28.9 C
Ιωάννινα
23 Ιουλίου 2021
ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Ολυμπιακοί Αγώνες: Γνωρίστε τα μέλη της ελληνικής Ολυμπιακής Ομάδας

Summer Olympics Tokyo

Τα αγωνίσματα του στίβου στους 33ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο ξεκινούν στις 30 Ιουλίου κι εκεί θα είναι για να λάβουν μέρος 20 Έλληνες αθλητές και αθλήτριες έτοιμοι, να διεκδικήσουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Ο ΣΕΓΑΣ, μέσω της ιστοσελίδας του, δίνει την ευκαιρία να γνωρίσουμε τα 20 μέλη της Ολυμπιακής Ομάδας, στα βιογραφικά που ακολουθούν.

Όνομα Κώστας Δουβαλίδης

Ημερομηνία γέννησης 10/3/87
Βάρος/Ύψος 78 κ./1,84 μ.
Αγώνισμα 110 μ. εμπ.
Προπονητής Μπάμπης Σδρόλας
Σύλλογος ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος
Προηγούμενες συμμετοχές: 2008 Πεκίνο, 2012 Λονδίνο, 2016 Ριο ντε Τζανέιρο
Ατομικό/Φετινό ρεκόρ: 13.33/13.84
Πρόγραμμα
Τριτη (3/8) 13.10 προκριματικός
Τετάρτη (4/8) 05.00 Ημιτελικός
Πέμπτη (6/8) 05.55 Τελικός

Όνομα Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ

Ημερομηνία γέννησης 18/9/88
Βάρος/Υψος 63k./1,78 μ.
Αγώνισμα 50χλμ. βάδην
Προπονητής Παναγιώτης Χαραμής
Σύλλογος ΑΟ Μυκόνου
Προηγούμενες συμμετοχές: 2012 Λονδίνο, 2016 Ρίο ντε Τζανέιρο
Ατομικό/Φετινό ρεκόρ: 3:49:56/3:51:03
Πρόγραμμα
Πέμπτη (7/8) 11.30 Τελικός

Όνομα Κώστας Φιλιππίδης

 

Ημερομηνία γέννησης 26/11/86
Βάρος/Υψος 73/1,88 μ.
Αγώνισμα Επί κοντώ
Προπονητής Δημήτρης Κυτέας
Σύλλογος Πανελλήνιος ΓΣ
Προηγούμενες συμμετοχές: 2012 Λονδίνο, 2016 Ριο ντε Ζανέιρο
Μετάλλια σε προηγούμενες διοργανώσεις:
1ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού 2014
2ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού 2017
Ατομικό/Φετινό ρεκόρ: 5,91 μ./5,55 μ. (i)
Πρόγραμμα
Σάββατο (31/7) 03.40 Προκριματικός
Τρίτη (5/8) 13.20 Τελικός

Όνομα Εμμανουήλ Καραλής

Ημερομηνία γέννησης 20/10/99
Βάρος/Υψος 82κ./1,86 μ.
Αγώνισμα Επί κοντώ
Προπονητής Παναγιώτης Συμεωνίδης
Σύλλογος Απόλλων Πύργου
Προηγούμενες συμμετοχές: –
Ατομικό/Φετινό ρεκόρ: 5,80 μ./5,70 μ.
Πρόγραμμα
Σάββατο (31/7) 03.40 Προκριματικός
Τρίτη (5/8) 13.20 Τελικός

Όνομα Μίλτος Τεντόγλου

 

Ημερομηνία γέννησης 18/3/98
Βάρος/Υψος 70/1,87 μ.
Αγώνισμα Μήκος
Προπονητής Γιώργος Πομάσκι
Σύλλογος ΓΣ Κηφισιάς
Προηγούμενες συμμετοχές: 2016
Μετάλλια σε προηγούμενες διοργανώσεις:
1ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2018
1ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού 2019
1ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού 2021
Ατομικό/Φετινό ρεκόρ: 8,60 μ./8,60 μ.
Πρόγραμμα
Σάββατο (31/7) 13.10 προκριματικός
Δευτέρα (2/8) 04.30 Τελικός

Όνομα Δημήτρης Τσιάμης

 

Ημερομηνία γέννησης 12/1/82
Βάρος/Υψος 67/1,78 μ.
Αγώνισμα τριπλούν
Προπονητής Παναγιώτης Μαρκιανίδης
Σύλλογος ΟΣΦΠ
Προηγούμενες συμμετοχές: 2008 Πεκίνο
Μετάλλια σε προηγούμενες διοργανώσεις:
3ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών
Ατομικό/Φετινό ρεκόρ: 17,55 μ./17,21 μ.
Πρόγραμμα
Τρίτη (3/8) 03.00 Προκριματικός
Πέμπτη (5/8) 05.00 Τελικός

