3.9 C
Ιωάννινα
23 Ιανουαρίου 2022
ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Οι Κορυφαίοι του ελληνικού Αθλητισμού για το 2021 μετά την ψηφοφορία του ΠΣΑΤ

Με μεγάλη συμμετοχή των Αθλητικών Συντακτών, μελών του ΠΣΑΤ, ολοκληρώθηκε την Πέμπτη 16 Δεκεμβρίου, η ψηφοφορία για την ανάδειξη των Κορυφαίων του Ελληνικού Αθλητισμού το 2021. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (Αίθουσα «Banquet»), την Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου και ώρα 17:30.

Παραθέτουμε αναλυτικά τις ψήφους που πήραν σε όλες τις κατηγορίες , πέραν της πρώτης τριάδας. Η αναφορά για την πρώτη τριάδα όλων των κατηγοριών γίνεται αλφαβητικά, δεδομένου ότι οι νικητές θα αποκαλυφθούν την ώρα της εκδήλωσης, όταν θα ανοίξουν οι σφραγισμένοι φάκελοι.

Κορυφαίος Αθλητής 2021: ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ Γιάννης (μπάσκετ), ΝΤΟΥΣΚΟΣ Στέφανος (κωπηλασία), ΤΕΝΤΟΓΛΟΥ Μίλτος (στίβος).

4. ΠΕΤΡΟΥΝΙΑΣ Λευτέρης, ενόργανη γυμναστική: 70, 5. ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Στέφανος, τένις: 50, 6. ΓΚΕΛΑΟΥΖΟΣ Κωνταντίνος, στίβος: 31, 7. ΤΣΙΜΙΚΑΣ Κώστας, ποδόσφαιρο: 26, 8. ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ Θανάσης, μπάσκετ: 21, 9. ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ Θοδωρής, άρση βαρών: 21, 10. ΚΑΡΑΛΗΣ Εμμανουήλ, στίβος: 18, 11. ΒΑΖΑΙΟΣ Ανδρέας, κολύμβηση: 16, 12. ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗΣ Γιώργος, ποδόσφαιρο: 16, 13. ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν, κολύμβηση: 14, 14. ΜΠΑΚΑΣΕΤΑΣ Τάσος, ποδόσφαιρο: 10, 15. ΠΙΛΙΔΗΣ Γιώργος, πάλη: 6, 16. ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ Άγγελος, beach wrestling: 4, 17. ΔΡΑΖΙΝΟΣ Δημήτρης, triathle: 3, 18. ΚΡΜΕΝΤΣΙΚ Μίκαελ, ποδόσφαιρο: 3, 19. ΜΑΝΤΖΟΥΡΑΝΗΣ Παναγιώτης, στίβος: 3, 20. ΜΕΤΑΞΑΣ Κωνσταντίνος, κανόε καγιάκ σπριντ: 2, 21. ΜΥΛΩΝΑΚΗΣ Τάσος, τεχνική κολύμβηση: 2, 22. ΝΤΟΥΡΑΧΑΝΗΣ Σπύρος, στίβος: 2, 23. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Αντώνης, κωπηλασία: 2, 24. ΣΓΟΥΡΟΠΟΥΛΟΣ Γιάννης, πιγκ πογκ: 2, 25. ΧΡΗΣΤΟΥ Απόστολος, κολύμβηση: 2, 26. ΚΟΚΚΑΛΑΝΗΣ Βύρωνας, ιστιοπλοϊα: 1, 27. ΚΥΝΗΓΑΚΗΣ Αθανάσιος Χαράλαμπος, κολύμβηση: 1, 28. ΝΤΟΥΣΑΚΗΣ Ορέστης, στίβος: 1, 29. ΞΕΝΟΣ Διονύσης, καράτε: 1, 30. ΡΕΤΣΗΣ Γιάννης, πυγμαχία: 1, 31. ΣΤΙΒΑΧΤΗΣ Κώστας, βόλεϊ: 1, 32. ΧΑΜΑΛΙΔΗΣ Κωνσταντίνος, ταεκβοντο: 1.

Κορυφαία Αθλήτρια 2021: ΝΤΟΥΝΤΟΥΝΑΚΗ Άννα (κολύμβηση), ΣΑΚΚΑΡΗ Μαρία (τένις), ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ Κατερίνα (στίβος).

