1.6 C
Ιωάννινα
29 Νοεμβρίου 2022
ΜΠΑΣΚΕΤ

Με στόχο τη διατήρηση του αήττητου ο Βίκος Ιωαννίνων

Με στόχο το «6 στα 6» θα κατέβει στο παρκέ ο Βίκος Ιωαννίνων το Σάββατο.

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής, η ομάδα του Νίκου Κωστόπουλου, υποδέχεται την Αναγέννηση Καρδίτσας, με ώρα έναρξης στις 17:00.

Ο ΑΓΣΙ, αν και ουραγός, θέλει να ολοκληρώσει με αξιοπρέπεια τη φετινή σεζόν. Επόμενος σταθμός είναι η Βέροια για την αναμέτρηση κόντρα στον Φίλιππο.

Δυνατή αναμέτρηση αναμένεται ανάμεσα στη Δόξα Λευκάδας και τα Τρίκαλα Basket.

 

Το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Ανδρών συνεχίζεται σήμερα με τα παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής. Τέσσερις αναμετρήσεις από τους ομίλους του Νότου θα διεξαχθούν την Κυριακή (20/11), ενώ δύο από τους ομίλους του Βορρά έχει προγραμματιστεί να γίνουν στις 23 και 30 Νοεμβρίου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές:

1ος Όμιλος

Σάββατο 19/11

Μετς 17.00 Παγκράτι-Ένωση Ιλίου Γεράνιος-Τζίμης-Κούλης Κ. (Μπουρνάς)

Ζωγράφου 17.00 ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Αχαγιά 82 Ασλανίδης-Κατσαπρακάκης-Χατζημάρκος (Παππάς)

Α΄Κροίσος Πέρσης 17.00 Μίλων-Εθνικός Σπυρόπουλος-Αργυρούδης-Αντωνιάδης (Κυρτάτας)

Κυριακή 20/11

Χ. Αγγουράκης 13.30 Δάφνη Δ.-Φανάρια Νάξου Σκανδαλάκης-Κουτσοδήμος-Ξυλάς (Παπαφωτίου

Αντ. Φώτσης 13.30 Ηλυσιακός-Μύκονος Νάστος-Ρίζος-Μπακετέα (Ζώης)

Παν. Αλεξιώτισσα 14.30 Αίολος Αγυιάς-ΝΕΟ Ληξουρίου Αποστολίδης Β.-Μπούκας-Βελέντζας (Δημόπουλος)

Βαθμολογία

(σε 6 αγώνες)

1.Μίλωνας 12 (6-0)

2.Εθνικός Πειραιά 10 (4-2)

3.Παγκράτι 10 (4-2)

4.Μύκονος 9 (4-1)

5.Αίολος Αγυιάς 9 (3-3)

6.Δάφνη Δαφνίου 8 (2-4)

7.Ηλυσιακός 8 (2-4)

8.ΕΦΑΟ Ζωγράφου 7 (3-1)

9.ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια 7 (2-3)

10.Ένωση Ίλιου 7 (1-5)

11.Αχαγιά 82 6 (1-4)

12.ΝΕΟΛ 6 (1-4)

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου με τη νικήτρια να ανέρχεται στην Α2 Ανδρών

**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι αουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική

*** Οι δύο τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται κατευθείαν στην Γ’ Εθνική

2ος Όμιλος

Σάββατο 19/11

Β’ Πεύκης 17.00 Πεύκη-ΑΟΚ Χανιά Καρακάσης-Λιότσιος-Ελ Ανύ (Ζερβούδης)

Σοφία Μπεφόν 17.00 Π. Φάληρο-Πανελευσινιακός Τηγάνης-Φραγκούλης-Μαρτινάκος (Ηπιώτης)

Αγ. Θωμά 17.00 Δούκας-Αιγάλεω Κούλης Χ.-Σιδέρης-Λεβεντάκος (Φαλούκας)

Διαγόρα 15.00 ΓΣ Διαγόρας Ρόδου-Πρωτέας Β. Στρέμπας-Κονταράτος-Παπαδόπουλος Χρ. (Ξάνθος)

Εσπέρου 17.30 Έσπερος Καλλιθέας-ΑΕ Ν. Κηφισιάς Καλογερόπουλος-Φασόλης-Τεφτίκης (Παυλόπουλος)

Κυριακή 20/11

Α. Βαρίκας 17.00 Πανιώνιος-ΟΦΗ Παντελίδης-Αγγελής-Καραμπιτσάκος (Τηγάνης)

Η Βαθμολογία

(σε 6 αγώνες)

1.Πανιώνιος 12 (6-0)

2.Πανελευσινιακός 11 (5-1)

3.Πρωτέας Βούλας 10 (4-2)

4.Αιγάλεω 10 (3-2)

5.Παλαιό Φάληρο 10 (4-2)

6.Δούκας 9 (3-3)

7.ΟΦΗ 9 (3-3)

8.Διαγόρας Ρόδου 8 (2-4)