Όνομα Μιχάλης Αναστασάκης

 

Ημερομηνία γέννησης 3/12/94
Βάρος/Υψος 103/1,83 μ.
Αγώνισμα Σφυροβολία
Προπονητής Αλέξανδρος Παπαδημητρίου
Σύλλογος ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος
Προηγούμενες συμμετοχές: 2016 Ρίο ντε Τζανέιρο
Ατομικό/Φετινό ρεκόρ: 77,72 μ./74,58 μ.
Πρόγραμμα
Δευτέρα (2/8) 03.00 Προκριματικός
Τετάρτη (4/8) 15.15 Τελικός

 

Όνομα Χρήστος Φραντζεσκάκης

Ημερομηνία γέννησης 26/4/00
Αγώνισμα Σφυροβολία
Προπονητής Κωστής Παπαμαρκάκης
Σύλλογος ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος
Προηγούμενες συμμετοχές: –
Ατομικό/Φετινό ρεκόρ: 76,85 μ./76,85 μ.
Πρόγραμμα
Δευτέρα (2/8) 03.00 Προκριματικός
Τετάρτη (4/8) 15.15 Τελικός

 

Όνομα Ραφαέλα Σπανουδάκη

Ημερομηνία γέννησης 7/6/94
Αγώνισμα 100μ./200 μ.
Προπονητής Κώστας Βογιατζάκης
Σύλλογος ΓΣ Ηλιούπολης
Προηγούμενες συμμετοχές: –
Ατομικό/Φετινό ρεκόρ: 11.27/11.34 23.11/23.11
Πρόγραμμα 100 μ.:
Παρασκευή (30/7) 05.40 προκριματικός
Σάββατο (31/7) 13.15 Ημιτελικός
Σάββατο (31/7) 15.50 Τελικός
Πρόγραμμα 200 μ.
Δευτέρα (2/8) 04.30 Προκριματικός
Δευτέρα (2/8) 13.25 Ημιτελικός
Τρίτη (3/8) 15.50 Τελικός

Όνομα Ειρήνη Βασιλείου

 

Ημερομηνία γέννησης 18/3/90
Αγώνισμα 400 μ.
Προπονητής Άρης Βισκαδουράκης
Σύλλογος Αμεινίας Μεσογείων
Προηγούμενες συμμετοχές: 2016 Ρίο ντε Ζανέιρο
Ατομικό/Φετινό ρεκόρ: 51.75/52.89
Πρόγραμμα
Τρίτη (3/8) 03.45 Προκριματικός
Τετάρτη (4/8) 13.30 Ημιτελικός
Παρασκευή (6/8) 15.35 Τελικός

Όνομα Αντιγόνη Ντρισμπιώτη

Ημερομηνία γέννησης 21/3/84
Αγώνισμα 20χλμ. βάδην
Προπονητής Ναπολέων Κεφαλόπουλος
Σύλλογος ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας
Προηγούμενες συμμετοχές: 2016 Ριο ντε Τζανέιρο
Ατομικό/Φετινό ρεκόρ: 1.30.25/1.33.20
Πρόγραμμα
Παρασκευή (6/8) 10.30 Τελικός

Όνομα Πένυ Τσινοπούλου

Ημερομηνία γέννησης 16/10/90
Αγώνισμα 20 χλμ. βάδην
Προπονητής Θανάσης Δεληγιάννης
Σύλλογος ΓΣ Βέλος Παλαιού Φαλήρου
Προηγούμενες συμμετοχές: 2016
Ατομικό/Φετινό ρεκόρ: 1.31.39/1.32.33
Πρόγραμμα
Παρασκευή (6/8) 10.30 Τελικός

Όνομα Κυριακή Φιλτισάκου

 

Ημερομηνία γέννησης 14/8/00
Αγώνισμα 20 χλμ. βάδην
Προπονητής Ναπολέων Κεφαλόπουλος
Σύλλογος ΑΓΣ Ανατολή Ν. Ιωνίας
Προηγούμενες συμμετοχές: –
Ατομικό/Φετινό ρεκόρ: 1.32.23/1.32.23
Πρόγραμμα
Παρασκευή (6/8) 10.30 Τελικός

Όνομα Ελισάβετ Πεσιρίδου

Ημερομηνία γέννησης 12/2/92
Αγώνισμα 100 μ. εμπ.
Προπονητής Ιωάννα Σιώμου
Σύλλογος ΑΟ Κάλλιστος
Προηγούμενες συμμετοχές: 2016 Ρίο ντε Τζανέιρο
Ατομικό/Φετινό ρεκόρ: 12.93/13.06
Πρόγραμμα
Σάββατο (31/7) 04.45 Προκριματικός
Κυριακή (1/8) 13.45 Ημιτελικός
Δευτέρα (2/8) 05.50 Τελικός

