16.1 C
Ιωάννινα
28 Σεπτεμβρίου 2022
ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Μόναχο 2022: Το πρόγραμμα του 26ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Το 26ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου ξεκινάει στις 15 Αυγούστου στο Μόναχο. Η Γερμανία όπως και το το 1986 στη Στουτγάρδη, το 2002 στο Μόναχο και το 2018 στο Βερολίνο είναι έτοιμη να υποδεχθεί το κορυφαίο γεγονός της Ηπείρου.

Η πανδημία του covid-19 στέρησε σε αθλητές και αθλήτριες, τη διοργάνωση, που ήταν προγραμματισμένη για το Παρίσι και πλέον οι κορυφαίοι της Ευρώπης αναμένουν με μεγάλο ενδιαφέρον τους αγώνες του Μονάχου. Το επταήμερο πρόγραμμα των αγώνων αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον, σε μια χρονιά, όπου έχει προηγηθεί και το Παγκόσμιο ανοιχτού στο Όρεγκον.

Οι φίλοι του στίβου στην Ελλάδα θα έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν τους αγώνες μέσα από τη συχνότητα της ΕΡΤ με ζωντανές πρωινές και απογευματινές μεταδόσεις, αλλά και μέσα από το Livestreaming της Ελληνικής Τηλεόρασης.

Δείτε το πρόγραμμα των Αγώνων (ώρες Ελλάδος)

1η ημέρα – Δευτέρα (15/8)

11.00 Σφαιροβολία (Α) πρ.

11.05 100 μ. 10αθλο

11.25 Επί κοντώ (Γ) πρ. Στεφανίδη, Πόλακ

11.30 Μαραθώνιος (Γ) Τελικός

11.40 100 μ. (Α) πρ.

11.50 Μήκος 10αθλο

12.05 100 μ. (Γ) πρ. Σπανουδάκη

12.20 Σφαιροβολία (Γ) πρ.

12.30 Μαραθώνιος (Α) τελικός

13.10 Μήκος (Α) πρ. Τεντόγλου

13.40 Σφαιροβολία 10αθλο

Απόγευμα

19.15 Δισκοβολία (Γ) πρ. Α΄ γκρουπ Αναγνωστοπούλου

19.30 Ύψος 10αθλο

20.00 400 μ. (Α) πρ.

20.25 Δισκοβολία (Γ) πρ. Β΄ γκρουπ Αναγνωστοπούλου

20.35 400 μ. (Γ) πρ.

21.05 Τριπλούν (Α) πρ. Τσιάμης, Πανταζής, Ανδρικόπουλος

21.15 1.500 μ. (Α) πρ.

21.38 Σφαιροβολία (Γ) Τελικός

21.58 Σφαιροβολία (Α) Τελικός

22.15 400 μ. 10αθλο

22.48 10.000 μ. (Α) Τελικός

2η ημέρα- Τρίτη (16/8)

09.30 35χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Ντρισμπιώτη, Φιλτισάκου, Κουρκουτσάκη

09.30 35χλμ. βάδην (Α) Τελικός Παπαμιχαήλ

10.05 110 μ. 10αθλο

10.35 110 μ. (Α) πρ.

10.50 Μήκος (Γ) πρ. Χαϊτίδου

10.50 Δισκοβολία 10αθλο

11.15 1.500 μ. (Γ) πρ.

12.30 Επί κοντώ 10αθλο

12.40 3.000 μ. στιπλ (Α) πρ.

13.15 Σφυροβολία (Γ) πρ. Α΄γκρουπ Σκαρβέλη

13.25 400 μ. (Α) ημ.

13.30 Επί κοντώ 10αθλο

14.00 400 μ. (Γ) Ημ.

14.30 Σφυροβολία (Γ) πρ. Β΄γκρουπ Σκαρβέλη

Απόγευμα

19.35 Ύψος (Α) πρ. Μέρλος

19.40 Ακοντισμός 10αθλο

21.05 100 μ. (Α) Ημ.

21.27 Μήκος (Α) Τελικός

21.35 100 μ. (Γ) Ημ.

22.02 Δισκοβολία (Γ) Τελικός

22.08 5.000 μ. (Α) Τελικός

22.35 1.500 μ. (Α) 10αθλο

23.15 100 μ. (Α) Τελικός

23.25 100 μ. (Γ) Τελικός

3η ημέρα – Τετάρτη (17/8)

10.35 Σφυροβολία (Α) πρ. Α΄ γκρουπ Φραντζεσκάκης, Αναστασάκης

11.30 100 μ. εμπ. 7αθλο

11.50 Σφυροβολία (Α) πρ. Β΄ γκρουπ Φραντζεσκάκης, Αναστασάκης

12.05 400 μ. εμπ. (Α) πρ.