9.ΑΕΝ Κηφισιάς 7 (2-3)

10.Έσπερος Καλλιθέας 7 (1-5)

11.Πεύκη 6 (1-4)

12.ΑΟΚ Χανιά 6 (0-6)

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου με τη νικήτρια να ανέρχεται στην Α2 Ανδρών

**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι άουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική

*** Οι δύο τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται κατευθείαν στην Γ’ Εθνική

3ος Όμιλος

Σάββατο 19/11

Λευκάδας 17.00 Δόξα Λευκάδας-Τρίκαλα Basket Καρπάνος-Κανελλόπουλος-Μακρόπουλος (Θεοδωρόπουλος)

Βικέλας Μακρ. 17.00 Φίλιππος Β.-ΑΓΣ Ιωαννίνων Δολγύρας-Γιαννούλης-Μπουγλός Ι. (Παπαδόπουλος Θ.)

Χαλκιοπούλειο 17.00 Έσπερος ΓΣ Λαμίας-Νίκη Βόλου Σαρακενίδης-Καντερές-Τσάνταλη (Χριστοδούλου Γ.)

Ιωαννίνων (Ν) 17.00 Βίκος Ιωαννίνων-Αναγέννηση Καρδίτσας Παπανικολάου-Σιταρίδης-Λυγούρας (Καραδήμας)

Βόλου 17.00 Ολυμπιακός Β.-Ναύαρχος Βότσης Ελευθεριάδης-Εκίζογλου-Θεοδωρίδης (Τσιργούλας)

Ρεπό: Πρωτέας ΦΟ Γρεβενών

Η βαθμολογία

(σε 6 αγώνες)

1.Εσπερος Λαμιας 12 (6-0)

2.Βίκος Ιωαννίνων* 10 (5-0)

3.Φίλιππος Βέροιας 10 (4-2)

4.Τρίκαλα Basket* 9 (4-1)

5.Νίκη Βόλου* 9 (4-1)

6.Δόξα Λευκάδας* 9 (4-1)

7.Πρωτέας Γρεβενών 7 (1-5)

8.Αναγέννηση Καρδίτσας 7 (1-5)

8.Ναύαρχος Βότσης 7 (1-5)

10.Ολυμπιακός Βόλου* 5 (0-5)

11.ΑΓΣ Ιωαννίνων* 5 (0-5)

*Έχουν κάνει το ρεπό τους

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου με τη νικητρια να ανέρχεται στην Α2 Ανδρών

**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι αουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική

***Η τελευταία ομάδα υποβιβάζεται κατευθείαν στην Γ’ Εθνική

4ος Όμιλος

Σάββατο 19/11

Μακεδονικού 17.00 Μακεδονικός-Σταυρούπολη Πουρσανίδης Κ.-Σελεβός-Κωνσταντινέλλης (Παπαδόπουλος Ι.)

Φ. Αμοιρίδης 17.00 Λεύκιππος Ξάνθης-Ευκαρπία Παπαγερίδης-Χατζηχαρίσης-Χατζηκώστας (Στουπίδης)

Σερρών 17.00 Πανσερραϊκός-Μαχητές Πειραματικό Ευφραιμίδης Σ.-Παπαγεωργίου-Χρυσάφης (Δραγκίογλου)

Tετάρτη 23/11

Πολυγύρου 18.30 Πολύγυρος-ΧΑΝΘ Ξενικάκης-Κατωτικίδης-Νέδογλου (Θωμόπουλος)

Τετάρτη 30/11

Γέφυρας 19.30 Γέφυρα-ΔΕΚΑ

Η βαθμολογία

(σε 6 αγώνες)

1.Μακεδονικός 10 (5-1)

2.Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 10 (5-1)

3.Λεύκιππος Ξάνθης 10 (4-2)

4.ΚΣ Γέφυρας* 9 (4-1)

5.Ερμής Λαγκαδά 9 (3-3)

6.Πανσερραϊκός* 8 (3-2)

7.ΧΑΝΘ 8 (3-3)

8.ΔΕΚΑ* 8 (3-2)

9.Σταυρούπολη ΕΚ* 6 (1-4)

10.ΠΣ Ευκαρπίας* 5 (0-5)

11.ΑΟ Πολυγύρου* 5 (0-5)

* Έχουν κάνει το ρεπο τους

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου με τη νικήτρια να ανέρχεται στην Α2 Ανδρών

**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι αουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική

***Η τελευταία ομάδα υποβιβάζεται κατευθείαν στην Γ’ Εθνική

Κώστας Γεωργιάδης

Related posts

MVP o Νάσος Γκρέκας

Κώστας Γεωργιάδης

Εφηβικό: Η δράση του Σαββατοκύριακου (26-27/11)

Κώστας Γεωργιάδης

Β’ ΕΣΚΑΒΔΕ: Η 2η αγωνιστική στον Α’ Όμιλο και η πρεμιέρα του Γ’

Κώστας Γεωργιάδης