Όνομα Κατερίνα Στεφανίδη

Ημερομηνία γέννησης 4/2/90
Αγώνισμα Επί κοντώ:
Προπονητής Μίτσελ Κρίερ
Σύλλογος ΑΟ Φιλοθέης
Προηγούμενες συμμετοχές: 2012 Λονδίνο, 2016 Ρίο ντε Τζανέιρο
Μετάλλια σε προηγούμενες διοργανώσεις:
1η Ολυμπιακοί Αγώνες 2016
1η Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2017
3η Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2019
3η Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού 2018
3η Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού 2016
1η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2018
1η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2016
1η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού 2017
Ατομικό/Φετινό ρεκόρ: 4,91 μ./4,80 μ.
Πρόγραμμα
Δευτέρα (2/8) 13.20 Προκριματικός
Πέμπτη (5/8) 13.20 Τελικός

Όνομα Νικόλ Κυριακοπούλου

Ημερομηνία γέννησης 21/3/86
Αγώνισμα Επί κοντώ
Προπονητής Φώτης Στεφανή
Σύλλογος ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009
Προηγούμενες συμμετοχές: 2008 Πεκίνο, 2012 Λονδίνο, 2016 Ριο ντε Τζανέιρο
Μετάλλια σε προηγούμενες διοργανώσεις
3η Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2015
2η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2018
3η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012
3η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού 2019
Ατομικό/Φετινό ρεκόρ: 4,83 μ./4,70 μ.
Πρόγραμμα
Δευτέρα (2/8) 13.20 Προκριματικός
Πέμπτη (5/8) 13.20 Τελικός

Όνομα Ελένη Πόλακ

Ημερομηνία γέννησης 9/9/96
Αγώνισμα Επί κοντώ
Προπονητής Μανώλης Καραγιάννης
Σύλλογος ΑΟ Μεγάρων
Προηγούμενες συμμετοχές: –
Ατομικό/Φετινό ρεκόρ: 4,71μ./4,71μ. (i)
Πρόγραμμα
Δευτέρα (2/8) 13.20 Προκριματικός
Πέμπτη (5/8) 13.20 Τελικός

 

Όνομα Βούλα Παπαχρήστου

Ημερομηνία γέννησης 17/4/89
Αγώνισμα Τριπλούν
Προπονητής Γιώργος Πομάσκι
Σύλλογος ΑΟ Κάλλιστος
Προηγούμενες συμμετοχές: 2016 Ριο ντε Τζανέιρο
Μετάλλια σε προηγούμενες διοργανώσεις
3η Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού 2016
1η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2018
2η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού 2019
3η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2016
3η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού 2017
Ατομικό/Φετινό ρεκόρ: 14,73 μ./14,60 μ.(i)
Πρόγραμμα
Παρασκευή (30/7) 13.05 Προκριματικός
Κυριακή (1/8) 14.20 Τελικός

Όνομα Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου

Ημερομηνία γέννησης 27/8/91
Αγώνισμα Δισκοβολία
Προπονητής Χρήστος Παπαδόπουλος
Σύλλογος ΓΣ Ηλιούπολης
Προηγούμενες συμμετοχές 2016 Ριο ντε Τζανέιρο
Ατομικό/Φετινό ρεκόρ: 61,53 μ./59,87 μ.
Πρόγραμμα
Κυριακή (31/7) 03.30 Προκριματικός
Δευτέρα (2/8) 14.00 Τελικός

Όνομα Σταματία Σκαρβέλη

Ημερομηνία γέννησης 17/3/95
Αγώνισμα Σφυροβολία
Προπονητής Αλέξανδρος Παπαδημητρίου
Σύλλογος ΓΣ Τρικάλων
Προηγούμενες συμμετοχές:
Ατομικό/Φετινό ρεκόρ: 71,33 μ./69,83 μ.
Πρόγραμμα
Δευτέρα (1/8) 03.10 Προκριματικός
Τρίτη (5/8) 14.35 Τελικός

Related posts

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πρόγραμμα των αθλητών και αθλητριών του στίβου

Κώστας Γεωργιάδης

Πανελλήνιο Κατηγοριών Τεχνικής: Η τρίτη αγωνιστική

Κώστας Γεωργιάδης

Oι ελληνικές συμμετοχές το Σάββατο 24 Ιουλίου

Κώστας Γεωργιάδης