4.9 C
30 Νοεμβρίου 2021

Ονειρεμένο ξεκίνημα με διπλό στην Τούμπα! Εκτελεστής ο Κόντε! (photos)

Ονειρική ήταν η πρεμιέρα του ΠΑΣ Γιάννινα στη Super League 2021-22! Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά, με παλικαρίσιο τρόπο πήρε τεράστιο διπλό στην Τούμπα νικώντας με 1-0 τον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα από νωρίς έβαλε “βόμβα” στο πρωτάθλημα και δίνει ελπίδες για ανάλογη συνέχεια.

Οι «κυανόλευκοι» φάνηκαν να έχουν διαβάσει το παιχνίδι σ’ αυτή τη δύσκολη πρεμιέρα.

Και παρά το γεγονός ότι στο δεύτερο ημίχρονο κλείστηκαν στην περιοχή, η αμυντική λειτουργία ήταν υποδειγματική!

Και κάπου εκεί ο Κόντε έδειξε γιατί ήταν διακαής πόθος όλων να φορέσει και πάλι τη φανέλα του ΠΑΣ. Ο Ισπανός εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του Ζίβκοβιτς σε γύρισμα, και με πλασέ και με τη βοήθεια του δοκαριού, «έγραψε» το 0-1 στο 86 λεπτό!

Ένα διπλό που όταν έρχεται κόντρα σε μία ομάδα του Big 4, δείχνει ότι οι δυνατότητες υπάρχουν!

Κράτησε ο μηδέν και άγγιξε το γκολ στις καθυστερήσεις

Πολύ καλό το στήσιμο της ομάδας στο α’ ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ μπορεί να είχε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να βγάλει φάσεις. Κυριότερη ήταν στο 23ο όταν κεφαλιά του Σβαμπ απομάκρυνε στη γραμμή ο Σάλιακας.

Ο ΠΑΣ προσπάθησε με αντεπιθέσεις και…άγγιξε το 0-1 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όταν ο Κόντε βρήκε τον Σνάιντερ ο οποίος μέσα στην περιοχή έπιασε το σουτ στην κίνηση και ανάγκασε τον Ζίβκοβιτς σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ.

Όρθωσε τείχος, «όπλισε» ο Κόντε!

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ άσκησε πίεση στα καρέ του ΠΑΣ. Οι παίκτες του Λουτσέσκου έφεραν αρκετές φορές την μπάλα στην περιοχή του Λοντίγκιν και η δυσκολότερη στιγμή ήταν με τη συμπλήρωση μίας ώρας στον αγώνα όταν από παράλληλη σέντρα του Σβιντέρσκι, ο Καγκάβα δεν μπόρεσε ολομόναχος να κάνει την προβολή.

Οι γηπεδούχοι όσο περνούσαν τα λεπτά, άρχισαν να εκνευρίζονται, και ο ΠΑΣ με ηρεμία στο παιχνίδι του, δεν απειλήθηκε στη συνέχεια.

Και στο 86ο ήρθε και η… «βόμβα». Λάθος εκτίμηση σε γύρισμα από τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, ο Κόντε ήταν εκεί που έπρεπε με πλασέ να βάλει… «φωτιά» στο ματς!

Το 0-1 έφερε ακόμη μεγαλύτερο εκνευρισμό στον ΠΑΟΚ και τα υπόλοιπα λεπτά πέρασαν χωρίς κάτι ιδιαίτερο.

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Βοηθοί: Χασάν Κούλα (Ξάνθης) – Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου)

4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσετσίλας (Γρεβενών)

Διαιτητής VAR: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Διαιτητής AVAR: Παντελής Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής)

Παρατηρητής: Θεόδωρος Γκαϊτατζής (Δράμας)

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Τέιλορ, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιειρίνια (75’ Σίντκλει), Ντάγκλας (61’ Κούρτιτς), Σβαμπ, Μουργκ (75’ Άκπομ), Καγκάβα (61’ Μίτριτσα), Μπίσεσβαρ, Σβιντέρσκι.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι, Σνάιντερ (89’ Λώλης), Περέα (80’ Μορέιρα), Κόντε (92’ Μιλιντσεάνου).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εραμούσπε, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Λοντίγκιν

4’ Μετά από παράλληλη σέντρα του Μπίσεσβαρ και κεφαλιά του Καγκάβα, γυριστό του Σβιντέρσκι πάνω από τα δοκάρια.