4. ΚΟΡΑΚΑΚΗ Άννα, σκοποβολή: 87, 5. ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ Νικόλ, στίβος: 55, 6. ΠΡΕΒΟΛΑΡΑΚΗ Μαρία, πάλη: 41, 7. ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΗ Ευαγγελία, καλ.κολύμβηση: 38, 8. ΝΤΡΙΣΜΠΙΩΤΗ Αντιγόνη, στίβος: 36, 9. ΤΖΕΝΓΚΟ Ελίνα, στίβος: 33, 10. ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ Δέσποινα Μεταξία, ξιφασκία: 30, 11. ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ Αντωνία, πυγμαχία: 27, 12. ΨΑΡΡΑ Ευαγγελία, τοξοβολία: 24, 13. ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ Κλεοπάτρα, ιστιοπλοϊα: 22, 14. ΓΚΟΥΝΤΟΥΡΑ Θεοδώρα, ξιφασκία: 20, 15. ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΥ Βασιλεία, ιστιοπλοϊα: 13, 16. ΞΕΝΟΥ Λυδία Λαμπρινή, καράτε: 13, 17. ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΠΟΥΛΟΥ Βαλεντίνη, τένις: 11, 18. ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΟΥ Ευαγγελία, κωπηλασία: 10, 19. ΤΖΕΛΗ Φανή, ταεκβοντό: 10, 20. ΣΚΟΥΛΟΥΡΑΚΗ Ιωάννα, τεχνική κολύμβηση: 9, 21. ΚΑΡΥΔΗ Σπυριδούλα, στίβος: 7, 22. ΚΟΥΣΑΘΑΝΑ Σταματίνα, θαλάσιο σκι: 5, 23. ΚΥΡΙΔΟΥ Αννέτα, κωπηλασία: 5, 24. ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ Ιόλη, ιππασία: 4, 25. ΚΑΡΛΑΦΤΗ Ρένια, μπάσκετ: 3, 26. ΜΑΝΙΑΤΗ Κατερίνα, τεχνική κολύμβηση: 3, 27. ΝΙΚΑ Πηνελόπη, biathle: 3, 28. ΤΣΟΛΑΚΙΔΟΥ Σταυρούλα, σκάκι: 3, 29. ΒΡΑΔΗ Ηρώ, στίβος: 2, 30. ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗ Έλλη Ευτυχία, στίβος: 2, 31. ΛΕΒΕΝΤΕΛΛΗ Ελένη Μαρίνα, κωπηλασία: 2, 32. ΣΤΑΥΡΙΔΟΥ Βασιλική, πυγμαχία: 2, 33. ΤΕΛΤΣΙΔΟΥ Ελισάβετ, τζούντο: 2, 34. ΤΣΑΟΥΤΟΥ Παναγιώτα, stand up paddling: 2, 35. ΓΚΟΥΝΤΖΟΥΚΗ Κατερίνα Αργυρώ, σκάκι: 1, 36. ΕΥΦΡΑΙΜΟΓΛΟΥ Αλεξάνδρα, τραμπολίνο: 1, 37. ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ Αγόρω, beach wrestling: 1, 38. ΦΙΤΣΙΟΥ Ζωή, beach sprint rowing: 1, 39. ΦΡΑΓΚΟΥ Ευαγγελία, κωπηλασία: 1.

Κορυφαία Ομάδα 2021: ΑΕΚ Χάντμπολ Ανδρών, Εθνική Ομάδα Υδατοσφαίρισης Ανδρών, Ολυμπιακός Υδατοσφαίριση Γυναικών.

