4.9 C
30 Νοεμβρίου 2021

“Μπλόκο” στην Ριζούπολη (photos)

Την πρώτη του ήττα σε εκτός έδρας παιχνίδι γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 στη Ριζούπολη από τον Απόλλωνα, σε ένα παιχνίδι που  μοιραίος στάθηκε ο Περέα ο οποίος έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις!

Μία τζάμπα ήττα που ήρθε με ένα γκολ που προήλθε από κόντρες στην περιοχή, και με έναν Απόλλωνα που δεν ήταν καλύτερος αλλά έπαιξε ψυχωμένα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πλήρωσε μία στιγμή αδράνειας και “πέταξε” στο 93ο τον βαθμό της ισοπαλίας.

Πλέον η ομάδα καλείται να βρει τα ψυχικά αποθέματα και να ψάξει την επιστροφή στους βαθμούς στα επόμενα παιχνίδια που μόνο εύκολα δεν είναι.

Κακός ρυθμός

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στο α’ ημίχρονο με μετρημένες φάσεις.

Και οι δύο ομάδες έριξαν κυρίως στην άμυνα το βάρος.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τη δύναμη και την ταχύτητα του Περέα, χωρίς όμως να καταφέρει να γίνει ιδιαίτερα επικίνδυνος.

Σε γενικές γραμμές το θέαμα ήταν μέτριο και κυριάρχησε η δύναμη και τα λάθη.

Τυχερός στο γκολ ο Απόλλωνας, μοιραίος ο Περέα!

Απέκτησε περισσότερο ρυθμό το παιχνίδι στην επανάληψη και είχε περισσότερες συγκινήσεις.

Η τύχη ευνόησε τους γηπεδούχους που στην μία και μοναδική ευκαιρία που είχαν στο ματς, την μετέτρεψαν σε γκολ στο 48ο όταν μετά από κόρνερ, κεφαλιά του Μαρτίνες στην περιοχή, ο Πίσρμαν απομάκρυνε, η μπάλα βρήκε τον Εραμούσπε και στρώθηκε στον Ιωαννίδη ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει από κοντά.

Ο ΠΑΣ βρήκε τον τρόπο στη συνέχεια να πάρει τον έλεγχο του αγώνα αλλά δυσκολεύονταν να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ.

Η είσοδος του Μίνα και του Παντελάκη, όπως με τον Ατρόμητο, έκαναν πιο κινητικούς τους φιλοξενούμενους οι οποίοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 85ο όταν ο Μίνα έπιασε ωραίο σουτ στην κίνηση το οποίο απέκρουσε δύσκολα ο Κότσαρης.

Στο 93ο ήρθε η μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΣ για την ισοφάριση. Ο Μπαξεβανίδης έκανε χέρι και υποδείχτηκε πέναλτι.

Όμως ο Περέα νικήθηκε από τον Κότσαρη ο οποίος απέκρουσε και έδωσε την πρώτη φετινή νίκη στην ελαφρά ταξιαρχία.

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)

Βοηθοί: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών) – Γεώργιος Στεφανής (Καρδίτσας)

Τέταρτος διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)

Διαιτητής VAR: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Διαιτητής AVAR: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

Παρατηρητής: Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Τουτουαρίμα, Ντομίνγκες, Άλβες (46’ Λισγάρας), Φατιόν, Παμλίδης (79’ Βιτλής), Κάστρο, Τσιλούλης (90’ Ντεντάκης), Ντάουντα (46’ Ιωαννίδης), Φαν Λα Πάρα (46΄Μαρτίνες).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε (80’ Παντελάκης), Πίρσμαν, Καραχάλιος (80’ Μίνα), Καργας, Σνάιντερ (64’ Μπρένερ), Μιλιντσεάνου (46’ Π. Τριάδης), Γκαρντάβσκι (46’ Μορέιρα), Ντομίνγκεθ, Περέα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φατιόν, Κάστρο, Γκαρντάβσκι, Περέα, Μπρούνο Άλβες, Λισγάρας, Ντομίνγκεθ

1’ Σουτ του Καραχάλιου άουτ.

8’ Διαγώνιο σουτ του Παμλίδη, άουτ.

12’ Εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα που προσπάθησε να φέρει την μπάλα στην περιοχή, η οποία όμως κατέληξε άουτ.

14’ Ατομική ενέργεια του Περέα ο οποίος με κούρσα πήρε την μπάλα από το κέντρο και μπήκε στην περιοχή, η σέντρα-σουτ από πλάγια θέση όμως πέρασε ανεκμετάλλευτη.

23’ Μακρινό σουτ του Σνάιντερ, άουτ.

28’ Κεφαλιά του Ντομίνγκες, προσπάθησε ο Παμλίδης να κάνει την προβολή, πέρασε άουτ η μπάλα.

29’ Μακρινό σουτ του Γκαρντάβσκι, άουτ.

44’ «Χλιαρό» σουτ του Μιλιντσεάνου, άουτ.

47’ Ο Μορέιρα βγήκε στην κόντρα αλλά δεν έκανε καλή πάσα.

47’ Σέντρα του Τσιλούλη, σε κόρνερ απομάκρυνε ο Σάλιακας.

48’ ΓΚΟΛ! 1-0! Από κόρνερ του Ντομίνγκες, κεφαλιά του Μαρτίνες, απόκρουση στη γραμμή του Πίρσμαν, η μπάλα βρήκε στον Εραμούσπε και ο Ιωαννίδης που παραμόνευε και από κοντά σκόραρε παρά την προσπάθεια του Λοντίγκιν.

58’ Σουτ του Φατιόν, πάνω από την εστία.

67’ Γύρισμα χωρίς ισορροπία του Περέα στην περιοχή, πέρασε ανεκμετάλλευτη η φάση.

69’ Γυριστό σουτ του Παμλίδη, άουτ.

70’ Κακό σουτ του Τριάδη, άουτ.

73’ Σέντρα του Τριάδη, απομάκρυνε σε κόρνερ ο Τουτουαρίμα προ του Περέα.

85’ Γύρισμα του Περέα, γυριστό σουτ στην κίνηση του Μίνα, σε κόρνερ απέκρουσε ο Κότσαρης.

90’+2’ Φάουλ του Σάλιακα η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

90’+2’ Χέρι στην περιοχή του Μπαξεβανίδη πέναλτι.

90’+3’ Ο Περέα εκτέλεσε το πέναλτι αλλά έπεσε στη γωνία ο Κότσαρης και απέκρουσε.

• Κατά του ρατσισμού είναι αφιερωμένη η 7η αγωνιστική.
  • Περίπου 100 φίλοι του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Γεώργιος Καμάρας».