12.9 C
1 Δεκεμβρίου 2022

Μέσα από τα “Χ”‘έρια του! (photos)

Ένα παιχνίδι κομμένο και ραμμένο στα χέρια του, και κατάφερε να μην πάρει τους τρεις βαθμούς ο ΠΑΣ Γιάννινα!

Το 2-2 με τον ΟΦΗ στο “Ζωσιμάδες” δείχνει ξεκάθαρα ότι η ενίσχυση της ομάδας είναι μονόδρομος!

Κυρίως η άμυνα δεν μπορεί! Δέχεται γκολ, και όχι μόνο ένα, σε κάθε ματς, και έτσι πολύτιμοι βαθμοί χάνονται!

Τι και αν προηγήθηκε δύο φορές σε κομβικά σημεία ο ΠΑΣ, η πικρή γεύση μένει με το σφύριγμα της λήξης σχεδόν σε κάθε αγώνα! Αποτέλεσμα; Αποκαρδιωτική συγκομιδή βαθμών, και αγωνία για τη συνέχεια!

Δεν χάνονται τέτοια ματς! Είναι έγκλημα το πως καταφέρνει ο ΠΑΣ να πετάει στα σκουπίδια τις ευκαιρίες!

Ακολουθεί τελικός παραμονής με τον Ιωνικό στη Νίκαια! Περιττό να γραφτεί ότι απαγορεύεται η ήττα την επόμενη Κυριακή!

Δημιουργός ο Μορέιρα… εκτελεστής ο Ροσέρο

Το πολύ ωραίο σε εκτέλεση γκολ του Ροσέρο στο 19ο, έκανε τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο.

Η συνεργασία με τον Μορέιρα έφερε το ζητούμενο, σε μία αναμέτρηση που υπήρχαν καλές στιγμές εκατέρωθεν.

Τόσο ο Μανδάς από πλευράς ΟΦΗ, όσο και ο Πρίορ, χρειάστηκε να επέμβουν σε αρκετές στιγμές στον αγώνα, σε ένα ματς που είχε καλό ρυθμό.

Τιμωρήθηκε…

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ πλήρωσε το γεγονός ότι δεν “καθάρισε” τον αγώνα! Σπατάλησε ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ και δέχτηκε ισοφάριση σε ανύποπτο χρόνο. Ήταν το 56ο όταν ο Τοράλ δεν αστόχησε απέναντι στον Πριόρ.

Παρά την “κρυάδα” της ισοφάρισης ο ΠΑΣ ευτύχησε να φτάσει στο 2-1 με τον Μπάλαν να ντύνεται… Μπάλακ και να “εκτελεί” τον Μανδά στο 76ο από ασίστ του Μπιλμπάο.

Και ενώ όλα έμοιαζαν ιδανικά και ο ΠΑΣ ήταν κοντά σε μία δύσκολη νίκη, ο Ντιουσέ με άπιαστο σουτ στο 89ο… έφερε το 2-2 και τη μοιρασιά των βαθμών που μπορεί και να είναι ένα δίκαιο αποτέλεσμα με βάση την εικόνα των ομάδων.

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Βοηθοί: Παντελής Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής) – Μιχαήλ Νιδριώτης (Αθηνών)

Τέταρτος διαιτητής: Φώτιος Πολυχρόνης (Πιερίας)

Διαιτητής VAR: Ανδρέας Γκάμαρης (Αθηνών)

Διαιτητής AVAR: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών)

Παρατηρητής: Δημήτριος Γκάγκας (Λάρισας)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Πριόρ, Σόρια, Εραμούσπε, Κιάκος, Παντελάκης, Μπιλμπάο, Καραχάλιος, Τζίμας (75’ Μπαλάν), Μορέιρα (88’ Μπαγκαλιάνης), Ροσέρο, Παμλίδης (64’ Ριένστρα).

ΟΦΗ (Νίκος Νόμπλιας): Μανδάς, Λάρσον, Μαρινάκης (46’ Τζου), Γκερέρο, Ντίκο (30’ λ.τρ. Ντουρμισάι), Βούρος, Διαμαντής (80’ Γιαννούλης), Τοράλ (71’ Ντιουσέ), Περέα (80’ Καμάου), Μεγιάδο, Μπαλογιάννης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καραχάλιος

1’ Μετά από λάθος γύρισμα, ο Ροσέρο σούταρε στην περιοχή, απόκρουση του Μανδά σε κόρνερ.

9’ Σουτ του Μπαλογιάννη στην περιοχή πάνω από τα δοκάρια.

10’ Εκτέλεση φάουλ του Γκερέρο, άουτ η μπάλα.

14’ Από κόρνερ του Μπιλμπάο, κεφαλιά του Παντελάκη, προλαβαίνει την έξοδο του Μανδά, αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.

19’ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Μορέιρα στην περιοχή την ασίστ στον Ροσέρο ο οποίος από κοντά στέλνει στα δίχτυα!

21’ Σουτ του Ντίκο, η μπάλα κόντραρε και ο Πριόρ μπλόκαρε.

23’ Ατομική ενέργεια του Μπαλογιάννη, από τα πλάγια το σουτ, μπλόκαρε ο Πριόρ.

26’ Σέντρα του Μπαλογιάννη, κεφαλιά του Γκερέρο, άουτ.

33’ Κεφαλιά του Μπαλογιάννη, ο Πρίορ απέκρουσε στη γωνία και απομάκρυνε ο Μπιλμπάο.

36’ Ο Παμλίδης στην περιοχή σούταρε πάνω στα σώματα.

38’ Μακρινό σουτ του Περέα, άουτ.

39’ Ο Σόρια βρήκε τον Παμλίδη στην περιοχή ο οποίος καθυστέρησε και κόπηκε από τον Λάρσον σε κόρνερ.

45’+1’ Ο Σόρια απομάκρυνε σε κόρνερ παράλληλη σέντρα του Λάρσον.

45’+3’ Κεφαλιά του Περέα, πάνω από τα δοκάρια.

48’ Σέντρα σουτ του Τοράλ, άουτ.

49’ Παράλληλη σέντρα του Μορέιρα, ο Ροσέρο έχασε το κοντρόλ και χάθηκε η ευκαιρία.

51’ Σουτ στην κίνηση του Σόρια άουτ.

56’ ΓΚΟΛ! 1-1! Συνδυασμός των παικτών του ΟΦΗ, ο Τοράλ βρέθηκε απέναντι από τον Πριόρ, από μπαλιά του Γκερέρο και δεν αστόχησε!

60’ Από λάθος του Μανδά, ο Ροσέρο σε θέση βολής πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα.

67’ Κεφαλιά του Γκερέρο, άουτ.

70’ Ο Ροσέρο την ατομική ενέργεια στην περιοχή, έκανε κατάχρηση ντρίμπλας και κόπηκε.

76’ ΓΚΟΛ! 2-1! Παράλληλη σέντρα του Μπιλμπάο, ο Μπάλαν από κοντά με σουτ στην κίνηση σκοράρει!

81’ Παράλληλη σέντρα του Λάρσον, προβολή του Ντουρμισάι, άουτ.

82’ Παράλληλη σέντρα του Ριένστρα πέρασε ανεκμετάλλευτη.

89’ ΓΚΟΛ! 2-2! Σουτ-κεραυνός του Ντιουσέ από το ημικύκλιο, η μπάλα στα δίχτυα!

• Κίτρινη κάρτα δέχτηκε ο Γενικός Αρχηγός του ΠΑΣ, Μπάμπης Καρβέλης για διαμαρτυρία σε φάση που έγινε φάουλ στον Καραχάλιο που δεν δόθηκε.