8’ Σέντρα του Περέα, ο Κόντε δεν κατάφερε να κάνει το κοντρόλ στην περιοχή.

9’ Κάθετη πάσα του Περέα στον Κόντε, ο Ζίβκοβιτς πρόλαβε με έξοδο τον Ισπανό.

13’ Ο Κάργας ανέκοψε προσπάθεια του Τέιλορ στην περιοχή.

15’ Ο Πίρσμαν στην περιοχή σούταρε πάνω στον Ντάγκλας.

18’ Σέντρα σουτ του Βιεϊρίνια στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

22’ Μακρινό σουτ του Ντάγκλας η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

23’ Κεφαλιά του Σβαμπ, πάνω στη γραμμή απομάκρυνε ο Σάλιακας.

27’ Διαγώνιο σουτ του Ντάγκλας, άουτ.

29’ Προσπάθεια του Κόντε που ανακόπηκε με φάουλ το οποίο δεν δόθηκε.

36’ Τακουνάκι του Σβιντέρσκι στην περιοχή, βγήκε και μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

40’ Ο Κάργας ανέκοψε προσπάθεια του Μπίσεσβαρ και από τις κόντρες η μπάλα κατέληξε άουτ.

41’ Σουτ του Σβιντέρσκι μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

41’ Με γροθιές απομάκρυνε ο Λοντίγκιν γέμισμα στην περιοχή.

44’ Μετά από κόρνερ κεφαλιά του Τέιλορ, άουτ.

45’+2’ Ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα, ο Κόντε τροφοδότησε τον Σνάιντερ, σουτ στην κίνηση απέκρουσε σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς.

46’ Σουτ του Μουργκ στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.

50’ Φάουλ από τα πλάγια του Γκαρντάβσκι, απομάκρυνε η άμυνα.

51’ Σέντρα του Πίρσμαν από τα πλάγια πέρασε άουτ.

54’ Γέμισμα του Καγκάβα, πέρασε άουτ η μπάλα.

55’ Ψηλοκρεμαστό σουτ του Μουργκ, άουτ.

56’ Σέντρα σουτ του Μουργκ άουτ.

58’ Σουτ του Σβιντέρσκι έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Κάργα και πέρασε κόρνερ.

60’ Παράλληλη σέντρα του Σβιντέρσκι, ο Καγκάβα δεν κατάφερε να κάνει την προβολή και χάνοντας το κοντρόλ έστειλε την μπάλα άουτ.

65’ Φάουλ του Κόντε, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

66’ Κόρνερ του Γκαρντάβσκι, ο Κάργας έπιασε την κεφαλιά άουτ.

67’ Ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα αλλά η πάσα του Κόντε στον Περέα, ανακόπηκε.

68’ Ο Κάργας απομάκρυνε με διπλή προσπάθεια σέντρα στην περιοχή.

74’ Από φάουλ του Κούρτιτς από διαγώνια θέση κόντραρε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

75’ Σουτ του Μίτριτσα άουτ.

79’ Ο Τέιλορ τη σέντρα, ο Γκαρντάβσκι απομάκρυνε με κεφαλιά.

80’ Ατομική προσπάθεια του Κόντε, ο Ισπανός μπήκε στην περιοχή άνοιξε όμως το κοντρόλ και ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε.

82’ Ο Μορέιρα με τη βοήθεια της κόντρας πήγε να «κρεμάσει» τον Ζίβκοβιτς, άουτ η μπάλα.

86’ ΓΚΟΛ! 0-1! Τραγικό λάθος του Ζίβκοβιτς ο Κόντε καραδοκούσε και με πλασέ η μπάλα στο κάθετο δοκάρι και στα δίχτυα!

90’+3’ Επικίνδυνη σέντρα του Μιλιτσεάνου από τα πλάγια πέρασε παράλληλα από την εστία του ΠΑΟΚ η μπάλα, στην εξέλιξη της φάσης ο Γκαρντάβσκι τροφοδότησε τον Λώλη ο οποίος δεν μπόρεσε να σουτάρει.

90’+5’ Σέντρα σουτ του Βαρέλα άουτ.

• Με μπλε εμφανίσεις η πρεμιέρα του ΠΑΣ Γιάννινα.
  • Δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος της Τούμπας και έκρυβε αρκετές παγίδες.