φάση!

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Νικολαΐδης (Μακεδονίας) – Καλύβας (Φθιώτιδας)
4ος: Γκάμαρης (Αθηνών)
Παρατηρητής: Φαντόπουλος (Πειραιά)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Σένκεφελντ, Δώνης, Μακέντα (83′ Κολοβέτσιος), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (80′ Χατζηθεοδωρίδης), Μπουζούκης (46′ Περέα), Κουρμπέλης, Πούγγουρας.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Γιαννίκογλου, Μπουκουβάλας, Παντελάκης, Καρτάλης, Κρίζμαν, Παμλίδης, Κάστρο (43′ λ.τρ. Νικολιάς), Σιόντης (22′ λ.τρ. Λιάσος), Ξύδας (75′ Λεό), Σκόνδρας, Αποστολόπουλος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κάστρο, Ινσούα, Μπουκουβάλας, Κουρμπέλης, Μακέντα, Γιαννίκογλου, Καρτάλης, Δώνης, Παντελάκης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Κουρμπέλης (2η κίτρινη στο 77ο)

1′ Σουτ του Κάστρο άουτ.
4′ Σέντρα του Αποστολόπουλου, μπλόκαρε ο Διούδης.
11′ Σουτ του Σένκεφελντ η μπάλα γκέλαρε στο χλοοτάπητα και μπλόκαρε ο Γιαννίκογλου.
13′ Ο Ξύδας στην περιοχή, προσπάθησε να πλασάρει, αλλά ο Διούδης απομάκρυνε.
13′ Κεφαλιά του Μακέντα, άουτ.
16′ Ο Σκόνδρας απομάκρυνε γέμισμα του Ζαχίντ.
20′ Διαγώνιο σουτ του Μπουζούκη, άουτ.
21′ Σουτ του Γιόχανσον, άουτ.
24′ Ο Παμλίδης άφησε στον Ξύδα στην περιοχή, ο Ινσούα έβαλε την κόντρα και κατέληξε κόρνερ.
25′ ΓΚΟΛ! 0-1! Από κόρνερ του Αποστολόπουλου, κεφαλιά του Παντελάκη στην «καρδιά» της άμυνας, η μπάλα στα δίχτυα!
26′ Ο Αποστολόπουλος απομάκρυνε με το κεφάλι σέντρα.
29′ Φάουλ από διαγώνια θέση του Αποστολόπουλου, μπλόκαρε ο Διούδης.
32′ Φάουλ του Μακέντα, η μπάλα στο πρόσωπο του Μπουκουβάλα.
33′ Ακυρώθηκε γκολ του Ινσούα ως οφσάιντ.
36′ Σουτ του Ξύδα, μπλόκαρε ο Διούδης.
41′ Σέντρα από πλάγια του Χατζηγιοβάνη, μπλόκαρε ο Γιαννίκογλου.
48′ Σουτ του Καρτάλη, άουτ.
49′ Ο Μπουκουβαλας, ανέκοψε τον Ζαχίντ στην περιοχή.
50′ Σέντρα του Χατζηγιοβάνη, ο Μπουκουβάλας απομάκρυνε με το κεφάλι σε κόρνερ προ του Μακέντα.
50′ Ο Περέα διεκδίκησε την μπάλα από τον Γιαννίκογλου, ο Σκόνδρας απομάκρυνε με «ψαλιδάκι»
51′ Κεφαλιά του Περέα, ο Γιαννίκογλου απομάκρυνε σε κόρνερ.
56′ ΓΚΟΛ! 1-1! Σέντρα του Ζαχίντ, ο Δώνης με κεφαλιά ισοφάρισε!
58′ Ο Μπουκουβάλας πρόλαβε με προβολή τον Γιόχανσον που έμπαινε απειλητικά.
58′ ΓΚΟΛ! 2-1! Ο Σέγκενφελντ πήρε την μπάλα από σουτ του Χατζηγιοβάνη που κόντραρε στα σώματα στην περιοχή, και από κοντά πλάσαρε εύστοχα!
66′ Σέντρα του Μακέντρα, μπλόκαρε ο Γιαννίκογλου.
70′ Ο Μπουκουβάλας ανέτρεψε τον Γιόχανσον και υποδείχτηκε πέναλτι.
72′ ΓΚΟΛ! 3-1! Εύστοχος ο Μακέντα στο πέναλτι! Στη συνέχεια υπήρξε ένταση καθώς οι παίκτες του Παναθηναϊκού πήραν τη μπάλα την οποία προσπάθησε να πάρει πίσω ο Καρτάλης!
80′ Φάουλ του Ζαχίντ από πλάγια θέση, μπλόκαρε ο Γιαννίκογλου.

– Ελάχιστος κόσμος παρακολούθησε τον αγώνα στο ΟΑΚΑ.
– Ενοχλήσεις στο πόδι ένιωσε ο Σιόντης και αποχώρησε στο 21ο.
– Στο 42ο αποχώρησε με ενοχλήσεις και ο Κάστρο.
– Αρκετές οι διαμαρτυρίες του Γιώργου Δώνη και των ανθρώπων του Παναθηναϊκού στον διαιτητή Ι. Παπαδόπουλου, στη λήξη του ημιχρόνου.