9.7 C
18 Απριλίου 2021

Με κεκτημένη ταχύτητα ο ΠΑΣ, όλο και ψηλότερα! (photos)

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν τα play out ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα, που συνεχίζει με κεκτημένη ταχύτητα από την κανονική περίοδο.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη κατάφερε να πάρει την πολύτιμη νίκη με σκορ 1-0 επί του Ατρόμητου στο “Ζωσιμάδες” και ανέβηκε στους 34 βαθμούς.

Η αναμέτρηση είχε πολύ καλό ρυθμό, κλασσικές ευκαιρίες αλλά και δυνατές μονομαχίες.

Ο Εραμούσπε σημείωσε το νικηφόρο τέρμα  ενώ ο Παμλίδης θα μπορούσε να είχε “καθαρίσει” το ματς αν δεν αστοχούσε σε πέναλτι ενώ είχε και οριζόντιο δοκάρι.

Εξαιρετικός ο ΠΑΣ! Γκολ, δοκάρι και χαμένο πέναλτι!

Πολύ καλό ρυθμό, θέαμα και αρκετές φάσεις είχε το α’ ημίχρονο.

Και οι δύο ομάδες κυνήγησαν το γκολ και έφταναν με αξιώσεις στα καρέ.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη είχε οριζόντιο δοκάρι στο 19ο με κεφαλιά Παμλίδη.

Ο Ατρόμητος στο 25ο άγγιξε το γκολ με τον Μάτιτς να κάνει τη σέντρα αλλά να μην μπορεί ο Μανούσος να βρει την μπάλα σε σχεδόν κενή εστία. Στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Γκάλο, εξουδετέρωσε ο Λοντίγκιν.

Στο 32ο ο Εραμούσπε με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για τον ΠΑΣ.

Οι «κυανόλευκοι», που μετά το 1-0 είχαν το μομέντουμ, έχασαν την ευκαιρία να πάνε με δύο γκολ στα αποδυτήρια. Ο Κάστρο ανατράπηκε στην περιοχή και υποδείχτηκε πέναλτι στο 44ο΄. Ο Μανδάς όμως «διάβασε» την εκτέλεση πέναλτι του Παμλίδη και απέκρουσε.

Απειλήθηκε αλλά το διαχειρίστηκε

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόφαση τους και προσπάθησαν να πάρουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχαν οριζόντιο δοκάρι στο 61ο με τον Μανούσο.

Ο Αργύρης Γιαννίκης έβαλε στο παιχνίδι Λιάσο και Μπρένερ που βελτίωσαν την εικόνα του ΠΑΣ.

Και οι δύο ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό ψάχνοντας το γκολ και μπορεί να μην είχε τις φάσεις του α’ ημιχρόνου, υπήρχε σασπένς.

Ο Ατρόμητος είχε σημαντική ευκαιρία στο 75ο πλασάροντας άουτ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα συμπλήρωσε πέντε παιχνίδια αήττητος διατηρώντας και ανέπαφη την εστία του!

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας) – Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου)

Τέταρτος διαιτητής: Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας)

Διαιτητής VAR: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)

Διαιτητής AVAR: Παντελής Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής)

Παρατηρητής: Δημήτριος Κύρκος (Θεσπρωτίας)

Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Πίρσμαν, Κάργας, Εραμούσπε, Κάστρο, Καρτάλης, Παμλίδης (75’ Μπρένερ), Ελευθεριάδης (65’ Λιάσος), Ντομίνγκεθ, Μιλιντσεάνου (88’ Παντελάκης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γκάλο (71’ Αγκάγιεφ), Γκαλβάο, Γούτας, Μαυρομμάτης, Χαρίσης, Κιβρακίδης, Σάλομον (71’ Ούμπιδες), Ενσικουλού (79’ Χριστοδουλόπουλος), Μανούσος (80’ Εντομβόγνι), Μάτιτς (52’ Μουνίθ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σάλιακας, Καρτάλης, Χαρίσης, Μαυρομμάτης

7’ Σέντρα του Καρτάλη από τα πλάγια, κεφαλιά του Παμλίδη, άουτ.

10’ Ο Ενσικουλού πρόλαβε και ανέκοψε σε κόρνερ του Παμλίδη στην περιοχή.