12.35 Ύψος 7αθλο

12.40 400 μ. εμπ. (Γ) πρ. Γναφάκη

13.20 Δισκοβολία (Α) πρ.

13.35 Τριπλούν (Γ) πρ. Καρύδη

14.35 Δισκοβολία (Α) Β΄γκρουπ

Απόγευμα

20.54 Σφαιροβολία 7αθλο

21.00 Επί κοντώ (Γ) Τελικός

21.15 Τριπλούν (Α) Τελικός

21.30 110 μ. εμπ. (Α) Ημ.

22.05 Σφυροβολία (Γ) Τελικός

22.10 200 μ. (Γ) 7αθλο

22.43 400 μ. (Α) Τελικός

23.02 400 μ. (Γ) Τελικός

23.22 110 μ. εμπ. (Α) Τελικός

4η ημέρα – Πέμπτη (18/8)

10.00 Ακοντισμός (Γ) πρ. Α΄γκρουπ Τζένγκο

10.20 3.000 μ. στιπλ (Γ) πρ.

10.25 Μήκος 7αθλο

11.10 800 μ. (Α) πρ.

11.15 Ακοντισμός (Γ) πρ. Β΄γκρουπ Τζένγκο

11.45 800 μ. (Γ) πρ.

11.50 Επί κοντώ (Α) πρ. Καραλής

12.25 400 μ. εμπ. (Α) Ημ.

12.36 Ακοντισμός 7αθλο

12.55 400 μ. εμπ. (Γ) Ημ.

13.30 200 μ. (Α) πρ. Τριβυζάς

14.05 200 μ. (Γ) πρ. Αναστασίου

Απόγευμα

21.05 Ύψος (Α) Τελικός

21.10 Σφυροβολία (Α) Τελικός

21.13 200 μ. (Α) Ημ.

21.37 200 μ. (Γ) Ημ.

21.58 Μήκος (Γ) Τελικός

22.05 1.500 μ. (Α) Τελικός

22.25 5.000 μ. (Γ) Τελικός

22.55 800 μ. 7αθλο

5η ημέρα – Παρασκευή (19/8)

11.00 4Χ100 μ. (Α) πρ. Ελλάδα

11.00 Ακοντισμός (Α) πρ. Α΄γκρουπ

11.05 Ύψος (Γ) πρ. Γκούσιν

11.25 4Χ100 μ. (Γ) πρ. Ελλάδα

11.50 800 μ. (Γ) Ημ.

12.10 4Χ400 μ. (Α) πρ.

12.15 Ακοντισμός (Α) πρ. Β΄γκρουπ

12.40 4Χ400 μ. (Γ) πρ. Ελλάδα

Απόγευμα

21.20 Δισκοβολία (Α) Τελικός

21.27 800 μ. (Α) Ημ.

21.45 1.500 μ. (Γ) Τελικός

21.55 Τριπλούν (Γ) Τελικός

22.00 3.000 μ. στιπλ (Α) Τελικός

22.20 200 μ. (Α) Τελικός

22.45 400 μ. εμπ. (Γ) Τελικός

23.00 400 μ. εμπ. (Α) Τελικός

23.22 200 μ. (Γ) Τελικός

6η ημέρα – Σάββατο (20/8)

09.30 20χλμ. βάδην (Α) Τελικός

11.15 20χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Παπαδοπούλου

Απόγευμα

21.05 Επί κοντώ (Α) Τελικός

21.15 800 μ. (Γ) Τελικός

21.25 Ακοντισμός (Γ) Τελικός

21.43 100 μ. εμπ. (Γ) πρ. Καραγιάννη, Πεσιρίδου

22.15 4Χ400 μ. (Α) Τελικός

22.45 4Χ400 μ. (Γ) Τελικός

23.13 3.000 μ. στιπλ (Γ) Τελικός

7η ημέρα – Κυριακή (21/8)

Απόγευμα

20.05 Ύψος (Γ) Τελικός

20.10 100 μ. εμπ. (Γ) Ημ.

20.40 800 μ. (Α) Τελικός

20.50 Ακοντισμός (Α) Τελικός

21.00 10.000 μ. (Α) Τελικός

21.45 100 μ. εμπ. (Γ) Τελικός

22.12 4Χ100 μ. (Α) Τελικός

22.22 4Χ100 μ. (Γ) Τελικός

Related posts

Χάλκινο μετάλλιο ο Γιώργος Πανταζής στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U21

Κώστας Γεωργιάδης

Εκκίνηση για τον 39ο ΑΜΑ με αισιοδοξία για ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα

Κώστας Γεωργιάδης

Συγχαίρει Ντούσκο και Παλαιοπάνο ο Περιβαλλοντικός Ναυταθλητικός Όμιλος Ιωαννίνων

Κώστας Γεωργιάδης