2.9 C
3 Φεβρουαρίου 2023

Λύγισε με πέναλτι-δώρο στις καθυστερήσεις (photos)

Πολύ κοντά στον βαθμό αλλά και στο να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα ήταν ο ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά μία αδράνεια και ένα πέναλτι μέσω VAR στις καθυστερήσεις, έφεραν την πρώτη ήττα στο 2023.

Ο Παναθηναϊκός απέδρασε με νίκη με σκορ 1-0, καθώς έως εκείνο το σημείο δεν είχε βρει λύσεις στην αμυντική λειτουργία του ΠΑΣ.

Ο Μπαλάν, έχασε τεράστια ευκαιρία από λάθος του Σένγκεφελντ, στο 66ο, αλλά έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι .

Ένιωσε την πίεση αλλά άντεξε

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση από τα πρώτα λεπτά και απείλησε κυρίως με Βέρμπιτς και Χουάνκαρ.

Ο Βαγιαννίδης γέμιζε την περιοχή από τα αριστερά και δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του ΠΑΣ.

Όπου χρειάστηκε ο Τσιντώτας επενέβη και κράτησε το μηδέν.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά το 20λεπτο ισορρόπησε και κράτησε περισσότερο την μπάλα, και προσπάθησε να βγει με αξιώσεις στα καρέ του Μπρινιόλι.

Δώρο του Παναθηναικού… δοκάρι… δώρο του ΠΑΣ… γκολ!

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο 45λεπτο.

Μπορεί και πάλι το τριφύλλι να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως ο ΠΑΣ έδειχνε πιο σίγουρος στον αγωνιστικό χώρο σε σχέση με το α’ ημίχρονο.

Οι παίκτες κράτησαν περισσότερο τη μπάλα, ενώ και πάλι ο Τσιντώτας έμοιαζε ανίκητος.

Στο 66ο ο ΠΑΣ μάλιστα πήγε να… κλέψει το τρίποντο αλλά ο Μπαλάν δεν εκμεταλλεύτηκε το δώρο του Σένγκεφελντ ο οποίος γλίστρησε και “πούλησε” την μπάλα. Όμως το πλασέ του Ρουμάνου κατέληξε στο δοκάρι.

Οι πράσινοι στα τελευταία λεπτά πίεσαν, αλλά ο ΠΑΣ έδειχνε ικανός να μείνει όρθιος.

Όμως στο 94ο ο Μορέιρα καθυστέρησε να απομακρύνει, και όταν το έκανε βρήκε το πόδι του Κουρμπέλη.

Μέσω VAR ο Τσαγκαράκης, έδωσε το πέναλτι και το 0-1 σημείωσε από την άσπρη βούλα ο Σπόραρ.

Παρά την ήττα και το γεγονός ότι ο ΠΑΣ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, έδειξε ότι έχει εκείνα τα στοιχεία που μπορούν να τον κρατήσουν στην κατηγορία. Αν η άμυνα το βρει και δεν δέχεται εύκολα γκολ, όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν.

Επόμενο παιχνίδι στο Αγρίνιο την Παρασκευή 20/1. Μία σημαντική αναμέτρηση κόντρα στον Παναιτωλικό.

Διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου) – Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας)

Τέταρτος διαιτητής: Μιχαήλ Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας)

Διαιτητής VAR: Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

Διαιτητής AVAR: Γεώργιος Χριστακόγλου (Χαλκιδικής)

Παρατηρητής: Δημήτριος Γκάγκας (Λάρισας)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Καραχάλιος, Μορέιρα, Παμλίδης (87’ Τζίμας), Εραμούσπε, Ριένστρα (77’ Λιάσος), Τζίνο, Μπαλάν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ (74’ Πούχατς), Πέρεθ (75’ Τσοκάι), Σένγκεφελντ, Ιωαννίδης, Μπερνάρ, Κουρμπέλης, Παλάσιος, Πούγγουρας, Βέρμπιτς (58’ Σπόραρ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πέρεθ, Ριένστρα, Μπαλάν, Μορέιρα.

1’ Σουτ του Χουάνκαρ, πάνω από τα δοκάρια.

3’ Ο Τσιντώτας έπεσε στη γωνία και απέκρουσε σουτ του Βέρμπιτς.

4’ Σουτ του Βέρμπιτς, απέκρουσε ο Τσιντώτας σε κόρνερ.

7’ Μακρινό σουτ του Μορέιρα, επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Μπρινιόλι, άουτ.

19’ Διαγώνια σέντρα του Βέρμπιτς, άουτ.

22’ Μακρινό σουτ του Μπερνάρ, άουτ.

25’ Σουτ του Μπερνάρ, πάνω στον Εραμούσπε.

29’ Ατομική ενέργεια και διαγώνιο σουτ του Βαγιαννίδη, σε κόρνερ ο Τσιντώτας.

31’ Διαγώνιο σουτ του Χουάνκαρ στην περιοχή, άουτ.

41’ Γύρισμα του Πήλιου σε κόρνερ ο Βαγιαννίδης.

42’ Διαγώνιο σουτ του Σόρια, άουτ.

45’+1’ Φάουλ του Μπερνάρ πάνω στο τείχος.

51’ Ο Ιωαννίδης το διαγώνιο σουτ στην περιοχή, απέκρουσε ο Τσιντώτας.

59’ Γύρισμα του Χουάνκαρ από τα πλάγια, ο Τσιντώτας απομάκρυνε σε κόρνερ.

61’ Φάουλ του Μορέιρα από διαγώνια θέση, κεφαλιά του Τζίνο, άουτ.

66’ Μακρινό σουτ του Καραχάλιου αρκετά μέτρα άουτ.

66’ Ο Μπαλάν έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι καθώς έχασε τη μπάλα ο Σένγκεφελντ.

79’ Σουτ του Τσοκάι, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

79’ Κεφαλιά του Κουρμπέλη άουτ.

81’ Ο Μπερνάρ από τα πλάγια το γέμισμα, απομάκρυνε ο Πήλιος.

82’ Διαγώνιο σουτ του Τζίνο, άουτ.

86’ Φάουλ του Μπερνάρ στο ημικύκλιο, άουτ.

88’ Ο Τζίνο προσπάθησε να βρει τον Τζίμα στην περιοχή, ήταν δυνατή η πάσα και βγήκε άουτ.

90’+4’ Ο διαιτητής είδε πέναλτι του Μορέιρα σε προσπάθεια να διώξει καθώς βρήκε τον Κουρμπέλη. Μέσω VAR η απόφαση.

90’+5’ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Σπόραρ σκόραρε στο πέναλτι-δώρο!

• Με μηχανοκίνητη πορεία, οι οπαδοί του ΠΑΣ Γιάννινα συνόδευσαν την ομάδα στο «Ζωσιμάδες».