11’ Μετά από κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Κάργα ο οποίος σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

13’ Σουτ-κεραυνός του Χαρίση, ελάχιστα άουτ.

15’ Μακρινό σουτ του Καρτάλη, με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε ο Μανδάς.

16’ Φάουλ του Γκάλο, κεφαλιά του Γούτα, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Λοντίγκιν.

17’ Σουτ του Μανούσου στην περιοχή, άουτ.

18’ Ο Πίρσμαν πάσαρε στον Ντομίνγκεθ στην περιοχή, έκοψε ο Γούτας σε κόρνερ.

19’ Σέντρα του Κάστρο, κεφαλιά του Παμλίδη στο οριζόντιο δοκάρι.

25’ Ο Μάτιτς μπήκε στην περιοχή, την σέντρα η οποία πέρασε ανεκμετάλλευτη καθώς δεν πρόλαβε ο Μανούσος που βρέθηκε σε κενή εστία. Στην εξέλιξη της φάσης σουτ του Γκάλο, ο Λοντίγκιν απέκρουσε και ο Εραμούσπε απομάκρυνε σε κόρνερ.

30’ Παράλληλη σέντρα του Καρτάλη, απομάκρυνε ο Γκαλβάο.

30’ Δυνατό σουτ του Κάστρο πάνω στα σώματα.

32’ ΓΚΟΛ! 1-0! Από φάουλ του Καρτάλη, κεφαλιά του Εραμούσπε στην «καρδιά» της άμυνας, απέκρουσε ο Μανδάς με τα πόδια, η μπάλα ήρθε πάλι στον Εραμούσπε ο οποίος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ!

35’ Ο Μανδάς πρόλαβε εγκαίρως και απέκρουσε βαθιά μπαλιά στον Μιλιντσεάνου.

36’ Παράλληλη σέντρα του Γκάλο, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

38’ Ο Σάλομον πρόλαβε μπαλιά του Μιλιντσεάνου στον Καρτάλη.

38’ Σέντρα του Καρτάλη, μπλόκαρε ο Μανδάς.

40’ Ο Σάλιακας από πλάγια, απομάκρυνε η άμυνα.

43’ Ο Παμλίδης πάσαρε στον Κάστρο ο οποίος  «τσίμπησε» την μπάλα και ανατράπηκε από τον Μαυρομμάτη. Υποδείχτηκε πέναλτι.

45’ Ο Παμλίδης εκτέλεσε το πέναλτι το οποίο απέκρουσε ο Μανδάς.

45’+1’ Σέντρα σουτ του Καρτάλη, μπλόκαρε ο Μανδάς.

47’ Ο Κάργας έβαλε την κόντρα και απέκρουσε μπαλιά του Χαρίση στον Μάτιτς.

48’ Ο Μιλιντσεάνου μπήκε στην περιοχή από πλάγια πάσαρε στην έξοδο του Μανδά, αλλά δεν πρόλαβε ο Παμλίδης.

54’ Εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ από διαγώνια θέση, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

55’ Σέντρα του Σάλιακα, μπλόκαρε ο Μανδάς.

57’ Σέντρα σουτ του Κυβρακίδη, άουτ.

58’ Προσπάθεια του Μιλιντσεάνου μέσα στην περιοχή σούταρε άουτ από πλάγια θέση.

61’ Σέντρα του Γκάλο, κεφαλιά του Μανούσου, στο οριζόντιο δοκάρι.

62’ Φάουλ του Γκάλο από τα πλάγια, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

64’ Σέντρα του Ελευθεριάδη, ο Καρτάλης άφησε στον Μιλιτσεάνου, το σουτ στην περιοχή άουτ.

69’ Σουτ του Καρτάλη έπεσε στη γωνία και απέκρουσε ο Μανδάς στην εξέλιξη της φάσης λάθος πάσα του Μιλιντσεάνου.

75’ Ο Ενσικουλού πήρε την μπάλα στην περιοχή από σέντρα του Μουνίθ, πρόλαβε την έξοδο του Λοντίγκιν, το πλασέ άουτ.

90’+4’ Παράλληλη σέντρα του Χριστοδουλόπουλου, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.