4. Ολυμπιακός Ποδόσφαιρο Ανδρών: 72, 5. Δίκωπος Άνευ Πηδαλιούχου Κωπηλασία Γυναικών: 63, 6. Tornado Ιστιοπλοϊα Αδρών: 48, 7. Διπλό Σκιφ Κωπηλασία Ανδρών: 36, 8. Παναθηναϊκός Μπάσκετ Γυναικών: 33, 9. Εθνική Υδατοσφαίρισης Εφήβων: 31, 10. Εθνική Κόμπο Καλλιτεχνικής Κολύμβησης Γυναικών: 27, 11. Παναθηναϊκός Μπάσκετ Ανδρών: 25, 12. ΠΑΟΚ Ποδόσφαιρο Ανδρών: 24, 13. Εθνική Υδατοσφαίρισης Νεανίδων: 22, 14. Διπλό Σκιφ Κωπηλασία Νέων Γυναικών: 22, 15. Εθνική Υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών: 19, 16. Φοίνικα Σύρου Βόλεϊ Ανδρών: 18, 17. ΠΑΟΚ Χάντμπολ Γυναικών: 16, 18. Ολυμπιακός Υδατοσφαίριση Ανδρών: 12, 19. Εθνική 4Χ100μ. επιφάνεια Τεχνική Κολύμβηση: 6, 20. Εθνική Νεανίδων Highlight Καλλιτεχνική Κολύμβηση: 6, 21. Ολυμπιακός Βόλεϊ Ανδρών: 6, 22. Διπλό Σκιφ Κωπηλασία Νεανίδων: 5, 23. 470 Mixed Ιστιοπλοϊα: 4, 24. Ομαδικό Σκάκι: 4, 25. ΑΕ Λευκίμμης Ποδόσφαιρο: 3, 26. Αστέρας Πετρίτη Κέρκυρας: 2, 27. Ομαδικό Long Lasting Distance Junior Γυναικών Stand up Paddling: 2,28. Εθνική Υδατοσφαίρισης Παίδων: 1, 29. Θιναλιακός Αχαράβης Κέρκυρας Ποδόσφαιρο: 1, 30. Μεικτό Σκητ Σκοποβολή: 1

Κορυφαίος προπονητής 2021: ΒΛΑΧΟΣ Θεόδωρος (υδατοσφαίριση), ΠΑΥΛΙΔΗΣ Χάρης (υδατοσφαίριση), ΠΟΜΑΣΚΙ Γιώργος (στίβος).

4. ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΙΑΣ Δημήτρης, χάντμπολ: 88, 5. ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Απόστολος, τένις: 69, 6. ΠΟΣΤΙΛΙΟΝΕ Τζιοβάνι, κωπηλασία: 62, 7. ΚΑΜΜΕΝΟΥ Αλεξία, υδατοσφαίριση: 47, 8. ΧΙΛ Τομ, τένις: 39, 9. ΚΑΚΛΑΜΑΝΑΚΗΣ Νίκος, ιστοπλοϊα: 32, 10. ΡΑΦΤΗΣ Δημήτρης, ενόργανη γυμναστική: 31, 11. ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ Παναγιώτης, στίβος: 25, 12.ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ Τάσος, κολύμβηση: 23, 13. ΠΑΠΑΜΑΡΚΑΚΗΣ Ορέστης, στίβος: 14, 14. ΜΑΧΑΙΡΑΣ Ηλίας, υδατοσφαίριση: 13, 15. ΑΣΚΟΞΥΛΑΚΗ Ελεάνα, καλλιτεχνική κολύμβηση: 10, 16. ΒΑΤΣΑΚΛΗΣ Κώστας, επιτραπέζια αντισφαίριση: 9, 17. ΛΕΜΠΕΣΗ Φώντας, υδατοσφαίριση: 8, 18. ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ Άκης, κολύμβηση: 8, 19. ΒΕΛΕΝΤΖΑΣ Πάνος, κολύμβηση: 6, 20. ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ Αλέξανδρος, κολύμβηση: 6, 21. ΖΑΡΑΒΙΝΑΣ Γιώργος, χάντμπολ: 5, 22. ΤΣΕΡΝΕΣΚΑ Ναταλία, καλλιτεχνική κολύμβηση: 5, 23. ΚΑΠΟΓΙΑΝΝΗ Ελένη, μπάσκετ: 4, 24. ΓΙΑΝΝΙΚΗΣ Αργύρης, ποδόσφαιρο: 3, 25. ΓΚΑΡΣΙΑ Πάμπλο, ποδόσφαιρο: 3, 26. ΣΚΟΡΔΙΛΗΣ Παύλος, στίβος: 3, 27. ΤΟΡΕΖ Άννα, καλλιτεχνική κολύμβηση: 2, 28. ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ Δημήτρης, ποδόσφαιρο: 2, 29. ΑΓΑΘΟΣ Κωνσταντίνος, καράτε: 1,30. ΜΠΟΤΣΚΑΡΙΩΒ Γιώργος, στίβος: 1.

Κορυφαίος Αθλητής με Αναπηρία: ΓΚΑΒΕΛΑΣ Νάσος με guide τον Σωτήρη Γκαραγκάνη (στίβος), ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ Θανάσης (στίβος), ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ Γρηγόρης (μπότσια).

4. ΔΗΜΟΥ Κώστας, άρση βαρών σε πάγκο: 92, 5. ΜΙΧΑΛΕΝΤΖΑΚΗΣ Δημοσθένης, κολύμβηση: 79, 6. ΤΣΑΠΑΤΑΚΗΣ Αντώνης, κολύμβηση: 78, 7. ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ Θανάσης, στίβος: 68, 8. ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗΣ Μανώλης, στίβος: 60, 9. ΣΤΕΦΑΝΟΥΔΑΚΗΣ Μανώλης, στίβος: 39, 10. ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ Πάνος, ξιφασκία με αμαξίδιο: 38, 11. ΤΑΪΓΑΝΙΔΗΣ Χαράλαμπος, κολύμβηση: 36, 12. ΜΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Στέλιος, στίβος: 32, 13. ΜΠΑΚΟΧΡΗΣΤΟΣ Δημήτρης, άρση βαρών σε πάγκο: 27, 14. ΚΑΡΥΠΙΔΗΣ Δημήτρης, κολύμβηση: 24, 15. ΤΖΟΥΝΗΣ Κωνσταντίνος, στίβος: 23, 16. ΚΩΣΤΑΚΗΣ Γιάννης, κολύμβηση: 22, 17. ΜΑΚΡΟΔΗΜΗΤΡΗΣ Αριστείδης, κολύμβηση: 20, 18. ΝΤΟΥΝΗΣ Βασίλης, ξιφασκία με αμαξίδιο: 19, 19. ΣΕΒΔΙΚΑΛΗΣ Γιάννης, στίβος: 15, 20. ΚΩΣΤΑΚΗΣ Γιώργος, στίβος: 14, 21. ΣΤΑΜΑΤΙΑΔΗΣ Αχιλλέας, στίβος: 12, 22. ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΗΣ Νικόλαος, στίβος: 12, 23. ΧΑΤΖΗΠΑΝΤΟΥ Αθανάσιος, γκολμπολ: 11, 24. ΓΑΛΟΓΑΥΡΟΣ Σωτήρης, σκοποβολή: 9, 25. ΠΑΠΑΓΓΕΛΗΣ Νίκος, ποδηλασία: 9, 26. ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ Στράτος, στίβος: 7, 27. ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ Αναστάσης, στίβος: 5, 28. ΦΕΡΝΑΝΤΕΣ Σεζον, στίβος: 5, 29. ΣΕΪΤΗΣ Μιχάλης, στίβος: 4, 30. ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ Παναγιώτης, κολύμβηση: 4, 31. ΚΑΜΑΡΑΣ Κωνσταντίνος, στίβος: 2, 32. ΚΟΥΛΟΥΜΟΓΛΟΥ Πασχάλης, άρση βαρών σε πάγκο: 1, 33. ΜΩΫΣΙΑΔΗΣ Γκρέμισλαβ, άρση βαρών σε πάγκο: 1, 34. ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ Λεόντιος, στίβος: 1.

Κορυφαία Αθλήτρια με Αναπηρία: ΠΟΙΜΕΝΙΔΟΥ Δωροθέα (τοξοβολία), ΣΜΑΡΑΓΔΗ Στέλλα (στίβος), ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ Αλεξάνδρα (κολύμβηση)

4. ΜΑΝΤΟΥΔΗ Ζωή, στίβος: 129, 5. ΝΤΕΝΤΑ Άννα, μπότσια: 124, 6. ΕΛ ΛΑΤΙΦ Κατερίνα, ποδηλασία: 58

Κορυφαία Ομάδα Αθλητών με Αναπηρία: ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ Ποδοσφαίρου 5Χ5, ΜΙΚΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ BC3 Μπότσια, ΟΜΑΔΙΚΟ ΣΠΑΘΗΣ, Ξιφασκία με αμαξίδιο

4. ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ Γκολμπολ: 175

Μέγας Χορηγός της Γιορτής των Κορυφαίων είναι η εταιρία winmasters.

Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού και πραγματοποιείται με τη στήριξη της Περιφέρειας Αττικής και του Οργανισμού Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων (ΟΠΑΝΔΑ). Χορηγοί της Γιορτής είναι η Κεντρική Κλινική Αθηνών & Κεντρικό Πολυιατρείο Σαντορίνης και η εταιρία netway.

Related posts

Η «Ελπίδα» έβαλε στην κατάψυξη την Ήπειρο

Κώστας Γεωργιάδης

Λουκέτα σε καταστήματα των Ιωαννίνων

Κώστας Γεωργιάδης

Στο ΦΕΚ η απόφαση για την παράταση θήρας του αγριόχοιρου

Κώστας Γεωργιάδης